תכניות הכושר בטלויזיה או באינטרנט – אשליות?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

ערוצי הטלויזיה 2, 1, אתרי אינטרנט רבים בהם מוצגים סרטונים של תרגילי כושר אותם ניתן לבצע בבית, בפארק ואף במשרד ובמקומות אחרים. המדריכים, אגב, באותן תוכניות, במרבית המקרים פרזנטטיביים במיוחד, לבושים לפי צו האופנה האחרונה ומלווים גם בצוות מדגימים אסתטי במיוחד. חלק מהסרטונים מצולמים במקומות פסטורליים (בארץ או בחו"ל) כגון: חוף הים, פארקים ומקומות אקזוטיים אחרים. במרבית האימונים והתרגילים המוצגים נעשה שימוש במשקל הגוף, אביזרי עזר קלים ועוד. כמו כן, חלק מהאימונים מתמקדים בשיפור היכולת האירובית וחלק אחר – בשיפור היכולת האנאירובית – אותה על מנת לשפר, יש לבצע תרגילים בעומס גבוה דיו לשם הפעלת גירוי על ערכות שלד-שריר.

אגב, כשמדובר בהפעלת גירוי רב דיו על המערכת האירובית ובכך ליצור למעשה אפקט אימון הדבר פשוט למדי ובאמצעות הפעלה של קבוצת השרירים הגדולות בגפיים התחתונות והגפיים  העליונות, או שתיהן יחד, ניתן, בקלות יחסית, לשפר יכולת אירובית. מנגד, כשמדובר בשיפור יכולת המערכת האנאירובית, הדבר לא כה פשוט וקל ומצריך הפעלה וגירוי מושכלים ומתאימים. בשל כך, חשוב לדעת, ישנם רבבות אנשים המתאמנים מדי יום ומבצעים אימוני התנגדות מסגים שונים אך לא רואים שום שיפור בשל פרוטוקול אימון לא מדויק או מושכל והתסכול בשל אי השגת מטרות אימון בשל כך – רב.

צילום: CC BY CALIBE THOMPSON
צילום: CC BY CALIBE THOMPSON

 

רוצה לעלות מסת שריר ולעלות את חילוף החומרים?

לדוגמה, במידה ומתאמן פלוני מעוניין להעלות מסת שריר, להעלות חילוף חומרים בסיסי ועוד, יש צורך, כמובן, באימון התנגדות מתאים וכמובן – עצים דיו.

כשעסקינן בתכניות טלויזיה שונות ואף בלוגים, ניוזלייטר ועוד במדיות האלקטרוניות הקיימות, במקרים רבים ניתן לראות בבירור שמשלים את הקהל הרחב על בסיס קבוע. ההתייחסות במקרה זה, הנה למדריכי כושר בתחומים שונים כמו: סטודיו, יוגה, פילאטיס, חדר כושר ועוד שמציגים תרגילים אותם אמור הצופה בבית לבצע ולכאורה להגיע לתוצאות אימון תוך תקופה קצרה מאוד.

ירידה במשקל או העלאת מסת השריר: מה המטרה?

חשוב בנקודה זו לעשות סדר ולציין שהשגת מטרת אימון של ירידה במשקל אינה זהה ממש מבחינת האימון והתזונה למטרת אימון – העלאת מסת השריר. מדובר בשני סוגי אימונים שונים, תפריט תזונתי אחר ועוד. באימונים המוצגים במדיות השונות לא תמיד מושם הדגש על הלימה בין סוג האימון להשגת מטרת האימון. ואם, למשל, מטרתה של ציפי שהנה בת 47 ומבצעת על בסיס קבוע אימונים מול הטלויזיה מדי בוקר בשעה 6 בבוקר (במסגרת תכנית כושר המשודרת בשעה זו) עם תרגילים המבצעים כנגד משקל גוף בלבד, עם התנגדות נמוכה במיוחד, לא בטוח כלל שתשיג את מטרת האמון גם אם תתאמן כך במשך שנים.

 אמרות ומשפטים שכיחים בכל הקשור להופעת חלק מהפרזנטורים במדיות השונות

1. "אימון של 10 דקות מדי יום יבטיחו לך גוף חטוב ומוצק" – אחת האשליות השכיחות ומטעות. לא ממש ניתן למתאמן 'מן השורה' להשיג תוצאות טובות באימון של עשר דקות מספר פעמים בשבוע ואף מדי יום!. נכון שקיימים בשנים האחרונות סוגי אימונים ייחודיים כמו קרוספיט, היט ועוד אך הם בהחלט לא מתאימים לכל אדם וגם 10 דקות עדיין מהוות היקף זמן לא רב דיו להשגת מטרות אימון שכיחות. ברם, נציין שכשמדובר באנשים שאינם פעילים כלל, גם 10 דקות פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע יהוו תרומה מסוימת לשיפור מצב בריאותי אך ממש ממש לא מספיקים ומומלץ לבצע האימון הגופני בהיקפים (ובדרך כלל בעצימות) גדולים הרבה יותר.

2. המלצה גורפת על סוג אימון מסוים – אחת האשליות השכיחות שמוכרים, סתם כך לאנשים 'מן השורה' שניתן להגיע מבחינה של ירידה במשקל, שיפור ההופעה החיצונית ועוד באמצעות אימונים מסוג הליכה, פילאטיס, יוגה וכדומה. נכון שניתן להשיג תוצאות לא רעות גם באמצעות האימונים הללו אך הסיכוי קלוש! יש צורך בביצוע תרגילים ברמה גבוהה במיוחד, הליכה בקצב ממש מהיר (שלא בטוח מתאים לחלק מהאנשים אגב בהיבט של קואורדינציה, מיומנות הליכה ועוד). על מנת להשיג תוצאות מבחינת העלאת חילוף חומרים בסיסי, הרזיה, שיפור ממשי של האסתטיקה יש צורך באימון עצים דיו. אם נבחן, למשל, את  סוגי היוגה השונים (יש עשרות) הרי בחלקם בכלל מושם דגש  על שיפור תנועתיות, גמישות מפרקית, קואורדינציה ועוד ופחות על חיזוק ממשי של מערכות שלד-שריר. לכן, בטרם ממליצים על סוג אימון זה או אחר, חשוב לבחון מה בדיוק מעוניינים לשפר ולהשיג ואז בהתאם – לבצע האימון המתאים. אגב, מעניין לדעת שבמקרים לא מעטים אין (!) הלימה בין מטרת האימון של המתאמן 'מן השורה' לבין סוג האימון שהוא בוחר לעשות. או אז התסכול גובר וחלק ניכר מהאנשים אף מוציאים ממון רב על שכירת שירותיו של מדריך אימון אישי, מדריך ריצה, רכישה של תוספי תזונה שלא לצורך בהם, מה עוד, הדבר כלל לא מתאים למטרת האימון העיקרית. בנוסף, לא תמיד מוזכרים היתרונות בביצוע סוגי אימונים אחרים שייתכן שהנם אפקטיביים הרבה יותר לצורך העניין.

3. האם המדריכים עצמם מבצעים את מה שהם דוגלים ומאמנים בו? – מעניין! חלק ניכר מהפרזנטורים במדיות השונות (כן, אלה הממליצים על ביצוע תרגילים שונים אם אמצעי התנגדות קלים במיוחד כמו בקבוק מים, משקולת יד של 2 ק"ג, שימוש במקל מטאטא או מקל אחר קל במיוחד לא ממש מתאמנים באופן זה. ניתן לראותם בחלק משעות היממה מבצעים אימוני כוח עצימים בחדר הכושר או באימוני HIIT או עיצוב ברמה גבוהה בסטודיו. ולצופה בבית לא נשאר, אלא רק לפנטז ולחשוב (וזו טעות כמובן!) שבאמצעות ביצוע עשרות חזרות של תרגיל זה או אחר, או ביצוע מתיחת שרירים או חיזוק בסיסי מסוים בתרגילים כנגד משקל הגוף יחול שינוי בגופו שלו (של המתאמן). הדבר לא ממש יקרה! לשם כך, כאמור, במרבית המקרים, יש צורך באימון אחר

4. התפריט התזונתי וחשיבותו – כל אימון, גם העצים במיוחד ואפקטיבי לשיפור יכולות גופניות באופן משמעותי, לא ממש יהיה אפקטיבי ללא תפריט תזונתי מושכל! לשם כך חשוב להתייעץ עם איש מקצוע ולא להסתמך רק על הידע הקיים. ישנם לא מעט מתאמנים הפוקדים את חדר הכושר מדי יום, חלק אחר משתתפים בתחרויות איש הברזל ואולטרה מרתון והיקפי השעות שהנם מבצעים פעילות גופנית – דומה לספורטאי הישג! למרות הכל, למרבה האבסורד, חלק מהם סובלים ממשקל עודף, אחוזי שומן גבוהים ואסתטיקה ירודה. לא נתפס! בתוכניות הכושר הרבות המוצגות חדשות לבקרים במדיות השונות לא מושם דגש על ההיבט התזונתי וכאמור, בלעדיו לא ממש ניתן להשיג תוצאות משביעות רצון, אם בכלל. לכן, חשוב גם להעלות נקודה זו בכל שיח, תוכנית ומצב.

בשורה התחתונה

לסיכום, חשוב להעמיק את הידע בתחום אורח חיים בריא בכלל לרבות בנושא התזונה והאימון, ולא לקבל כל אמרה, משפטים והגיגים שונים של פרזנטור זה או אחר כ'דברי אלוהים חיים'….. יש אי דיוקים, חדשות לבקרים, בתוכניות הללו וחשוב לברור ולבצע אימון זה או אחר תוך בדיקה שבאמת ניתן באמצעותו להשיג מטרות אימון שונות. ניתן גם לעשות שימוש באנשי מקצוע בתחום התזונה והאימון ללא תשלום בפורומים השונים הקיימים באינטרנט. או אז ניתן לקבל מידע שלא יסולא בפז ולהתנהל נכון הרבה יותר.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.