חדר כושר:6 דרכים לשדרוג האימון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מה לא נכתב על האימונים בחדר הכושר? מה "מחטב" יותר ומה "מחטב" פחות. לעשות יותר חזרות, יותר סטים או פחות? להיכנס לשיעורי פילאטיס או למדרגה? מי שמתאמן בצורה סדירה בטח יודע על מה אני מדבר, כל הספקולציות ו"הסודות" לבטן שטוחה, ישבן מוצק או ידיים משורטטות רצות בין כותלי חדר הכושר בכל רגע נתון, אך האם יש דרך אחת שתעשה עבורנו את העבודה? האם יש דבר כזה "האימון המושלם"? את השאלות הללו שאלתי את עצמי הרבה יותר מפעם אחת, אך לצערי (ואני גם תמיד אומר למזלי) אין דרך אחת וגם לא עשר…יש הרבה יותר. "האימון המושלם" הוא מאוד אינדיבידואלי ומשתנה בהתאם לצרכים, מטרות ויכולות המתאמן. אני באופן אישית פריק של גיוונים. לעולם לא תמצאו אותי עם אותה תכנית אימון או באותו השיעור פעם אחר פעם. בעיני, האימון האמיתי הוא האימון ממנו אני הכי נהנה ובזכותו אני יכול להתמיד בפעילות גופנית גם למשך שנים רבות. נו…אז בכל זאת אחרי הכל יש כמה דרכים פשוטות אותם תוכלו לאמץ ולעשות כדי לשדרג את האימון וליהנות ממנו הרבה יותר.
משדרגים את אימון הכושר
1.הדרך הישנה: מבצעים פעילות אירובית ארוכה וקבועה כדי לשרוף כמה שיותר קלוריות ושומנים.
הדרך המומלצת: הכניסו אימוני אינטרוואלים לתכנית האימון. אימון אינטרוואליים או בעברית: "אימון הפוגות" אשר המאפיין העיקרי שלו הוא הקצב המשתנה של העצימויות המשלבות בין הקצב המהיר לאיטי.
היתרונות של האימון: מהיר יותר, קצר יותר, אינטנסיבי יותר ושורף יותר.
2.הדרך הישנה: אימון במכשירי כוח מקובעים כדי לחזק את השרירים
הדרך המומלצת: אפשר להמשיך להתאמן על מכשירי הכוח המקובעים, אך עשו זאת בשלוב של תרגילי כוח עם משקל חופשי.
היתרונות של האימון: לאימון עם משקולות חופשיות יש אינספור יתרונות, כגון : טווחי תנועה גדולים יותר, משפר את איזון הגוף, מפעיל יותר שרירים בו זמנית וגם שורף יותר קלוריות.
צאו מהקיבעון
3.הדרך הישנה: אימון משקולות – זה נחמד וזה טוב אבל יש עוד
בדיוק בטיפ הקודם רשמתי כמה מומלץ לשלב משקולות חופשיות באימון עם "מכונות מקובעות" ועכשיו אני מוסיף. אל תטעו: עדיין אפשר לשלב באימון הכוח גם את המכשירים המקובעים יחד עם המשקולות החופשיות, אבל כשזה מגיע למשקולות חופשיות…בוודאי שיש עוד…
הדרך המומלצת: אני ממליץ לשלב את אימון המשקולות החופשיות יחד עם משקולות הקטלבלס'. משקולת הקטלבלס' אמנם נראית כמו משקולת מימי הביניים אבל ללא ספק היא מתיימרת להיות הדבר הבא בתחום האימון הגופני.
היתרונות של האימון: אחרי הכל באימון אחד ניתן להפעיל כל הרבה ממרכיבי הכושר הגופני כגון: כוח, סיבולת, גמישות, שיווי משקל ואפילו מהירות. משקולות הקטלבלס' מאמנות את הגוף ויוצרות תנועה אחידה המתחילה בעיקר בהנפה. הרעיון בבסיס הקטלבלס' הוא הידית שמרחיקה את המשקל מהגוף להבדיל ממשקולת רגילה, בכך למעשה ההנפה היא זו שמעיפה את הגוף למטה, דבר הגורם לנו לנסות לאזן את הגוף ובכך לגייס את מרבית השרירים בו זמנית.
קטלבלס': הדבר הבא בתעשיית הכושר או שהוא כבר כאן?
4. הדרך הישנה: כמה שיותר כפיפות בטן "לחיזוק והשטחת הבטן"
אם בעבר נהגו לחשוב כי האימון בחדר הכושר לשיפור הכוח וחיזוק שרירי הבטן היה בחזקת "הרם כפי יכולתך" או "עשה כמה שיותר" הרי שהיום העבודה בחדר הכושר מקבלת רבדים חדשים וזאת בזכות המודעות לשרירי ה-core. אני תמיד אומר: כשזה מגיע לאימון גופני האיכות חשובה הרבה יותר מהכמות.
הדרך המומלצת: שלבו בתרגילי הבטן גם אימונים סטאטטיים. כבר הוכח יותר מפעם כי תרגילים סטטיים יעילים לא פחות מתרגילי בטן קלאסיים של מאות חזרות. תוכלו להיעזר במגוון התנוחות משיעורי היוגה או הפילאטיס, שם בטוח תמצאו משהו מועדף עליכם הרבה יותר. אז למה אתם מחכים? תפסיקו לספור חזרות ותתחילו לספור את השניות…
היתרונות של האימון: מוסיף עניין, אתגר ומחזק את שרירי הליבה (ה-CORE).
5. הדרך הישנה: להיכנס לשעורי מדרגה או עיצוב כדי "לחטב את הגוף".
תמיד ידעתם ששעורי "עיצוב וחיטוב" או מדרגה הם "השעורים הטובים" ביותר לשריפת קלוריות ולעיצוב הגוף. חשבתם פעם להיכנס לשיעור אחר או לגוון?
הדרך המומלצת: יש מגוון רחב של שעורי סטודיו אשר מוצעים היום, החל בשעורים הוותיקים כמו: ספינינג, קיקבוקס, יוגה ופילאטיס וממשיך בשעורים החדשים שמסעירים את זירת הכושר העולמית כמו: זומבה, דראמס אלייב, ריקוד על עמוד, TRX, שעורי core fitness ועוד.
היתרונות של השעורים החדשים: הגיוון בשעורים יכניס לכם הנאה חדשה באימונים וכתוצאה מכך גם תוכלו להתמיד בפעילות לאורך זמן.

דראמס אלייב: כבר ניסיתם שיעור חדש לאחרונה?

6. הדרך הישנה: לבצע 3 סטים X 10 חזרות בכל תרגיל
אין זה אומר שקיבלתם תכנית אימון ממאמן הכושר שלכם בשנת 2008 ואתם ממשיכים באותה הדרך עד היום…
הדרך המומלצת: תתחילו לגוון. אם צריך, חזרו למדריך הכושר שלכם ובקשו לשנות את האימון. תתחילו לשנות את מספר החזרות, הסטים ושחקו עם המשקלים והעצימויות.
היתרונות של האימון: הגיוון הוא המפתח להפגת השעמום ולתוצאות טובות יותר.

מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.