מי אמר חימום ולא קיבל?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

הידעתם כי החימום הינו חלק בלתי נפרד מתהליך האימון כולו ומסייע להתכונן בהדרגה לבא אחריו? כן…כן..האימון הנו הכנה גופנית ומנטאלית לקראת פעילות ספורטיבית, ועל כן ייתכן שתצטרכו לקרוא כמה דברים רגע לפני שאתם מדלגים עליו.

חימום נכון: יש דבר כזה בכלל? צילום: MAX DIGITAL

בנושא החימום, בהחלט עולות שאלות רבות כמו: האם צריך חימום לפני פעילות מתונה כהליכה או ריצה קלה? האם עדיף להתחיל בפעילות אירובית או בתרגילי כוח? והאם החימום יכול בכלל למנוע או להקטין את הסיכון לפציעות? כל התשובות בכתבה הבאה.

 

כיצד הספורטאים מבצעים חימום ?

כדי לענות על שאלות אלה ניתן לבחון למשל, איך מתחממים ספורטאים בענף הרמת משקולות, הדורש מאמץ גופני עצום ממערכת השרירים והשלד.

ספורטאים אלה מבצעים חימום הכולל תחילה תנועות מעגליות לכל המפרקים, תרגילי מתיחה לכל השרירים הפועלים, ולאחר מכן ביצוע התנועות הספציפיות של הרמת המשקולות בעומס נמוך ובקצב בינוני. בהמשך האימון הם מגדילים בהדרגה את העומס, המהירות וטווח התנועה.

גם בשיעור יוגה, לא תראו מתאמנים הרצים במקום כחימום לפני תנוחות הדורשות גמישות רבה. החימום מושג תוך כדי ביצוע התרגילים בהדרגה ע"י הגברת דרגת הקושי של התרגילים, טווחי תנועה שלהם והמהירות.

 

באיזה סוג חימום עלינו לבחור?

החימום לפני אימון בחדר הכושר צריך להיות ספציפי לתוכנית האימונים וכושרם הגופני של המתאמנים. למשל, למי שאינם בכושר אירובי טוב ומתעייפים מאוד מפעילות כריצה קלה של כ- 30 דקות, לא מומלץ ביצוע של ריצה כזו לפני אימון הכוח. במקרה זה ניתן להסתפק בחימום קל של 10 דקות באופניים או להתחיל ישר בתרגילי תנועתיות למפרקים. לעומת זאת, מתאמנים אחרים עשויים להרגיש שפעילות אירובית כזו מעוררת אותם ואינה מעייפת, ויעדיפו לבצעה בתחילת האימון.

שני המקרים נכונים ותלויים במטרת האימון וברמת הכושר. לפני אימון כוח ניתן גם להתחמם בצורה הבאה: ביצוע תרגילי בטן, המגבירים את הגמישות של עמוד השדרה ומאוד מחממים את כל הגוף, ביצוע תרגילי תנועתיות ומתיחות לכתפיים, צוואר, עמוד השדרה ומפרקי הירך, ברך וקרסול.

 

חימום: במה כדאי להתחיל?

לאחר מכן, בכל תרגיל כוח לבצע סט ראשון לחימום במשקל נמוך – בינוני, ולהגביר את העומס והמהירות בהדרגה. רצוי להתחיל בתרגילים רב-מפרקיים כגון: לחיצת רגליים, סקווט, לחיצת חזה, חתירה או פולי עליון. כמו כן, מומלץ להתחיל בתרגילים המפעילים קבוצות שרירים גדולות בתחילת האימון (חזה, גב רגליים) ולסיים בתרגילים קבוצות השרירים הקטנות (כופפי מרפק, פושטי מרפק וכתפיים). יש להתחיל בתרגילים הדורשים טכניקה וריכוז כגון סקוואט בהתחלת האימון, כדי להימנע מעייפות המצטברת בסוף האימון. רוב הפציעות בספורט וחדר הכושר נובעות מעייפות, ביצוע תנועות בטכניקה לא נכונה וחוסר התאמה בין כושרם הגופני של המתאמנים לבין דרגת הקושי של התרגיל או המאמץ.

 

 

תרגילים רב מפרקיים: מומלץ לתחילת האימון

 

כשמבצעים את החימום: על מה כדאי להקפיד ולמה?

 

למרות שמקובל לחשוב כי חימום מונע או מקטין את הסיכון לפציעות, הסיבות שהוזכרו הרבה יותר משמעותיות. לכן, כשעייפים יש להיזהר ולהקפיד יותר על ביצוע נכון של התרגילים והתאמתם לרמת הכושר והמיומנות. יש לקבל הדרכה ולתרגל טכניקה נכונה של ביצוע התרגילים, בייחוד בשלבים הראשונים של לימוד תרגיל חדש.

 

ביצוע של הפעילות האירובית אחרי אימון הכוח עשוי לעזור בהתאוששות, בכך שהוא עוזר בפינוי חומצת החלב שהצטברה במהלך אימוני הכוח והפיכתה לגלוקוז בשרירים הלא פעילים ובכבד. תרגילי הגמישות מרפים ומאריכים את השרירים, ובכך עשויים לעזור בהתאוששות לקראת האימון הבא ובמניעת פציעות (בעיקר בקרב מתאמנים בעלי חוסר איזון באורך השרירים סביב מפרקים כגון: מפרק הירך, הגב התחתון והכתפיים). בסיום האימון, כשהגוף חם, מומלץ לבצע תרגילי גמישות לכל קבוצות השרירים הנמצאות במצב מקוצר בחיי יומיום, בשל ישיבה ו/או עמידה ממושכת:

 

ארבע קבוצות שרירים אחוריים: שוקיים (התאומים והסוליה), השרירים האחוריים של הירכיים (ההמסטרינגס), שרירי הגב התחתון, ושרירי הצוואר. שתי קבוצות שרירים מלפנים: שרירי החזה ושרירי כופפי הירך (השריר הארבע ראשי ומותן כסל). כמו כן, רצוי למתוח את שרירי הידיים והכתפיים שהשתתפו באימון. חשוב מאוד לבצע תרגיל פשיטה (הקשתה) קלה לעמוד השדרה בשכיבה על מזרן או בעמידה וכן, תלייה על מתח או סולם.

 

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.