רוצים להרים משקל כבד יותר? הכל בראש!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מה לדעתכם קרה כשמרימי משקולות תחרותיים היו בטוחים שקיבלו סטרואידים אנאבוליים אך למעשה קיבלו תמיסת סוכר? האם אפקט הפלצבו השפיע על המשקל המרבי אותו הצליחו להרים?התוצאות של המחקר יפתיעו גם אתכם.

להרים משקל גבוה יותר על ידי כוח המחשבה בלבד: אפשרי? צילום: MAX DIGITAL

במחקר שנערך לקחו 11 מרימי משקולות תחרותיים וביקשו מהם לבצע מבדקי RM1 (המשקל המרבי אותו הצליחו להרים רק פעם אחת) בשלושה תרגילים שונים: לחיצת חזה, סקוואט ודדליפט. שבוע לאחר המדידות נתנו לנבדקים תמיסת פלצבו אך נאמר להם שמדובר בסטרואידים אנאבוליים המשפיעים מהר. לאחר לקיחת התמיסה ביצעו את מבדקי ה-RM1 בשנית. בפעם השנייה התוצאות היו שונות. המשקלים אותם הצליחו להרים עלו בממוצע של 3.5% בלחיצת החזה, 4.5% בסקווט, ו- 5.2% בדדליפט. כבר בשלב זה תוצאות המחקר מרתקות אך זה עדיין לא הסוף.

הכל בראש!

המשתתפים קיבלו את התמיסה בפעם השנייה בהמשך השבוע והתבקשו להמשיך להתאמן כרגיל. לאחר שחלף השבוע עברו את מבדקי ה-RM1 בפעם השלישית, אך הפעם עם טוויסט חדש: לפני המדידות סיפרו לחצי מהנבדקים שהתמיסה שקיבלו הייתה פלצבו.

המשקל אותו הצליחו להרים המשתתפים שנודע להם על תמיסת הדמה שקיבלו ירד מעט מתחת למדידות הראשוניות, ואילו הנבדקים שעדיין חשבו שהם מקבלים סטרואידים שמרו על הערכים הגבוהים מהשבוע הקודם. על אף שניתן להניח שמדובר בשיפור זניח, חשוב לציין שהנבדקים היו ברמה תחרותית גבוהה, ובהמון מקרים שיפור של אחוזים בודדים הוא זה שמבדיל בין מקום ראשון לאחרון. כראייה, השיפור של אחד הנבדקים לאחר לקיחת הפלצבו הוביל לשינוי הדרג שלו מרמה ארצית לבין לאומית! אז כמה שאומרים – (הכל בראש, אפשר לראות שחלק מזה בהחלט בראש).

לאתר של ישראל היילפרין

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.