מותו של אינשטיין: מה זה בכלל מפרצת באבי העורקים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מותו של אריק איינשטיין ז"ל בטרם עת, קרה כתוצאה מקרע באבי העורקים שהוביל לדימום פנימי ואיבוד דם רב.  מה זו בכלל מפרצת? מה ולמה זה קרה? ומה ניתן היה לעשות כדי למנוע את מותו הפתאומי?

מי אתה בכלל אבי העורקים?

אבי העורקים (בלטינית נקרא Aorta) הוא העורק הראשי בגוף אשר ממנו מסתעפים כל העורקים במחזור הדם הסיסטמי. אבי העורקים יוצא מהחדר השמאלי של הלב, עובר בצורת קשת מעל הלב ויורד בקדמת עמוד השדרה, שם מסתעף לענפים גדולים וקטנים. זהו עורק אלסטי, שכאשר הוא מתמלא בדם אז הלחץ בו הוא הגבוה ביותר מכל העורקים האחרים בגוף. מאפיין זה מאפשר את זרימת הדם ממנו לעורקי הגוף.

 

צילום: CC BY Rob Swatski
צילום: CC BY Rob Swatski

 

ומהי מפרצת באבי העורקים?

מפרצת (בשפה רפואית נקראת = אנוריזמה) באבי העורקים, הידועה גם בשם "מפרצת בטנית" כי מיקום ההתרחבות של העורק הוא באזור חלל הבטן. היא מצב של התרחבות מקטע באבי עורקים. מפרצת באבי העורקים יכולה להתרחש לכל אורכה, אך המקום השכיח להתפתחות מפרצת בעורק ראשי זה הוא באזור הבטן מתחת לעורקי הכליות. התרחבות זו נובעת כתוצאה מהיחלשות הדרגתית של דופן העורק והתנפחותו כמו צורת בלון. המנגנון העומד בבסיס התהליך קשור באיבוד האלסטיות של דופן העורק עם השנים. 

קוטרו הנורמלי של אבי העורקים בממוצע הוא כ- 2.5 ס"מ. התרחבות (מפרצת, אנוריזמה) של אבי העורקים יכולה להגיע לקוטר של 5 ס"מ ואף יותר. מצב זה עלול להוביל למצב מסכן חיים של קרע בעורק זה. כאשר המקטע של אבי העורקים באזור הבטני מתרחב מעל קוטר של 3 ס"מ זה מוגדר "מפרצת". ככל שהמפרצת גדולה יותר, כך גוברת הסכנה של קרע, כפי שקורה כאשר בלון מנופח יתר על המידה מתפוצץ. מפרצת קטנה עשויה לדרוש מעקב תקופתי בלבד וביקורים אצל רופא, אולם כאשר המפרצת עוברת קוטר של 5 ס"מ יש צורך לטפל/ להתערב כירורגי.

התרחבות בטנית מעל 5-6 ס"מ באבי העורקים עלולה לגרום לקרע פתאומי של דופן העורק. זהו מצב שמוביל לדימום קטלני שבמרבית המקרים מסתיים במוות. 

CC BY Rob Swatski
מפרצת בטנית. צילום: CC BY Rob Swatski

מי בסיכון? ומה ניתן לעשות?

קבוצת הסיכון למפרצת בטנית כוללת גברים (יותר מאשר נשים) בני 65 ומעלה (יותר מאשר צעירים). רובם הגדול בעלי סיכון אפשרי ברקע למחלות לב, כלי דם, יתר לחץ דם וטרשת עורקים או בעלי ממצאים כאלה ברקע המשפחתי (אחד מבני המשפחה). רובם הגדול מעשנים סיגריות.

מאחר ובמרבית המקרים אין סימנים מקדימים למפרצת הבטנית, מפרצות רבות מתגלות באופן אקראי בעת בדיקת הדמיה, אולטרסאונד או CT המבוצעות בשל סיבה אחרת לגמרי. 

לאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון זו שתיארתי להלן, יש הצדקה לבקש מרופא המשפחה הפנייה לבדיקת אולטרסאונד (לפחות אחת) לאחר גיל 65 על מנת לשלול קיומה של מפרצת באבי העורקים.

הטיפול הסטנדרטי במפרצת אבי העורקים הוא באמצעות ניתוח בטני פתוח שבו מוחלף הקטע המורחב על ידי שתל סינטטי אשר נתפר למקום. לאחרונה התפתח ניתוח נוסף בגישה "פחות" חודרנית (בשיטה אנדו-וסקולרית) שיכול להתאים לחלק מהחולים עם מפרצות בטניות, אך כאשר המבנה של כלי הדם אינו מתאים לתיקון בצורת "אנדו-וסקולרי" אז יש לבצע את התיקון בניתוח הסטנדרטי.

אריק איינשטיין היה זמן אהוב על כולנו. אריק עישן הרבה ונהג להסתגר בביתו. כאנשי בריאות, תזונה וכושר… בואו נדאג להמשיך להעביר מסרים של: "לא לעישון"…."כן לספורט".

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.