איזו פעילות אירובית מתאימה לכם?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
עם כל חוגי העיצוב, היוגה והפילאטיס בואו לא נשכח שבכדי לשפר את הסיבולת לב ריאה נצטרך לעלות את הדופק ולהזיע. מהי בכלל פעילות אירובית? מה היתרונות שלה? באיזה דופק מתחילים? ואיזו פעילות בכלל מתאימה לכם? כל מה שרציתם לדעת על הפעילות האירובית בכדי שתוכלו לבחור את האחת.

מהי בכלל פעילות אירובית ?

פעילות גופנית אירובית מאופיינת כפעילות מתונה הנמשכת מעל ל-3 דקות רצופות כאשר חמצן הנשאף לגוף המתאמן עוזר לפרק פחמימות, שומנים וחלבונים לשם יצירת אנרגיה. פעילות זו מערבת קבוצות שרירים גדולות אשר גורמים לעלייה בדופק הלב, חום הגוף, ובצריכת החמצן וזאת במטרה לספק אנרגיה לשרירים הפועלים. סוגי פעילות אירובית הן הליכה, ריצה, רכיבת אופניים, שחייה, טיפוס מדרגות, דיווש במכשיר אליפטי, חתירה וכדומה. על מנת להשיג שיפור בפיתוח היכולת האירובית יש להתייחס למספר גורמים כמו משך האימון, תדירות האימונים, אינטנסיביות הפעילות, וזמני מנוחה. עלייה או ירידה במשתנים אלו תשנה את אופי האימון ואת השפעתו על המתאמן.
אז איזה פעילות לבחור?

מה היתרונות של הפעילות אירובית ?

הפעילות האירובית משפיעה ישירות על ייעול תפקודן של מערכות הלב, הריאות וכלי הדם. בנוסף, היא גם תורמת לירידה במשקל, מונעת מחלות לב וכלי דם, מורידה את לחץ הדם ומעלה את הכולסטרול הטוב. יחד עם זאת היא גם מקטינה סיכון לסוכרת ומסייעת לגמילה מעישון. השתכנעתם?
אחרי כל העובדות: איך בכל זאת עושים את הצעד הראשון?
1. בחרו פעילות אירובית שאתם נהנים ממנה. האימון הכי טוב עבורכם הוא זה שתוכלו באמת להתמיד בו לאורך זמן, ולא האחד "שלכאורה" שורף יותר קלוריות באימון. חשוב לזכור שהתוצאות נראות לעין אחרי תקופה ממושכת של אימונים ולא אחרי אימון בודד. הליכה היא פעילות אירובית נהדרת להתחיל בה, מאחר ואין כל צורך בציוד מיוחד וניתן לעשות זאת בכל מקום ובכל שעה. ניתן לעשות גם הליכות על הליכון ביתי מול טלוויזיה בימים שמזג האוויר אינו מאפשר פעילות אירובית מחוץ לבית. כמו כן מומלץ ורצוי לשלב עוד פעילות אירובית כגון רכיבה על אופניים, שחיה, ריצה, אימוני מדרגה ועוד.
2. חשוב להתחיל לאט ובצורה מבוקרת עם האימונים ולא להיסחף עם התלהבות יתר כבר בהתחלה. התחילו עם 2 או 3 אימונים שבועיים והקפידו על יום מנוחה בין אחד למשנהו.
3. התחילו כל אימון עם חימום של 5 – 10 דקות של פעילות אירובית קלה (55% מדופק המירבי). ניתן גם לשלב תרגילי מתיחות בכדי שתעלו את קצב הלב בהדרגה.
4. כדי לשמור על קצת התקדמות והשתפרות באימונים יש להגדיל את הקצב והנפח של האימון לרמה גבוהה יותר.
הקצב והעוצמה של האימון ישתפרו מהר במיוחד בתחילת האימונים אם נהיה עקביים באימוני הכושר שלנו.
5. יש לסיים כל אימון אירובי עם פעילות אירובית בקצב נמוך (cool down) ומתיחות על קבוצת שרירים שעבדו במהלך האימון על מנת לשמור על גמישות השרירים.
6. בכל שבוע, יש להגדיל את זמן האימון ע"י כמה דקות נוספות עד שניתן יהיה להתאמן באופן רציף במשך 30 דקות.
7. אין לעשות השוואות עם מתאמנים אחרים לגבי הקצב או נפח האימון. במשך השבועות הראשונים, יש להתמקד באימון האישי ובהתמדה בו.
8. לאחר 4 – 6 שבועות, יש לשנות את האימון השגרתי ע"י הוספת עוד יום של אימון אירובי, הגברת קצב העבודה, הגדלת נפח האימון או הוספת פעילות חדשה.
גוונו ושנו את הפעילות. אלינור למפל

מהו משך הזמן המומלץ לפעילות אירובית?

משך הזמן המומלץ נע בין 30 עד 60 דקות, תלוי בסוג הפעילות וברמת הכושר של המתאמן. לפעילות קלה כהליכה מומלץ לעשות כ- 45 עד 60 דק'. לעומת זאת, לפעילות במאמץ גבוה יותר כריצה, מומלץ לבצע כ- 30 דקות ומעלה. פעילות אירובית שנמשכת יותר מ- 60 דקות מגבירה את הסיכון לנזק מצטבר.

מה בקשר לדופק המטרה?

דרגת הקושי של הפעילות תלויה במטרת המתאמן. אימון יעיל לאורח חיים בריא יתבצע בקצב לב שבין 60% ל- 80% מקצב הלב המרבי (לאנשים בריאים) וזאת בכדי לשמר סבולת לב ריאה. קצב לב מרבי הינו הערך המתקבל מהפחתת הגיל מ- 220 לגברים, לנשים 226 פחות הגיל.
למשל: גבר בן :37 הדופק המרבי שלו יהיה 220-27=183 ולכן טווח דופק מטרה מומלץ הוא בין 109 ל- 146 פעימות לב לדקה. חשוב לציין כי נוסחה זו לא תמיד מדויקת ולכן מומלץ כי טווחי הדופק יקבעו ע"י איש מקצוע. חשוב לציין כי ככל שהעצימות גדולה יותר ההוצאה הקלורית תהיה גדולה יותר.

באיזה תדירות כדאי לבצע?

התדירות  תלויה בעיקר במטרת המתאמן. התדירות המינימאלית היא פעמיים בשבוע. תוכנית של 3 אימונים שבועיים תשפר הרבה יותר את הכושר האירובי מאשר תוכנית של פעמיים בשבוע.

איזה סוג פעילות מומלצת לכל אחד?

הליכה – הליכה היא פעילות אירובית טובה, מתאימה לאנשים עם כושר גופני נמוך, אנשים בעלי עודף משקל או אם יש בעיות במפרקים, כמו כאבי ברכיים וכאבי גב. בהתחלה מומלץ לעשות הליכה לפחות שלוש פעמים בשבוע, וכלל שיחלוף הזמן והכושר ישתפר, יהיה אפשר לעבור לחמישה אימוני הליכה בשבוע. הליכה בלבד אינה מספיקה לחיטוב הגוף. בנוסף לפעילות האירובית צריך גם עבודת כוח, כמו אימוני מכשירים או משקולות.
ריצה  – ריצה היא הפעילות האירובית הקלאסית, ריצה מתאימה לכל מתאמן בכל גיל. אבל, אם לא עסקנו זמן רב בפעילות גופנית, או שאנחנו סוחבים איתנו משקל מיותר או אם יש בעיות במפרקים, כמו כאבי ברכיים, כאבי גב ושחיקה במפרקים, לא רצוי לרוץ, עדיף להתחיל בהליכה. בנוסף לריצה צריך לעשות אימוני כוח כמו אימוני מכשירים או משקולות על מנת לפתח  ולשמור את מסת השריר.
קרוס טריינר – קרוס טריינר היא פעילות אירובית המדמה פעולות כגון הליכה, ריצה, טיפוס וסקי. פעילות בקרוס טריינר מומלצת למתאמנים מתקדמים ולאלה הסובלים מבעיות ברכיים משום שהלחץ שהוא מפעיל עליהן קטן בהשוואה ללחץ שמפעילה הריצה.
ספינינג – פעילות  מגוונת מבחינת הקצב והמאמץ, שמתרחשת באווירה דומה למסיבה עם מדריכים צעקניים מעודדים וממריצים לאורך כל הדרך. אימון הספינינג משפר סיבולת שרירים ולב-ריאה, מחטב ונחשב לאמצעי מצוין להוצאת קלוריות. אך בעקבות השינויים בעוצמות העבודה, ייתכן שהאימון לא יענה על הצרכים הפיזיולוגיים של המתאמן. האימון בספינינג מועבר על-ידי המדריך ומאחר שהקבוצות לא הומוגניות יכולה להיות שונות גדולה ברמות הכושר של המתאמנים. בנוסף, אימון הספינינג הוא לעתים קשה מדי ביחס לרמה של המתאמן. פעילות מומלצת, מהנה ומאתגרת, אבל בתנאי שמבוצעת באופן מבוקר ומותאמת לרמת המתאמן.
אופניים – פעילות אירובית שמתאימה לכל מתאמן. גם מתאמנים עם כושר גופני ירוד ומשקל עודף יכולים להגיע ברכיבה על אופניים לאימון אירובי של שעה שלמה, בלי קושי מיוחד.
שחייה – השחייה היא ספורט מאוד בריא. בשחייה אין הפעלת עומס על המפרקים, כמו בריצה. בניגוד לפעילויות אחרות שחיה  כרוכה בהפעלת מספר רב של שרירים בו זמנית. מרבית האנשים אינם מצליחים להגיע בשחייה להוצאה קלורית גבוהה, כמו בריצה או בהליכה וזאת מאחר והשחייה מועילה מבחינה אירובית רק למעטים, שיודעים לשחות היטב.

טיפים לסיום

1. אל תחשבו על דיאטה – לחיות אורח חיים בריא ולשנות הרגלי אכילה,  אכילה נכונה ומאוזנת זה הבסיס להצלחה.
2. אל תדלגו על ארוחות – אכילה של 5-6 ארוחות קטנות במשך היום תעזור לכם לשמור על רמת סוכר מאוזנת בגוף, תשמור לכם על מסת השריר, ובשילוב פעילות גופנית נכונה תוכלו להפחית במשקל, זו הנוסחה המנצחת ! אין קיצורי דרך.
3. תהיו קשובים ומודעים לגוף שלכם – הפנימו ויישמו עמידה זקופה, בטן אסופה תמיד, בצורה זו תחזקו את שרירי היציבה שלכם, תפחיתו עומס על הגב ואסטטית תיראו טוב יותר.
4. גוונו את האימון – זה הכח להתמיד! שנו את מקום האימון: בחדר כושר, בבית או בחוץ, שנו את זמני האימונים: בבוקר על חוף הים או בערב בפארק וכדומה.  עדכנו תכנית אימון כל חודש וחצי, הגוף מתרגל ואז כבר אין גירוי לשרירים ואין שיפור, אלא בדיוק להיפך אז חבל על זמנכם היקר והמאמץ.  כל פעילות גופנית טובה העיקר שלא תפסיקו .תחשבו חיובי כי הכל מתחיל מבפנים ! נפש בריאה בגוף בריא .
מאת: אלינור למפל

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.