תחליף החלב שכל אמא צריכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

בשעה טובה ילדת תינוק, והחלטת מסיבותייך שלך לא להניק אותו. השוק מוצף בתחליפי חלב נהדרים, על בסיסים שונים ושל חברות שונות. איך תדעי איזה תחליף החלב המומלץ ביותר לתינוק שלך? סקירה מהירה:

הורות
סקירה קצרה לתחליפי חלב

האם את לא מתכוונת להניק יותר?

אם את עדיין מניקה אבל ההנקה שלך הולכת ופוחתת ואת מוצאת את עצמך משתמשת מדי פעם בתחליף חלב, כדאי שתדעי שאם תמשיכי להשתמש בתחליף, רוב הסיכויים שהחלב שלך יילך וייגמר. למה? כי ככל שאת יותר מניקה כך גובר ייצור החלב שלך. ככל שאת פחות מניקה, כך הוא הולך ופוחת.  זוהי נקודה שבה את צריכה לקחת החלטה: האם את ממשיכה להניק, או האם את מפסיקה? אף אחד לא עומד עם אקדח לראשך, ואת בהחלט יכולה להניק כאוות נפשך יחד עם התחליף חלב, רק תדעי שזה למעשה סיום הליך ההנקה, וגם אם מדי פעם התינוק "ייקח שלוק", זה עדיין יהיה יותר בשביל הפינוק והכיף, כי החלב כבר לא יהיה עשיר ומזין כמו חלב של הנקה בלעדית.

איך בוחרים תחליף חלב?  

סביר להניח, שאם התינוק שלך ינק ממך עד כה את בעצם לא יודעת אם יש לו רגישויות למזון מסוים, כמו חלב פרה. למרות זאת, אין שום סיבה לתת לו "ליתר ביטחון" מזון טבעוני שמבוסס על סויה. תחפשי תחליף מזון שהוא מותג בינלאומי מוכר, שמאכיל מיליוני ילדים בעולם כבר שנים. נכון שיש מגוון תחליפי חלב בשוק, אבל לא כולם טובים באותה מידה. את צריכה לחפש תחליף חלב שקרוב ככל האפשר לחלב אם, גם ברמת ניטור הסוכר, גם ברמת הוויטמינים, גם ברמת האיזון. על חלב אם נעשים כל כך הרבה מחקרים, שלא פלא שחוקרים במעבדות של תחליפי חלב מצליחים לרקוח תחליף שדומה כל כך לחלב אם הן במרקם, הן בתכולה ואפילו בטעם.

מה ערכם התזונתי של תחליפי חלב?

תחליפי החלב לתינוקות אמורים לספק לתינוק את כל מה שהגוף שלו צריך בכל שלב בחייו, ולכן התרכובות מחולקות לפי מספרים – כל מספר מסמן שלב מסוים. לדוגמא: נוטרילון שלב 1 מתאים לתינוקות מגיל אפס ועד גיל חצי שנה, והוא היחיד בישראל עם שילוב הרכיבים scGOS\lcFOS. הזהים לשילוב החומרים בחלב אם. נוטרילון שלב 2 מיועד לתינוקות מגיל חצי שנה ועד שנה. כל שלב מכיל כיל כל המרכיבים הדרושים לגדילה והתפתחות תקינים של התינוק בשלב שמתאים לו.

 כמה פעמים מותר לתת תחליפי חלב?

בניגוד להנקה, שמתבצעת לעיתים קרובות לאורך כל היום, ולו רק מהסיבה שאי אפשר לסרב לתינוק בוכה כשאת לא יודעת בדיוק כמה הוא אכל, אם בכלל – ההזנה בבקבוק היא מאד מדויקת, מכיוון שאתם רואים בדיוק כמה התינוק אכל. על כל קופסא של תחליף חלב לתינוקות יש את הוראות היצרן, שלפיה צריך להכין את האוכל. יש כמות מאד מדויקת של אבקה שאותה צריך לערבב במים, עם כפית מדידה מצורפת. בכל גיל אמורים לתת כמות מסויימת של מזון, שמשמשת ארוחה. רוב התינוקות, מאידך, לא שמעו על ההמלצה הזו: חלקם לא מסתפקים בארוחה שניתנה להם, וחלקם שבעים באופן קבוע אחרי חצי בקבוק. כמובן שבמקרה כזה עדיף לזרום עם התינוק. אם המנה שלו לא הספיקה לו, תנו לו עוד קצת– אלא אם הוא עולה במשקל באופן חריג. אם התינוק לא מסכים לסיים את הבקבוק גם אז אין הרבה מה לעשות בנידון. תחכו כמה דקות, ואם הוא עדיין מסרב לאכול, תרוקנו את הבקבוק ותחכו לפעם הבאה שהוא יהיה רעב – שבטח תגיע מהר יותר בגלל שהוא לא אכל מספיק. בכל מקרה, אסור לנסות להרגיל אותו לארוחה גדולה יותר על ידי הרעבה שלו, וניסיון להגיע לארוחה הבאה רעב יותר.  אגב, הרבה תינוקות שאוכלים במשורה כתינוקות גדלים להיות ילדים כאלה, שאוכלים מעט אבל לעיתים קרובות יותר.

האם תחליף החלב עדיף על הנקה?

כמה שתחליף החלב שלך יהיה מושלם, הוא לעולם לא יהיה בריא ומותאם לתינוק שלך כמו חלב האם שלך. מה שאת מייצרת באופן טבעי בגופך, לא ניתן לחקות באופן כימי או תעשייתי. מה שכן, להזנה מבקבוק יש יתרונות רבים: את יודעת כמה התינוק אכל, את לא חייבת להיות צמודה אליו אלא יכולה לצאת להתאוורר קצת מדי פעם, את לא היחידה שצריכה לקום אליו בלילה.  יתרון נוסף שלא ממש הוכח מחקרית אבל מוזכר הרבה, זה שתינוק שאוכל תחליף מזון ישן יותר שעות בלילה מתינוק יונק. אז – תעשי את החשבון שלך בעד ונגד, ותחליטי מה שהכי טוב, מתאים ונעים לך – ולתינוק שלך.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.