בטן שטוחה – לעצלנים בלבד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

בטן שטוחה היא ללא ספק אחת מהמטרות היותר נחשקות של רבים מאיתנו. ההיגיון הבריא (בדגש על הבריא) אומר שכדי להשטיח ולעצב את אזור הבטן, דרוש מאמץ רב.  לא כולם נהנים ומוכנים להקדיש זמן וסובלנות לאימונים מפרכים ולהקפדה על תזונה נכונה. למרבה המזל, ובניגוד לדעות הרבות, השטחת הבטן במינימום זמן ומאמץ בהחלט אפשרית. הבטן נחשבת לאזור בגוף המגיב יחסית מהר לשינויים בתזונה, לטוב ולרע.  מרבית  אנשי המקצוע מעולם התזונה כבר ממליצים כי יש להימנע ממוצרים (בעיקר פירות וירקות) שעברו תהליך של תסיסה (תהליך שבו משמרים את המוצרים), מסטיקים, מלח ואלכוהול (בגללים הסוכרים והקלוריות שבו). לטענתם של אנשי המקצוע, צריכת מאכלים אלו מובילה לספיחת נוזלים בגוף ובעקבות כך להרגשה המלווה בנפיחות. לעומת זאת, אכילת ארוחות קטנות כל 3-4 במהלך היום, במקום שלוש גדולות יתרמו להצמדה של הבטן לגוף והעלמת עודפי השומן ע"י סיוע בהגברת חילוף החומרים והפחתה בתחושת הרעב. לא תראו בכתבה זו המלצה לדילוג על אימוני הכושר. לכושר גופני יש תועלות ומטרות אחרות לחלוטין, אבל אם בכל זאת החלטתם לוותר על האימונים נעבור ישירות משלב התאוריה אל הפרקטיקה עם 7 טיפים מצוינים להשטחת הבטן:

להשטיח את הבטן? ללא כל מאמץ! צילום:max digital

1. עמדו זקוף

דרך קלה ופשוטה להראות רזה יותר היא בהגברת המודעות לעמידה ישרה, זקופה ויישומה בפועל. איך מבצעים זאת ברמה של תחביב? אימון כמו פילאטיס עשוי להוות גורם מסייע. הפילאטיס לא רק שיגרום לכם להיראות זקופים יותר אלא גם יסייע בריאותית לגופכם. לצורך בדיקת השפעות הפילאטיס התקיים מחקר שנערך במשך 6 חודשים ובו לקחו השתתפו 18 סובלים כרוניים (בצורה מתמדת) מכאבי גב. ממצאי המחקר הראו כי פעילות זו שיפרה את היציבה וחיזקה את שרירי הבטן והגב בצורה ניכרת.

2. הקפידו לישון יותר

שעת שינה אחת יותר תתרום בהפחתת האכילה ביום שלמחרת. תזונה מאוזנת בשילוב פעילות גופנית יסייעו בהורדת לחץ מצד אחד והורדת אחוזי השומן מצד שני (בתנאי שהשינה מספקת).  החוקרת מישל אולסון מאוניברסיטת אוובורן, מונטגומרי שבארה"ב טוענת כי שעות שינה מעטות יביאו לפעילות נמרצת של הורמון הקורטיזול (המכונה הורמון הלחץ, מכיוון שרמתו בגוף עולה בעקבות לחץ פיזי ונפשי), יחד עם תוספת של שכבת שומן בטני עמוקה. ישנו קשר הדוק בין חוסר בשעות שינה, העלאת רמת הורמוני הלחץ והשמנה. יחד עם זאת נערך מחקר במשך 6 שנים והתבצע ע"י חוקרים מקנדה. המחקר קבע כי מבוגרים שישנו כ-5-6 שעות בממוצע הגבירו את סיכוייהם לעלייה של עד 15 ק"ג במשקל ב – 35 אחוזים. כמו כן, כמעט 60 אחוזים מתוכם התרחבו באיזור הבטן לעומת אלו שישנו בממוצע כ- 7-8 שעות.

3. החליפו משקאות מוגזים במים

במהלך תחושת צמא, רבים מאיתנו יחפצו במשקאות מוגזים כמו קולה וכדומה. לרוע המזל, השטחת הבטן ומשקאות מוגזים לא משתלבים האחד עם השני. הגזים שהוכנסו למשקאות ידאגו "לנפח את הבטן" בצורה משמעותית ולהרחיק את המעוניינים מהמטרה הנחשקת. שתיית  8 כוסות מים לפחות במהלך היום תסייע במטרה זו וכמובן שתסייע במניעה של התייבשות.

4. הקפדה על צריכת חלבון ודגנים מלאים

אכילה מרובה של דגנים מלאים לא רק נחשבת בריאה יותר, אלא גם מביאה להפחתה ממשית ברקמת השומן הבטנית. לצורך כך נערך מחקר ע"י סטודנטים למדעי התזונה (שלקחו בו גם חלק פעיל) באוניברסיטת פנסילבניה שהתייחס לצריכת דגנים מלאים. אלו שצרכו דגנים מלאים השילו פי 2 יותר שומן בטני מאשר אלו שהסתפקו במוצרי מזון אחרים. דגנים מלאים מסייעים בהפחתת ייצור האינסולין (הורמון המעודד אחסון מוגבר של מאגרי שומן), וכך בהפחתת השומן הבטני. מוצרים נוספים שיתרמו בשמירה על מאגרי שומן נמוכים הם אלו העשירים בחלבון. נתון מעניין  במחקר נוסף בנושא שנערך בדנמרק, כלל 60 גברים ונשים. אלו ששמרו על צריכת חלבונים יומית של 25 אחוזים מסך הקלוריות היומיות איבדו לאחר חצי שעה כמעט פי 2 כמות שומן מאלו שצרכו 12 אחוזים בלבד.

5. אבטיח לקינוח

האבטיח. פרי הקיץ. הפרי מכיל חומצת אמינו בשם ארגינין, הנמצאת באבטיח בכמויות גדולות. מסתבר שחומצת האמינו גם מסייעת בירידה במשקל. לפי מחקר שנעשה על עכברים שמנים בהקשר לתזונה, סיפקו החוקרים השלמה של ארגינין בתקופה של קצת מעבר ל 3 חודשים. כתוצאה מכך העכברים הורידו 64 אחוזים מרווחי השומן בגוף. חומצה אמינית זו משפרת את החמצון של השומנים והגלוקוז. כך מסייעת בהעלאת מסת שריר ובשריפה קלורית מוגברת. אם כך, האבטיח כבר אינו רק טעים, יש לו תכונות בריאותיות מובהקות, אז שיהיה בתיאבון. אם תרצו לדעת היכן נמצאת חומצת האמינו ארגינין אז תוכלו ליהנות ממנה בפירות ים, אגוזים וזרעים.

6. חומץ תפוחים

חומץ תפוחים זהו חומר המספק טעם חמוץ עם ריח חזק שגם עשוי להילחם בשומן. מחקר חדש שנערך ביפן לגבי צריכת חומץ התפוחים, כלל 175 גברים ונשים בעלי עודף משקל.  אלו שצרכו 1-2 כפית חומץ תפוחים במשך 12 שבועות, הראו  ירידה במשקל הגוף, ב – BMI (מדד מסת הגוף הנותן הערכה כמותית האם אדם נמצא במשקל תקין, בעודף או בתת משקל), בשומן הבטני ובהיקף המותניים, מאשר קבוצת הביקורת שלא צרכה את התוסף.

7. אכלו לאט

אצל רבים קיימת נטייה לאכול במהירות ובכמויות גדולות כתוצאה מלחץ וחוסר הזמן. לכן, חשוב שהאכילה תתבצע בצורה  איטית, סבלנית ועם מודעות רבה יותר לתחושת השובע. פעולות אלו עשויות לתרום בהפחתת רמות הקורטיזול והפחתת כמות המזון הנאכלת. כתוצאה מכך גם פיזור השומן בגוף ישתנה ומצבורי השומן באזור הבטן.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.