ריצה יחפה: ללכת עם ולהרגיש בלי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
בניגוד לכל מה שכולנו יודעים או מכירים, הוכח מחקרית שהליכה או ריצה יחפה מקטינה את אחוז הפציעות הנגרמות כתוצאה מהפעילות, מחזקת את שרירי כף הרגל ומורידה את הלחץ מהגב. נעלי חמש האצבעות נחתו בישראל, נעלי הריצה המספקות את הרגשת הריצה היחפה רק בלי הפחד ממסמרים וזכוכיות. לקחנו על עצמנו שבוע שלם עם הנעליים שבמהלכו גם חקרנו את הנושא לעומק. לפניכם כל המסקנות, היתרונות והחסרונות על הריצה היחפה. יש מגוון רחב של נעלי ריצה המוצעות בשוק, בזה כולנו יכולים להבחין. רכישת נעליים בכלל ונעלי ריצה בפרט היא סימן מובהק של תרבות הצריכה המודרנית, אך האם הן הכרחיות בכלל?

ריצה יחפה. צילום: cc by

dhammza

סיפורי ריצה יחפה
יש אינספור סיפורים סביב נעלי ריצה וריצה יחפה. עם הפנים לעבר: כולנו יודעים כי לאדם הקדמון לא היו נעלי ריצה איתם יכל לצאת לצייד. כך היה גם ניתן להבחין בשבט הטרה'הומרה שבמקסיקו, שבט שנהג לרוץ למרחקים של יותר משלוש מאות קילומטר בכמה ימים כשאנשי השבט יחפים. סיפור נוסף לפי הכתוב, באולימפיאדת רומא 1960 אימצה חברת אדידס את נבחרת הרצים של אתיופיה, אבבה ביקילה רץ המרתון של הנבחרת היה רגיל לרוץ יחף, אך בעקבות אימוץ הספורטאים על ידי חברת אדידס נאלץ לנעול נעלי ריצה. הוא קיבל נעלי ריצה אך לא התאימו לו, ניסו להתאים לו זוג נוסף אך הם לחצו לו באצבעות הרגלים. רגע לפני התחרות זרק את הנעלים והעדיף ללכת על ריצה יחפה, הוא מנצח ברומא ונכנס יחף לאצטדיון לתדהמת הקהל. הוא לא רק מנצח יחף במרתון אלא גם קובע את התוצאה הטובה ביותר בעולם באותם ימים 2.15.16 ש'. לדבריו כמובן, סוד ההצלחה טמון בריצה היחפה ולא בשום דבר אחר. לא חייבים להרחיק מבט, נבחרת הריצה של אוניברסיטת סטנפורד בחרה להתאמן על ריצה יחפה. לדבריו של המאמן לאחר שנשאל על ידי חברת הספורט המאמצת של הקבוצה: "קשה לי להוכיח את זה, אבל כאשר האתלטים שלי מתאמנים יחפים הם רצים מהר יותר וסובלים פחות מפציעות."
האם ריצה יחפה עדיפה על ריצה בנעליים?
כריסטופר מקדוגל מחבר הספר BORN TO RUN – ברשימת רבי המכר של הניו-יורק טיימס, נאבק במשך שנים במגוון פציעות ריצה, כל אחת מהן גרמה לו להחליף את נעלי הריצה היקרות שרכש, ואף זוג לא שינה עבורו את המצב.הוא יצא לחקור את העניין אצל בני שבט הטאראהומארה, הרצים למרחקים ארוכים הטובים ביותר בעולם. הם גרים בתנאים בסיסיים במקסיקו, לעיתים גם במערות ללא מים זורמים, רצים יחפים או במקרה הטוב עם נעליים שעשויות מרצועת צמיג ישן. הם אינם נמתחים, לא מתחממים, פשוט מצחקקים כמה רגעים לפני קו הזינוק ויוצאים לדרך, לעיתים גם לריצות של יומיים שלמים (100-150 ק"מ). לא משנה כמה אתם רצים או איפה, בכל שנה 65-80 אחוז מכלל הרצים סובלים מפציעה. במהלך חקירתו של כריסטופר מקדוגל הוא גם מצא מחקר מירחון בריטי לרפואת ספורט שבו החוקרים הראו הוכחות לכך שנעלי ריצה, משוכללות ככל שיהיו לא ממזערות את כמות הפציעות. מעניין, לא?

ללכת עם ולהרגיש בלי

האלטרנטיבה הטבעית לנעליים – נעלי FiveFingers של ויבראם

לאחר שמגזין TIME האמריקני בחר בנעלי FiveFingers בשנת 2007 כאחת מההמצאות הטובות ביותר של השנה לצד האייפון של אפל, נעלי הפייב פינגרס (נעלי חמש אצבעות) כבר כאן. הנעליים הם האלטרנטיבה הטבעית לריצה"יחפה", בריאה ובטוחה. נעלי FiveFingers פועלות כשכבת עור שנייה, המעניקה את יתרונות ההליכה היחפה: חיזוק שרירי הרגל וכף הרגל, שיפור התנועה ויציבות הגוף, ומאפשרת לגוף לנוע בדרכו הטבעית והנכונה רק בלי האפשרות לדרוך על דברים חדים וכואבים בכף הרגל.

הנעליים מתאימות להליכה יחפה, ליום יום בכל סוג של פעילות, ולפעילויות ספורטיביות כמו הליכה, ריצה, אימון כושר, טיולים ומסעות בטבע, ספורט מים ופעילויות בשטחים רטובים, יוגה, טאי-צ'י, אמנויות לחימה ולמעשה בכל שעה ביום בכל סוג של פעילות.

מתאימה כמעט לכל סוג של פעילות

החוויה מנקודת המבט שלי

אמרו לי "נעליים חמש אצבעות" אמרו "תרוץ עם – תרגיש בלי" ואכן כך היה. ניסיתי את הנעליים במשך שבוע ימים בהם הייתי דבוק אל הנעל במשך כל היום. מרוב שלא הרגשתי אותם, היה אפילו מקרה בו כמעט ושכחתי להסיר את הנעליים כשנכנסתי למקלחת. זה לא מעבר פשוט לאחד כמוני שרגיל לנעול נעלי ריצה קלאסיות שמתאימות את הריכוך לכף הרגל ולמפרקים בכל צעד. אכן התחושה היא שונה ולוקח שניים-שלושה ימים להתרגל אליה, אבל ברגע שמתחילים לקלוט את העניין החוויה מתעצמת כפי שלא יכלה להיות באף נעל קונבנציונאלית אחרת. הן מעצימות את חווית ההליכה או הריצה, ואפילו משדרגות במידה מסוימת את האימון בחדר הכושר. אפשר לומר שזו הרגשה אמיתית של ריצה יחפה רק מבלי לחשוש ממסמרים וזכוכיות.

חשוב להדגיש:

כי ריצה בנעלי פייב פינגרס מעבירה אותנו מנחיתה על העקב לנחיתה על מרכז הרגל וכתוצאה מכך מפחיתה את הלחצים על הברכיים.
כמו כן, ריצה לא נכונה יכולה לגרום ליותר נזק מאשר תועלת בייחוד לאנשים שלא עוסקים בגמישות עם חיזוק כף הרגל והמפרקים, מאחר והנעליים גורמות לנו להשתמש בשרירים שעד היום בקושי השתמשנו.

חוויה מפתיעה ונעימה

כל דגם ואופי האימון שלו

קולקציית CLASSIC לכל סוג פעילות פנים, חוץ וספורט, קולקציית SPRINT המתאימה לפעילות לריצה, אימון כושר, יוגה ופילאטיס, לטיולים, מסעות, דייג ופעילות במים. קולקציית קולקציית KSO – קיצור של הביטוי keeps stuff out בעלת כיסוי מלא לכף הרגל למגוון רחב של פעילויות, קולקציית KSO TREK לפעילויות טרקים וטיולי שטח ספורטיביים, קולקציית FLOW המתאימה במיוחד לפעילות במים ובמים קרים במיוחד, כמו צלילה, שחיה, קיאק, קאנו, הליכה או ריצה במים קרים. קולקציית SPEED הן נעלי חמש אצבעות אשר תוכננה במיוחד להליכה רגילה, כוללות כיסוי מלא של כף הרגל ושרוכים גמישים. קולקציית BIKILA דגם אשר תוכנן באופן ייעודי לריצה על משטחי ריצה רגילים. קולקציית MOC, PERFORMA & PERFORMA JANE קו זה מתאים במיוחד לפעילות בשטחי פנים ולתוך הבית, כמו אימון כושר בחדר הכושר, יוגה ופילאטיס.

כל דגם והאימון שלו

מה החדשנות שנעלי פייב פינגרס מציעה?

כיוון שנעילת FiveFingers דומה כל כך להליכה ברגליים יחפות, היא מאפשרת ליהנות מיתרונות הבריאות והביצוע של הליכה ברגליים יחפות ללא הסיכונים הכרוכים בה. כאשר אנו הולכים ברגליים יחפות, תנועותינו הופכות לתנועות של ילד: עליזות ורגישות, תכליתיות ושופעות ביטחון. אנו חווים את ההנאה חסרת הגבולות המתלווה לצעידה, קפיצה וריצה על פני כל משטח בעולם, פשוט כדי להגיע מפה לשם. ה- FiveFinger מאפשרות לשוב ולחוות תחושה זאת. בניגוד לנעליים קונבנציונאליות המבודדות את כף הרגל מסביבתה, הנעליים מעצימות את היכולת הטבעית לחוש ולהרגיש, ובה בעת משפרות את החוזק, היציבות, קלות התנועה וטווח התנועה של כף הרגל.

על הטכנולוגיה

נעלי FiveFingers פועלות כשכבת עור נוספת. סוליית גומי דקה וגמישה בעובי של 3-4 מ"מ מדמה אחיזת כף רגל כשל לטאת שממית על פני מגוון משטחים, ומגינה על הרגל היחפה מפני אבנים, חצץ וחפצים חדים. תבנית קלת משקל בדמות כפפה, בעלת חמישה תאים נפרדים לאצבעות הרגליים, מאפשרת לקדמת כף הרגל הגמישה להתאים עצמה לקרקע ולספק תגובה חושית (haptic Response). תאמינו או לא: אפשר לנקות את הנעליים במכונת הכביסה בדיוק כמו את חולצת הריצה שלכם ולייבשם באוויר.

סוליה דקה המדמה אחיזת כף רגל כשל לטאת שממית

6 יתרונות בריאותיים לנעליים:

1. פרו-פריסופציה (קליטת מידע לגבי מיקום ותנועת הגוף) : בהליכה, בריצה או בטיפוס נעלי FiveFingers של ויבראם מאפשרות לגוף לחוות תחושת מישוש ומגע שפשוט אינה אפשרית בנעלי ספורט קונבנציונאליות. תחושה זו מכונה תגובה חושית, והיא מתארת את רגישות הגוף לעולם הסובב אותו. כפות הרגליים מסוגלות לחוש ולהעביר נתונים בחזרה למוח, דבר התורם לשיפור היציבות, מכניקת הגוף ומצבו. מרבית הנעליים מבודדות את הגוף ממשוב זה. אדם נולד עם אלפי קולטוני חישה בכפות רגליו, מדוע לא לנצל זאת?
2. שיפור היציבות וקלות התנועה: כף הרגל היא בסיס הגוף, ולכן תגובה חושית זו וקליטת מידע לגבי מיקום כף הרגל חשובים לצעד טבעי ולתנועה מדויקת וחזקה. משוב חושי מוגבר למוח משמעו יציבות טובה יותר, שיפור בקלות התנועה, ומודעות גוף כללית וזמן תגובה טובים יותר.
3. חיזוק שרירי כף הרגל: נעילת FiveFingers של ויבראם מעוררת ומחזקת את שרירי כף הרגל ובה בעת משפרת את טווח התנועה שלה. נסו לדמיין את ידינו בגבס 12 שעות ביממה. כפות רגליים בריאות וחזקות חיוניות לגוף ומפחיתות סיכוני פציעה. השימוש בנעלי FiveFingers של ויבראם מדמה את כפות הרגליים, ומאפשר להן לנוע בחופשיות. השימוש בנעלי FiveFingers של ויבראם מחזק את כפות הרגליים לשיפור היציבה ויציבות הקרסול, ומחזיר את מבנה היציבה והתנועה למצב נכון יותר.
4. כפות רגליים בריאות יותר: נעל קונבנציונאלית לא רק מקבעת את כף הרגל, לעיתים קרובות היא אף לוחצת על האצבעות ומצמידה אותן זו לזו. נעלי FiveFingers מפרידות בעדינות את אצבעות הרגלים זו מזו ומעודדות אותן לעבוד בנפרד, ובכך מופחת הסיכון להתפתחות יבלות קשות בכפות הרגליים.
5. פחות כאבי גב: על ידי הסרת הגבהת העקב אנו מחזירים את הירכיים למיקומן הטבעי, ומורידים את העומס מאזור הגב התחתון. תנועת הליכה טבעית מפחיתה את האימפקט על הברכיים, הירכיים והגב התחתון ומגרה את שרירי תחתית הרגל וכף הרגל. הנעל מוסיפה כוח, משפרת יציבות ומגבירה את קלות התנועה.
6. שיפור יעילות הריצה: מחקרים מראים כי ריצה ברגליים יחפות יכולה להביא לשיפור של 2-4% ביעילות הריצה. ריצה בנעלי FiveFingers מאפשרת לאצן להשיג שיפור מסוים ביעילות, ובה בעת מציגה הגנה מסוימת מפני הסביבה.

משקלם הממוצע של הנעלים הוא של כ- 170 גרם. ניתן להשיג במידות 36-47,קולקציית KSO כוללת 6 דגמים לנשים ולגברים, ו 5 דגמים לנשים. להשיג במגוון רחב של צבעים: תכלת ואפור, שחור, כחול ותכלת, אפור וורוד, אפור וצהוב, חום, אפור ושחור ועוד.

כמה הן עולות?

מחיר מומלץ לצרכן של נעלי FiveFingers של ויבראם: החל מ 379 ₪ ועד 779 ₪.

היכן ניתן להשיג ?

נעלי FiveFingers של ויבראם מיובאות בלעדית על ידי חברת ונדום ניו-די. ניתן להשיג ברשת חנויות "ונדום" ברחבי הארץ (טיים טריאל רשפון, קניון רמ"א, גן העיר תל אביב אבן גבירול 71 ת"א, רחוב אוסישקין 62 רמת השרון, רויאל גרדן אילת, גרנד קניון חיפה), וכן בחנויות הספורט הנבחרות.

מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.