שוקו אחרי אימון:זה טוב לשרירים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מחקר חדש מעלה כי משקה הילדים הפופולארי הלא הוא "השוקו" כבר לא מה שחשבתם. השוקו יכול להיות טוב לשיקום השרירים לאחר פעילות ויכול להיות תחליף נהדר ואף טוב יותר ממשקאות האנרגיה!
שני מחקרים שהוצגו על ידי הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט (ACSM) העלו כי המשקה אותו כולנו כילדים היינו צורכים "השוקו" עדיף על פני משקאות האנרגיה לאחר האימון, ואף עשויים לסייע בשיקום השרירים לאחר פעילות גופנית.
המשקם החדש? צילום: cc by Team Traveller
ד"ר וויליאם לאן וד"ר ננסי רודריגז אשר שיתפו יחד פעולה חקרו את פעילות משקה השוקו הידוע כמשקה הילדים, ובדקו את צריכתו לאחר ריצה. והתגלית: צריכת שוקו לאחר הפעילות מסייעת בסינטוז החלבון לשרירי השלד בתהליך ההתאוששות.
במחקר נבדקו 8 רצים זכרים הנמצאים ברמת כושר גופני טובה ונתבקשו להשלים שתי ריצות בכל 45 דקות ב-65% מהרמה המקסימאלית שלהם יחד עם זאת הותאם עבורם תפריט תזונה מאוזן למשך שבועיים המותאם לצרכים הקלוריים האישיים של כל אחד. כל משתתפי המחקר שתו לאחר הפעילות כ-450 גרם ממשקה השוקו ללא שומן או 450 גרם של משקה פחמימות הזהה בכמות הקלוריות לשוקו.
בעקבות הניסוי נלקחו דגימות ביופסיה של השריר לאחר שלוש שעות מהריצה, הדגימות העלו כי אצל אלה ששתו שוקו נטול שומן לאחר הפעילות נמצאו סימני התאוששות גבוהים יותר בחלבון השרירי לעומת אלה ששתו את משקה הפחמימות בלבד.
סימני התאוששות גבוהים יותר.צילום: cc by dave
ד"ר וויליאם לאן אומר: "זה תמיד מועיל עבור המתאמנים ללמוד על אפשרויות נוספות לתחליפי משקאות המסייעים להתאוששות. שוקו יכול להיות זול יחסית לעומת משקאות התאוששות שקונים, ומה עוד שניתן להכינו גם בבית, דבר שעשוי להפוך אותו לטעים יותר עבור מרבית המתאמנים."
המחקר השני הראה כי צריכה של שוקו  לאחר הפעילות תורמת לחידוש מאגרי הגליקוגן בשרירים, אשר מהווים את הדלק במהלך פעילות גופנית ממושכת. גם כאן נבדקו אותם 8 רצים לאחר 30 ו-60 דקות של צריכת המשקה. שוב, התוצאות היו טובות יותר אצל צורכי השוקו לאחר 30 ולאחר 60 דקות. הגליקוגן התוך שרירי היה גדול יותר לאחר צריכת השוקו לעומת משקה הפחמימות (משקה אנרגיה).
מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.