10 עובדות על תרד: לא רק לפופאי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

כשחושבים על תרד חושבים על פופאי, שרירים וכוח. מאמר מוטעה משנת 1870 הוא שהוליד את המיתוס עליו חושבים כשנזכרים בעלים הירוקים. אמנם לא בדיוק עשיר בברזל כמו שכולם חושבים, אבל לתרד עדיין אינספור יתרונות בריאותיים אחרים. 10 עובדות שלא ידעתם על המאכל של פופאי.

תרד: מיתוס הברזל של פופאי. cc by Marked_man

1. התרד מגיע במקור מפרס הרחוקה, בשנת 1100 הגיע לספרד, התפשט באירופה וגם נחת בישראל.

2. התרד עשיר באבץ, נוגדי חמצון, חומצה פולית, ויטמינים A, K,C ,A

3. בעולם מצויים 3 קבוצות תרד עיקריות: תרד חלק, מסולסל ואחד שהוא הכלאה בין השניים.

4. כמות הברזל המצויה בתרד זהה לכמות הברזל בכל שאר הירקות הירוקים האחרים ולא כפי שנהוג לחשוב. כוס תרד מכילה כ-40 קלוריות בלבד.

5. בשנת 1870 פורסם מאמר של וון וולף שבו הוא ציין את כמות הברזל המצויה בירק, רק שהוא שכח להוסיף את הנקודה ובמקום 1.9 מ"ג צוין 19 מ"ג, טעות מדידה והצבת הנקודה העשרונית במיקום לא נכון היא שקבעה כי בתרד יש כמות ברזל פי 10 מערכה האמיתי. טעות שלימים הולידה את מיתוס הברזל של פופאי. רק בשנת 1937 חקרו ואיתרו את הטעות כימאים גרמנים.

תרד: יתרונות לו רבים. צילום: cc by sweet mustache

6. ויטמין K המצוי בכמות גדולה בתרד חשוב לשמירה על בריאות העצמות, הוא מונע הפעלה מיותרת של תאים שבזמנם הפנוי גם מפרקים את העצמות, במילים אחרות גם יגן עליכם מאוסטאופורוזיס.

7. בתרד ישנם 13 פלבנואידים שונים בעלי תכונות אנטי סרטניות. במחקרים שנערכו נמצא כי תרד יכול להאט את קצב התאים הסרטניים ולהפחית את הסיכון לחלות במחלה ב-40%.

8. תרד הוא מקור נהדר לוויטמינים מסוג A ו-C, שני נוגדי חמצון שעובדים אצלנו בגוף שעות על גבי שעות כדי להפחית את הרדיקלים החופשיים בגוף (רעלים) בעיקר רדיקלי חמצן, שנוצרים כתוצרי לוואי בצורה טבעית בתהליך הנשימה ולהם תפקידים חיוניים בגוף האדם.

9. התרד גם מכיל וויטמין E, וויטמין המסיע בהפחתת הירידה בתפקוד המוח, משפר יכולות למידה ובסך הכל יכול להפחית את ההתדרדרות הקוגניטיבית ב-40%.

10. תרד הוא מקור נהדר למגנזיום, כוס אחת מבושלת מכילה כ-40% מתצרוכת המגנזיום היומית, מינרל שמסייע בהפחתת לחץ הדם.

מערכת כושר ישראל

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.