לאכול תחת שליטה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
מדוע חשוב לנהל דיאלוג עם הרעב והשובע שאנו מרגישים? מה הקשר בין המזון שאנו אוכלים להרגשתנו הכללית וכיצד נוכל להיחלץ מאובססיות המשקל והדיאטה? הדיאטנית הקלינית איילת קלטר מסבירה כיצד לעשות זאת.
לומדים לאכול בשליטה
"דיאלוג האכילה שלנו משובש ולא בריא", פוסקת איילת קלטר, "איבדנו את הקשר לרעב ושובע אמיתיים, והאכילה שלנו מנוהלת מפחד ההשמנה – מה ששולל מאיתנו את הבחירה ואת ההנאה מהאכילה ומוביל אותנו להתקפי זלילה ואובדן שליטה. למעשה, זו דרך לאכול פחות בריא ודווקא להשמין יותר".
קלטר, דיאטנית קלינית המתמחה בהשמנה והתנהגויות אכילה, מנהלת את המרכז לטיפול ולימוד שפת האכילה, כמו גם את "דיאלוג האכילה", בית הספר ללימודי ההשמנה במרכז האוניברסיטאי אריאל. בנוסף, חיברה את הספר "כמה שוקל האושר – על אוכל, גוף ונפש".
לדבריה, "הבעיות העיקריות איתן אנו מתמודדים הן ש-95% מהיורדים במשקל מעלים אותו בחזרה, במרבית הפעמים בתוספת, ומרבית האוכלוסיה מצויה במעגל יו-יו של הרזיה-השמנה. המונחים 'אכילה בריאה 'ו'הרזיה' התבלבלו – מה שרוקן את האכילה הבריאה מתוכן אמיתי. בנוסף, חלה עליה חדה באפליה החברתית על רקע משקל, עליה בשכיחות הפרעות אכילה ופגיעה בלתי הפיכה בדימוי הגוף ובהערכה העצמית, המתחילה מהגיל הרך.
"הצעד הראשון בתהליך השינוי הוא להכיר במציאות – אובססיות המשקל והדיאטה מעצימות את בעית ההשמנה ופוגעות בנו ברמה הנפשית והפיזית; יש העצמה של בעיית ההשמנה המונעת מתהליכים פוליטיים כלכליים. ש אנשים שנועדו להיות שמנים גנטית, לא חייבים להיות רזים כדי להיות בריאים. לכל אדם יש נקודת שיווי משקל אופיינית, ולרוב די בירידה של 5%-10% כדי להגיע ל-Well Being.
"הצעד השני הוא להניח למרדף אחר המשקל, לדיאטות ולשפת הדיאטה, המנהלת את האכילה שלנו, משבשת אותה ופוגעת בה. צריך להתמקד בדיאלוג האכילה, לבדוק למה אני רעב, מה אני רוצה לאכול, מה הכי ישביע אותי, מה הכי טעים לי, מה הכי נכון לי לאכול עכשיו.
"צריך ללמוד לאכול מתוך הקשבה לרעב ולשובע. אכילה כזו תוביל אותנו לאכילה בריאה, אמיתית ולמשקל הגוף בו נועדנו להיות גנטית. יש לדעת שאוכל בריא הוא אוכל בסיסי, המכיל לא יותר מחמישה מרכיבים, שאת כולם אנו מכירים".
מאת: איילת קלטר
דיאטנית קלינית (MSc) מתמחה בטיפול בהשמנה והתנהגויות אכילה
מנהלת המרכז לטיפול ולימוד שפת האכילה
לאתר: www.eatingdialog.com

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.