סיפור השראה: כך רזיתי 25 ק"ג

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
היא הייתה מכורה למשחקי מחשב, צרכה מזון מזיק ופעילות גופנית לא הייתה בכלל אופצייה מבחינתה. אחרי שכבר הגיעה למשקל של 83 ק"ג הצליחה לשנות את אורח החיים לבריא ואקטיבי באמצעות קראטה וריצה. סיפורה של נטע פרסמן שהצליחה לשנות את החיים ורזתה 25 ק"ג.
מה הסיבה שלדעתך גרמה לך לעלות כל כך הרבה במשקל?
התחלת העליה הייתה בגלל אורח החיים שסיגלתי לעצמי, הייתי גיימרית כבדה שבילתה כמעט את כל הזמן שלה מול המחשב (בעבודה ואחרי זה בבית), לא אכלתי ארוחות מסודרות כי העדפתי לשחק. אכילה הייתה תמיד מול המחשב ורק דברים שאפשר לאכול מול מחשב (פיצות/חטיפים ומשקאות רדבול) לעלות במדרגות הייתה פעילות קשה שמבחינתי אפשר היה לוותר עליה (אם זה היה אפשרי הייתי מוכנה לקחת את הרכב למכולת שנמצאת בקומה הראשונה של הבית שלי…)  באותה תקופה גם עישנתי כמעט 2 קופסות סיגריות ליום,  היו לי התקפי שיעול קשים והסתובבתי עם משאף אסטמה וסטרואידים למינהם כדי לשלוט על השיעול, ספורט באותה עת באמת לא היה אופציה מבחינתי. בתקופה זאת שקלתי 68 , כאשר הגובה שלי הוא 1.57 מ'. במצב זה המשקל לא היה הכי אידיאלי אבל זה לא באמת הפריע לי. יום אחד החלטתי להפסיק לעשן  וזה מה שעשיתי (עם קצת עזרה תרופתית – זייבן)  לא עשיתי שום שינוי אחר אז בלי הסיגריות ועם כל הג'אנק פוד שכלל צורך בלתי נשלט למשהו בפה המשקל טיפס מאוד מהר ל 83. זה לקח לי פחות משנה.
נטע לפני ואחרי
איך קיבלת החלטה והחלטת לעשות את השינוי?
אני לא זוכרת אפילו איזה אירוע זה היה אבל רציתי לצאת וגיליתי שאין לי עם מי כי ביליתי את ה- 4 שנים האחרונות לבד מול המחשב עם כל מיני שחקנים מכל מיני מדינות אחרות וניתקתי קשרים עם כל מי שהיה סביבי כאן. קמתי מהמחשב ובדרך למיטה גם קלטתי את עצמי במראה, לצערי לא זיהתי את ההר שהביט אלי חזרה…ואז נכנסתי לפוקוס. כבר באותו ערב ביטלתי את המנוי במשחק ולמחרת בבוקר התקשרתי למכון קראטה באזורי בכדי לשאול לגבי קבוצת מתחילים. התאמנתי בקראטה בתור נערה וזכרתי שזה תחום שאהבתי לעשות, המאמן חזר אלי כעבור יומיים וכך עשיתי את צעדי הראשונים והצטרפתי לקבוצת מתחילים מבוגרים בקראטה.
מגיימרית לפעילה
אז מה הייתה הדיאטה שלך?
האמת, 15 הקילוגרמים הראשונים ירדו בלי שום דיאטה. רק בזכות האימונים. לא שיניתי כלום, פשוט הוספתי 2 אימוני קראטה בשבוע ואחרי כחצי שנה העלתי ל-3 . זה היה סיוט בהתחלה, רק מהקידה הייתי צרכה להתאושש לאיזה כמה דקות טובות.  המאמן שלי לא האמין שאני אחזור לשיעור שני אחרי שאת הראשון ביליתי בלרוץ החוצה להקיא כל 10 דקות…  זה היה עד כדי כך קשה.
אבל הצבתי מטרות קטנות כמו למשל : "היום אני אסיים 1/3 מהריצה בחימום"   והמשיך עם: "היום אני אעשה את כל החימום " ועד ל: "רק 4 הפסקות באימון"  וזה נתן לי איזה שהיא תחושה של התקדמות והישג – קטנה ככל שתהיה.
ברגע שירדתי חזרה ל-68 ק"ג שזה המשקל שהייתי עליו לפני הקפיצה הגדולה, הירידה מספורט בלבד נעצרה, אז התחלתי באמת דיאטה מסודרת עם דיאטן וקבוצה. הייתי על מאזן של 1200 קלוריות ליום, כלומר בימים של אימון אכלתי מעט יותר כדי שבסוף היום אחרי שריפת הקלוריות ישארו 1200. הקצב הזה נותן ירידה הדרגתית של חצי קילו לשבוע.
הורדתי כמעט לחלוטין את הקמח והאורז הלבן מהתפריט, הורדתי את המשקאות הממותקים (דיאט כן אבל גם לא בהגזמה) והורדתי את כמות הקפה מ- 7 כוסות בערך ל- 2 בלבד. אני מנהלת יומן אוכל באתר של הדיאטן ומדווחת מידי יום על כל מה שנכנס לפה ועל כל פעילות גופנית שאני מבצעת. בנוסף לכך יש גם את הפידבק שאני מקבלת מידי יום על היום הקודם (בסמס ובאתר). במצב שכזה  קצת לא נעים לי לקחת עוגת קצפת כשאני יודעת על הצורך לדווח על זה מאוחר יותר. זה בהחלט עוזר לי להתמודד עם פיתויים לא נחוצים.
התזונה שלי
כל כמה שעות כדי לשמור על חילוף חומרים מהיר. 3 ארוחות + 3 ארוחות ביניים קטנות.  הייתי רגילה ל- 2  ארוחות גדולות ביום (תמיד דילגתי על בוקר)  וזה היה שינוי לא פשוט מבחינתי. אני גם משתדלת לזכור לקחת פירות ומים איתי לכל מקום.
ביום ללא אימון בוקר אני אוכלת ארוחת בוקר מסודרת בסביבות השעה 08:00, הכוללת את כל מרכיבי המזון. 2 פרוסות לחם קל, רבע אבוקדו (בשביל השומן הטוב) וגבינה 3% או פסטרמה דלת שומן בשביל החלבון.  לפעמים מחליפה זאת ביוגורט עיזים 3% עם גרנולה ופרי עם כפית סילאן.
ביום של אימון אני מתחילה את היום עם חטיף אנרגיה (לא יותרמ- 100 קלוריות) ומשקה אנרגיה דיאט. הולכת לאימון ואחריו אוכלת פחמימה בשילוב של חלבון. ההבדל בארוחות הבוקר של אימון או ללא אימון הוא השינוי בגודל המנה,  אחרי אימון הארוחה מעט גדולה יותר ומגיעה לסביבות ה- 400 קלוריות. ב-10:00 אני אוכלת פרי ושותה מים. את הצהריים אני אוכלת בעבודה, מנה בשרית, מרק, ירקות מבושלים וכמות קטנה יחסית של פחממות (מלאות).
שוב בשעה 15:00 פרי וב-17:00 יוגורט 0%  או חצי חטיף אנרגיה. רוב הימים יש לי אימוני ערב כך שאת ארוחת הערב אני אוכלת ב- 21:30. הארוחה מבוססת בעיקר על חלבון (טונה/ביצה וכו'). פעם בשבוע  אני חורגת מ-1200 לכיוון ה- 1600-1700 קלוריות "ויורדת" על כמה רולים של סושי או המבורגר איכותי או כן… משולש פיצה!
ארוחות מסודרות הם המפתח להצלחה
מהם הרגלי הכושר שעזרו לך בתהליך הירידה במשקל?
קודם כל הקראטה. קראטה היא אומנות לחימה המשלבת אימון אירובי אינטנסיבי עם מרכיב לא קטן של כוח וגמישות. כלומר: בקראטה קיבלתי את הכל. המאמן עובד בעיקר על קראטה ספורטיבי, כך שיש מעט דיבורים והרבה תרגילי קרבות. התחלתי מ- 2 אימונים בשבוע, כעבור חצי שנה עליתי ל- 3 והיום אני מתאמנת 4 פעמים (2 אימוני בסיס למתחילים ו 2 אימוני מתקדמים – חגורות חומות ושחורות). באימון קראטה ניתן לשרוף כמות יפה של קלוריות (מדדתי עם שעון הדופק ויצא לי בסביבות ה- 500 קלוריות לשעה של אימון) ניתן לחזק  את השרירים ולהגמיש את המפרקים. סך הכל באימון שכזה כל שרירי הגוף פועלים כך שניתן להרגיש שהכל מתעצב, מתחזק ומתחטב.
ליהנות מהפעילות: המפתח להתמדה בתכנית ולתוצאות
בנוסף לאימוני הקראטה אני רצה כ- 3 פעמים בשבוע כ- 5-10 ק"מ בכל פעם. זה משהו חדש יחסית עבורי ומשתנה בהתאם לשאר האימונים.
כמובן שיחד עם כל זה אני גם משלבת אימוני כוח. את זה התחלתי לפני כחודש כדי לשמור על  מסת שריר ולהוריד אחוזי שומן . לקחתי על עצמי 2 אימונים כאלה בשבוע, אני מגיעה בבוקר למכון הכושר פעם אחת באופן עצמאי ופעם נוספת עם מאמן כושר אישי. השילוב של האימונים בחדר הכושר משתלב יחד נהדר, כך שיוצא לי לבצע  30 דקות  אימון כוח + 30 דקות ריצה או אימון אינטרוואלים משולב. סך הכל אני מתאמנת כ- 6 ימים בשבוע ומאפשרת לעצמי יום אחד של מנוחה.
כמה ירדת עד עכשיו ואיך את מצליחה לשמור על זה?

אני שוקלת היום 58. ירדתי 25 קילו בשנה וחצי האחרונות. אני מצליחה לשמור על זה כי אני לא בדיאטה. דיאטה מבחינתי מוגבלת בזמן במטרה לרדת במשקל ואז הכל מופסק. שיניתי את אורח החיים שלי לחלוטין ומבחינתי כך זה ימשך היום, מחר וגם בעוד 10 שנים. טוב לי איתו ונוח לי איתו. אני גם לא מרגישה שנאלצתי לוותר על שום דבר שאני אוהבת מבחינת אוכל. אני מרשה לעצמי לאכול ולהנות ולא יוצאת מנקודת הנחה של "אסור לי" אלה ."מותר לי – רק במידה"  וזה עושה הבדל די גדול.
נטע נהנית במרוץ תל אביב האחרון
מהם הטיפים החשובים מבחינתך שעל כל אדם בתהליך הדיאטה ליישם?

א. לעשות את הדיאטה בצורה מסודרת, כל הדברים האלה של דיאטת "4 ימי מרק כרוב" ו-"חודש מיצי פירות"  או "צום 7 ימים "פשוט לא עובדות.  ראיתי אנשים  שניסו  אותם. ירדו 4 קילו בשבוע ואז עלו 8 ק"ג כבר אחרי חודש,  פשוט לא ניתן להתמיד בהן. מי שבאמת רוצה לרדת ולשמור על המשקל צריך להבין שזה שינוי של אורח החיים. לא משנים רק את התפריט וזה גם לא "באופן זמני ". כל דיאטה שבה תבחרו צריכה להיות שפוייה מספיק כדי להפוך להרגל ולאורח חיים.  אם אתם חושבים שאתם יכולים לחיות על כרוב 40 שנה – אז אולי זאת הדיאטה שמתאימה לכם. לא מתאימה? תעברו הלאה.
ב. אל תוותרו גם אם המשקל נתקע. זה קורה וזה טבעי. זה לא אומר ש"זהו נשברתי, אפשר לרוץ למקרר". חכו שבוע שבועיים ואפילו 3, תמשיכו להתמיד והוא יזוז שוב. כך בדיוק בחריגות, אכלתם יותר? לא נורא, תהנו ומחר תחזרו לשגרת האכילה הנכונה. החריגה תהיה רק עוד נקודה קטנה בדרך – זאת לא סיבה "לשבור את הכלים".
ג. ספורט… באמת שאי אפשר בלי. לא חייבים לרוץ 4 פעמים בשבוע וללכת למיליון חוגים או מה שזה לא יהיה. 20 דקות הליכה גם כן נחשב. אבל העיקר שתעשו משהו. זוזו וקומו מהכיסא….  הכי חשוב זה למצוא פעילות שמתאימה לכם ושאתם נהנים ממנה,  לא יודעים או מכירים ? תנסו! יש היצע ענק של חוגים ופעילויות סביבכם. פעילות אליה אתם לא מתחברים לא תחזיק מעמד ולכן אם זה ילהיב אתכם, זה גם ישאיר אתכם. לרדת במשקל ללא כל פעילות גופנית תגרום לכם להיראות כמו שק עור רופס ומקומט לא יפה במיוחד.
טיפ לסיום :
אל תדלגו על ארוחת בוקר – בשום פנים ואופן.  זאת ארוחה שנראית לרובנו ארוחה מיותרת כשבפועל היא ממש לא. היא נותנת את האנרגיה לשאר היום, היא מעירה את חילוף החומרים אחרי צום הלילה וגורמת לנו לא להתנפל על ארוחת הצהריים, בכך גם נחסך מאיתנו לאכול כפול.
מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.