10 המדינות השמנות בעולם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

סקר עולמי בנושא עודף משקל דירג את עשר המדינות השמנות בעולם. שלא במפתיע ארה"ב, גרמניה, אנגליה וישראל נמצאות בעשירייה הפותחת. הסיבות לעודף המשקל: הרבה מזון שמן ומעט פעילות גופנית.

במדינות ברחבי העולם ההשמנה כבר ממזמן לא רק עוד מטרד אסתטי אם כי מטרד בריאותי רציני ביותר. אחד מתוך 3 בוגרים ברחבי העולם נמצא במשקל עודף ו- 1 מתוך 10 סובל מהשמנה.

מאת: שי אלנקרי

השמנה: זה נמצא כמעט בכל מקום

לפניכם עשרת המדינות השמנות ביותר בעולם, לפי סקר של הארגון העולמי הבריאותי

World Health Organization-W.H.O

התוצאות נמדדו בין השנים בין השנים 2000 ל- 2008

1. סמואה האמריקנית– 93.5 אחוז מכלל האוכלוסייה נמצאת בעודף משקל.
סמואה האמריקנית היא טריטוריה לא מאורגנת של ארה"ב, האוכל המסורתי שם היה עשיר בפחמימות מורכבות ודל בשומנים, עד שהכל שם השתנה ויותר משפחות התחילו להכיר ולאמץ את האוכל המערבי.

2. קיריבאטי- 81.5 מכלל האוכלוסייה נמצאת בעודף משקל
קיריבאטי היא מדינת איים באוקיינוס השקט שאליה יובאו כבר משנת 64 אוכל מעובד ועתיר שומן והחליף את האוכל הפשוט והמקומי.

3. ארצות הברית- 66.7 מכלל האוכלוסייה סובלת מעודף משקל
בתחילת שנות ה-60 , 24 % מהאמריקאים היו בעלי עודף משקל. היום, שני שליש מהאמריקאים שמנים והקילוגרמים על המאזניים רק ממשיכים לעלות. מומחים בתחום הבריאות מייחסים את העלייה בייצור המוגבר של השמן- ייצור מוגבר של סוכר ושומן. התוצאות של הסבסוד הממשלתי למוצרי יסוד בשנות ה-70, מוצרים עתירי סוכר כמו סירופ תירס הם שנטלו חלק במגיפת ההשמנה המתפרצת.

4. גרמניה- 66.5 מכלל האוכלוסייה סובלת מעודף משקל
כאשר גרמניה מצאה כי היא המדינה השמנה ביותר באירופה, מומחי הבריאות האשימו 3 חשודים מרכזיים: הבירה (התופסת מקום נכבד בחייהם של הגרמנים) , אוכל עתיר שומן וחוסר בפעילות גופנית. כמו בשאר העולם גם הגרמנים סובלים מזמינות הג'אנק פוד ויותר עבודות שלא דורשות מאמץ גופני, כך גם אורח החיים שלהם.

5. מצרים- 66 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלת מעודף משקל
בשנות ה-60 המצרים ייצרו מזון שעיקרו היה : בשר, עופות, קטניות ומוצרי חלב. בשנות ה-80 האוכלוסייה התפתחה וגם הביאה איתה מנהגים מערביים הכוללים מזון מיובא ומנהגי אכילה לא מסודרים.

6. בוסניה הרצגובינה- 62.9 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלת מעודף משקל
עישון, שתייה ואכילה לא בריאה ומאוזנת תקעו יתד במהלך המלחמה שהרסה את המדינה במהלך המלחמה בין 1992 ל-1995. כתוצאה מכך העוני השתולל ברחבי המדינה והתושבים נאלצו למצוא חלופות זולות למילוי הקיבה בדמות מאכלים זולים, מעובדים ולא בריאים בעלי ערך קלורי גבוה ועם ערך תזונתי נמוך.

7. ניו זילנד- 62.7  אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלת מעודף משקל
חוקרים מצאו כי זמן הצפייה הגדול של הילדים בטלוויזיה הוא הגורם המרכזי להשמנה, הרבה יותר מהאכילה שלהם או מכמות הפעילות שהם מבצעים. החוקרים מצאו כי 41 אחוזים מהילדים שהיו בעודף משקל עד גיל 26 היו אלה שצפו הכי הרבה שעות בטלוויזיה!

8. ישראל- 61.9 אחוז מכלל האוכלוסייה סובלת מעודף משקל
לא להאמין שגם אנחנו נמצאים בעשירייה הראשונה. במהלך 30 השנים האחרונות מספר האנשים השמנים בישראל שילש את עצמו! כאחת המדינות המתפתחות, לצד תעשיית ההייטק והסטרטאפ המצליחים גדלה כאן תעשייה של אנשים בעלי עודף משקל. כמעט 2 מתוך 3 ישראלים נמצאים בעודף משקל המסכן את בריאותם. מסתבר שבעולם מכתירים אותנו כאחת המדינות הפחות מלומדות בכל הנושא של השמנה וסיכוניה.

9. קרואטיה- 61.4 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלת מעודף משקל
קרואטיה היא קורבן של הגלובליזציה של שוק המזון, היא נוטה לדחוק מוצרי דיאטה ולמכור את מוצרי המזון המעובד והמהיר זול יותר בהרבה.
10. אנגליה- 61 אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלת מהשמנה
מחקר אחרון דירג את האנגלים בתחתית הדירוג מהמדינות הפעילות גופנית באירופה. אמנם, האנגלים מצטיינים בלצפות בספורט אך בכל הנוגע לפעילות גופנית הם מהגרועים ביותר.

מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.