אירובי: מחזק את שרירי הרגליים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

כמה פעמים חשבתם שדי באימוני האירובי שאתם מבצעים כדי לדלג על אימון הרגליים? מתאמנים רבים בטוחים כי אימוני ספינינג או ריצה שבועיים יכולים להספיק כדי לחזק את שרירי הרגליים ואין צורך לבצע תרגילים נוספים. כמה באמת אימוני רגליים נחוצים? והאם אימוני אירובי הם פתרון טוב עבורם?

מי מאיתנו לא שמע מתאמנים רבים הבטוחים כי אימוני אירובי כמו ספינינג, ריצה או סטפר יכולים להיות תחליף טוב לחיזוק שרירי הרגליים. האם מחשבה זו בכלל נכונה? כשאנו מבצעים אימוני כוח ייעודיים המבוצעים כנגד התנגדות, מטרתנו העיקרית היא חיזוק השרירים, העלאת מסת השריר, שיפור היציבה ושיפור התפקוד הפונקציונלי היומיומי.

 

אימון אירובי- לא תחליף לאימון רגליים. צילום:cc by Alterio

חשוב להבין כשאנו מבצעים פעילות אירובית, מטרת האימון שונה לחלוטין ממטרת האימון האנאירובי. כשאנו מבצעים פעילות אירובית אנו מעוניינים בשיפור הסיבולת לב ריאה, הפחתת גורמי סיכון כמו (לחץ הדם, כולסטרול, סוכר, מחלות לב) ובהורדה ובשמירה על המשקל. בפעילות זו אנו חוזרים על התנועה אלפי פעמים (ריצה / רכיבה) למשך זמן ממושך. שרירי הרגליים פועלים לאורך זמן אך עם אינטנסיביות נמוכה מהרגיל, לכן הדרישה המרכזית היא הפעלת מערכת הלב ריאה (תלוי כמובן בדופק בו נמצאים). לעומת זאת, בעת הפעילות האנאירובית (אימון הכוח) אנו מבצעים מספר סטים לכל קבוצת שריר באינטנסיביות גבוהה למשך זמן מאוד קצר.

מה מבדיל בין האימון האירובי לאנאירובי?

שרירנו מכילים סיבים לבנים וסיבים אדומים. הסיבים האדומים פעילים בעיקר בעת האימונים האירוביים ובעת מאמצים ממושכים, לעומתם הסיבים הלבנים אחראיים בעיקר על העבודה כשנדרשות פעולות קצרות כמו הרמת חפצים.

 

הסיבים האדומים פעילים בעיקר בעת האימונים האירוביים

מסתבר שכל פעילות משפיעה על סיבי השריר באופן שונה, למשל: באימון אירובי (ריצה, שחייה, רכיבה, מדרגה) מופעלים השרירים באינטנסיביות נמוכה יותר ולמשך זמן ממושך (40-60 דקות) ולכן אנו מתפקדים עם סיבי השריר האדומים. לעומת זאת באימון אירובי אינטנסיבי במיוחד ניתן להפעיל לפרקים את סיבי השריר הלבנים רק כאשר מאמץ האימון עולה מ (80-90% מהדופק המקסימאלי) אך בדרך כלל זה לא יימשך ליותר ממספר דקות בודדות. מתאמנים מיומנים וספורטאים עשויים לשהות בדפקים ובעצימויות אלו למשך זמן ממושך לעומת כל מתאמן מן השורה ולכן גם יוכלו לעלות במידה מסוימת את מסת השריר. אימון בעצימויות אלה לא תמיד מתאפשר, מאחר וברגע שישנו שימוש מהותי בסיבי השרירהלבנים מופרשת חומצת חלב (זו שמרגישים כשורף השריר) המגבילה את הפעילות לזמן קצר יותר. אז אם גם אתם עדיין לא החלטתם אם צריך או לא צריך את אימון הרגליים כחלק משלים לאימון הגופני שלכם, אז חשוב שתדעו : אימון אירובי לחוד ואימון רגליים לחוד. רגע לפני שאתם מדלגים על האימון דעו בדיוק מהם מטרות האימון ומהי מטרתכם בכלל. אחרי הכל לכל אימון מטרות משלו.

מאת: מלי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.