טייפינג קיניזיולוגי –לטפל ולמנוע פציעות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מהו בכלל קיניזיו טייפ?

אם לא ידעתם, הטייפינג הקיניזיולוגי (מהמילה Kinesiology) זה הדבר ה"חם" היום בכל הקשור לטיפול ומניעה של פציעות ספורט ובכלל.
סביר להניח שכבר ראיתם ספורטאים מענפי ספורט שונים שעולים למגרש עם "פס" צבעוני שמודבק על הכתף, הזרוע או הרגל. ובטח שאלתם את עצמיכם "מה זה הדבר הזה ומה זה אמור לעשות בדיוק"?
הפס הצבעוני על גבי הספורטאים. צילום: cc by belsornia
ובכן, מדובר בסוג חדש של חבישה אלסטית-ספורטיבית שנועדה להקל על כאבים ולתמוך בשרירים ומפרקים. הטייפינג הקיניזיולוגי משמש למגוון מאוד רחב של יישומים – כולל הפחתת דלקות, שחרור שרירים עייפים ועוד. את הטייפ הקינזיולוגי מניחים על גבי העור, לאורך מפרקים ועל שרירים, רצועות וגידים. תצורות הנחת הטייפ מגוונות ויש חשיבות לאופן הנחת הטייפ כמו גם לרמת המתח שמקנים לו ומאז הומצאה, לפני למעלה מ 25 שנה, הפכה שיטת טייפינג זו לשיטת חבישה טיפולית מועדפת בכל הקשור לשיקום ורפואת ספורט. אפשר לטפל עם הטייפ בהרבה מאוד פציעות מקובלות -כגון: נקעים בקרסול, כאבי גב תחתון, דלקת טניס אלבו ועוד. צורת החבישה ההנה קלה ביותר, וניתנת ליישום כבר אחרי הסבר פשוט.

מהם עקרונות הפעולה של השיטה?

» הפחתת עומס על שרירים, רצועות וגידים
» שיפור זרימת דם וניקוז לימפטי
» הפחתת כאב
» ייצוב מפרקים ושיפור פרופריוצפטי
» שיפור תנועתיות וטווח תנועה
מפחית עומסים וכאבים. צילום:cc by mikep
עד לא מזמן הגיע הטייפ אך ורק בגלילים רציפים שהיה צריך לגזור בטכניקה מיוחדת, כולל גזירת פינות הטייפ בצורה מעוגלת, גזירת הטייפ במרכזו (ליישומים מסוימים) ועוד. בתיה עוזיאל כבר אמרנו? בכל מקרה, כדי להקל על כולנו, השכילה חברת KT Tape העולמית לצאת במגוון גלילים חתוכים מראש. כלומר, הכל מגיע גזור וחתוך מראש, וכל שנועד הוא להדביק את הרצועה על פי הנחיות שמגיעות מודפסות בכל מארז מבלי שתצטרכו לשבור את הראש לגבי אורך הרצועה…כמה פשוט, ככה גאוני.
תוצאות החבישה הן בין היתר הפחתת כאב ונפיחות, הרגעת שרירים עמוסים לעייפה ותמיכה בשרירים בזמן מאמץ. טייפ קינזיולוגי מאפשר טווח תנועה מלא של המפרק. לעומת חבישה ספורטיבית מסורתית שבה מלפפים את הטייפ סביב המפרק כאמצעי תמיכה ולשם ייצובו, אין בשימוש בטייפ הקינזיולוגי תופעות לוואי בלתי רצויות כגון פגיעה במערכות פינוי הנוזלים בגוף. הרעיון הוא לתת למנגנונים הטבעיים של הגוף לפעול ביעילות מרבית.
אם פעם סובבתם קרסול ואמרו לכם ש"הכי טוב לשים קרח, להרים רגל ולא לזוז שבוע", הגישה היום הפוכה – מה שנקרא שיקום אקטיבי. כלומר – יש לטפל בבעיה אך מומלץ לחזור לפעילות, גם אם חלקית, במהירות האפשרית ולעזור לגוף לרפא את עצמו תוך כדי תנועה. הטייפינג הקיניזיולוגי עושה בדיוק את זה – כשבמקום לקבע את המפרק, הוא נותן למפרק תמיכה, מפחית את הכאב ולמעשה מגדיל את טווח התנועה בו.
הטייפ הקינזיולוגי הוא טייפ אלסטי העשוי 100% כותנה, שאשר משמש לטיפול במגוון בעיות הקשורות במערכת השרירים, הגידים והרצועות ואף מערכת העצבים. הטייפ דק ביותר ודומה, למעשה, לעור הגוף עצמו. טייפ קינזיולוגי הוא נטול לטקס וחומרים פעילים. הדבק האקרילי מוסף לטייפ במרווחים כדי לאפשר לאריג הכותנה לנשום ועל מנת לאפשר תנועת אוויר ומים מתחת לטייפ. הטייפ יכול להחזיק על הגוף עד 5 ימים ברצף, ולעיתים אף יותר.
במקרים רבים, יכול האדם הפצוע לחזור לפעילות שוטפת באופן מיידי!
בין ספורטאי העל שמשתמשים בטייפינג הקינזיולוגי: לאנס ארמסטרונג, סרנה ויליאמס, דיוויד בקהם, ז`סטין הנין וקרי וולש. לאנס ארמסטרונג בספרו, Every Second Counts, אומר על השיטה: "זה יותר טוב מכל לייזר, חבישה או טיפול בחשמל…הטייפ. זהו טייפ ספורטיבי מיוחד, בצבע ורוד זוהר שהגיע מיפן ונראה היה שיש לו כוחות על. כל בוקר לפני קטע המרוץ, היו חובשים את כולנו, בחלקים שונים בגוף…ביום למחרת הכאב נעלם – כאילו לא היה."

אז איך זה עובד?

ובכן, האופן שבו מדביקים את הקינזיו טייפ על העור בשילוב המאפיינים הפיזיים של הטייפ עצמו (אלסטי, דביק, וכו') יוצרים אפקט מצטבר על מערכת השרירים-שלד-עצבים באזור הכואב/פגוע וכך למעשה מסייעים לגוף להחלים יחד עם פעילות של מערכת כלי הדם והלימפה באותו איזור.
כאשר שריר או גיד סובלים מנפיחות או דלקת, הרווח שבין השריר והעור מצטמצם ונהיה דחוס. מצב זה מגביל את הזרימה של נוזלי הלימפה ופינוי הרעלנים מהאזור ומצב זה, בתורו, מקרין על קולטני הכאב (העצבים) שמתחת לעור כך שהמטופל חווה כאב. הטייפ, המעוצב בצורה ייחודית, "מרים" את העור בצורה עדינה ובכך מגדיל מעט את הרווח שבין שכבת העור החיצונית לרקמות הפנימיות. רווח מוגדל זה מאפשר ומעודד זרימה של מערכת הלימפה 24 שעות ביממה ומגביר את זרימת הדם ברקמות, ובכך מזרז עד מאוד את קצב ההתאוששות. פינוי הרעלנים מהאזור הפצוע או המודלק מפחית בתורו את הלחץ על העצבים באזור, הרגישים עד מאוד לכאב, ובכך תחושת הכאב מופחתת. הטייפ גם משפיע על מערכת העצבים ומשמש להפחתת עומס יתר על שריר, רצועה או גיד. הטייפ יכול לעורר שריר לפעולה או אף לסייע בהרפייתו על ידי יצירת גירוי שרירי-עצבי באזור המודבק.
מאמני הכושר שביניכם, מעסים ומטפלים אחרים וודאי ישמחו לשמוע שיש עכשיו גם קורס טייפינג קיניזיולוגי בו תוכלו ללמוד את יסודות שיטת הטיפול הצוואר תפוס למתאמן? כואב לו הגב? ייתכן שיש לכם כאן משהו יעיל ומעניין שאפשר להוסיף לארגז הכלים שלכם.
את הטייפינג הקיניזיולוגי אפשר להשיג דרך חברת אקטיביקס היבואנית הבלעדית של חברת KT TAPE בישראל.

מערכת כושר ישראל

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.