הבחירה בחיים – כך רזה ירון 32 ק"ג

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

עלייה ניכרת במשקל שנבעה מהרגלי אכילה לקויים. רמת סוכר שהתחילה להדאיג. רקע של מחלות בקרב בני המשפחה הקרובים שהביאו לפחד שאולי יום אחד ימשיך את הרצף הקטלני. אט אט הבין ירון שפר שבמידה ולא ישנה את חייו מהקצה אל הקצה, המצב עלול להיות מאוחר מידי. יום אחד, הוא קם והחליט שמשפחתו צריכה אבא ובעל חזק יותר מאי פעם. אבא תומך שעומד על רגליו. זו גם הסיבה שירון בחר בחיים בריאים וטובים יותר.

ירון: לפני ואחרי

מהי הסיבה שלדעתך גרמה לעלייה הרבה במשקל?

אודה כי מעולם לא הייתי רזה במיוחד. הפעילות הגופנית בחיי התבצעה כהלכה עד גיל 12. כמו כן, אכלתי כשהתחשק ומה שהתחשק. העלייה הניכרת במשקל החלה לפני כעשרים שנה עקב עבודה כמאבטח שהתנהלה לפי משמרות וכצלם באירועים אשר גרמו לאכילה בשעות מאוחרות, במרווחי זמן גדולים ובכמויות גדולות. כמו כן, המזון התעשייתי, הלא מזין בעליל שנאכל בשעות הבלתי צפויות היה הגורם המרכזי שלי להשמנה.

איך ומתי החלטת לעשות את השינוי?

עקב רקע של מחלות קשות במשפחה, מהן נפטרו הוריי ובהגיעי לגיל  45, החלטתי שהגיעה העת לבצע שינוי מהותי בהרגלי החיים, בעיקר באלו הקשורים לתזונה ופעילות גופנית. בראש ובראשונה אלו המתקשרים לפעילות גופנית ולכל נושא התזונה. מאז ומתמיד הבדיקות הרפואיות שביצעתי התקבלו תקינות, פרט לרמת הסוכר הגבולית שבשנים האחרונות הפכה למטרד. לאחר תקופה ארוכה של חוסר בפעילות גופנית הרגשתי קצת מסורבל.

מהם הרגלי הכושר שעזרו לך בתהליך הירידה במשקל?

השינוי החל בהיותי עצלן גמור, לאחר שגם עלייה לקומה ראשונה בעבודה הייתה מתבצעת דרך המעלית, שהיום עבורי כבר כמעט איננה באה לידי שימוש. הגעתי למסקנה שלשינוי בהרגלי האכילה מוכרחה להתווסף פעילות גופנית שתמריץ את חילוף החומרים, תזרז את הירידה במשקל ותשפר את הכושר הירוד. התחלתי ברכיבה 2-3 פעמים בשבוע על אופני כושר, כאשר 5 דקות של פעילות הספיקו. המשכתי עם הליכות. הרחקתי עד לשישה קילומטרים בקצב של יותר מ 6 קמ"ש, 4 פעמים בשבוע. לצורך הימנעות מהתחמקויות ותירוצים, חזרתי לרכוב באופן קבוע 3-4 פעמים בשבוע. רכיבות למרחק של 22 ק"מ למשך שעה. לפני מספר חודשים הבנתי שדרושה פעילות ממוקדת יותר ומצאתי מענה הולם עם שיטת האימון ששינתה את חיי, ושמתקיימת בחדר הכושר קונספט, לאימונים אישיים, ברעננה. הפעילות הגופנית היעילה שנעשתה שם יחד עם תזונה נכונה הביאו לירידה ניכרת באחוזי השומן וכן לעלייה במאסת השריר.

מה הייתה התזונה שלך?

במהלך השנים, כמות הדיאטות שביצעתי או ניסיתי לבצע שאפה לאפס. תקופת האכילה השפויה היחידה נעשתה בשנת 2006 בתקופה של שלושה חודשים, בהם השלתי בקלילות 12 ק"ג ממשקלי. לאחר מכן דאגתי שיעלו בחזרה בטיול של חודש בארה"ב. בחודש יולי לפני שנה ורבע חבר לעבודה הציע לי לבוא עימו לקבוצת ההרזיה שפעלה במקום העבודה. השיטה שלפיה מתנהלת קבוצת ההרזיה הכוללת 8 ארוחות מסודרות ביום ובמרווחים קבועים מצאה חן בעיני. משמע, השינוי היסודי בתפיסה של הרגלי האכילה שאינו מסתכם בדיאטה זמנית. מבחינתי היה מדובר בשינוי דרסטי וההיפך מכל מה שאליו התרגלתי. למרות הכול, השיטה התאימה לי כמו כפפה ליד. ללא ספירת קלוריות או נקודות יחד עם שמירה על תזונה מאוזנת, אכילה מגוונת וללא עינוי וסבל, הקילוגרמים פשוט נשרו. שימוש בתפריט גמיש ונוח בו ניתן להתמיד. איני מתבייש להודות שגם עוגות וקינוחים ליוו אותי בעת התהליך. האני מאמין שלי הוא ליהנות ולא להתענות.

כמו כן, חשוב ביותר להגיע מצויד לעבודה בארוחה טובה ומזינה במטרה להימנע כמה שיותר מאכילה בחוץ ולדעת בדיוק מה הוכנס אל תוך הארוחה. כמי שמבצע את הקניות בבית, קריאת תוויות המזון הפכה לפעולה שגרתית של דרך חיים. מבחינתי, היה לי חשוב לשים דגש על בחירת מוצרים העשירים בסיבים תזונתיים ובעלי כמות שומן ונתרן נמוכה. משפחתי תודה שלמרות השינוי שחל בהרגלי האכילה, אינני חוסך מהם דבר. ההבדל הוא שבאופן כללי איני נעתר לפיתויים או נוהג לנשנש בין הארוחות. אציין כי ללא אשתי וילדיי היקרים שתמכו בי לאורך כל הדרך, התהליך היה הופך לקשה מנשוא.

כמה ירדת עד עכשיו ואיך אתה מצליח לשמור על זה?

בתחילה הצבתי לעצמי יעד של 28 ק"ג פחות, שתוקן שוב ושוב עד שהוגדר ל – 32 ק"ג (המשקל של החתונה מלפני 21 שנה).לפני כחודש בדיוק הגעתי ליעד שעד לא מזמן היה נראה רחוק מאי פעם. מאז אני ממשיך באורח החיים הפעיל ובתזונה המאוזנת. עבורי, התהליך לא היה בגדר "דיאטה" בעלת זמן מוגבל, אלא אורח חיים חדש, נכון ובריא יותר. כדי להפסיק את תהליך הירידה הוספתי מעט קלוריות לצריכה היומית.

מהם הטיפים החשובים ביותר שעל כל אדם בתהליך הדיאטה ליישם?

מניסיוני האישי בלבד ומלמידה על בשרי – לעולם לא להתייאש, גם ארוחת שחיתות או התפרעויות למיניהן הן חלק מהתהליך ואסור להתייסר, להצטער ולהתחרט. חשוב להמשיך הלאה! כמות המזון, איכותו ובמינונים הנכונים – דגש לתהליך מוצלח. כמו כן, חשוב לא להגיע לארוחה רעב! הגוף אינו מכונה ועל סטיות בכמות המזון הרצויה, זמני הארוחות או הרכבן, ניתן לעבור על סדר היום. העיקר להמשיך להיות ממוקדים במטרה. בדיקת מדדי הרכב גוף, היקפים וביצוע פעילות גופנית שתביא לשיפורם. הדיאטה היא תהליך זמני שמסתיים ברגע שכובשים את היעד העיקרי.  לפיכך, המטרה היא שינוי תפיסתי, יסודי שאינו מתפקד כשלב בתהליך, אלא מוטמע בתוכנו ונשאר לטווח הארוך. יחד עם התזונה דרוש לשלב פעילות גופנית לשם הצלחה בתהליך הירידה במשקל ושיפור הבריאות לאורך זמן. הקפדה על אורח חיים פעיל תמנע את חוסר המעש המתאפיין בחיים המודרניים.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.