יתרונות השחייה על פני ענפי ספורט אחרים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

אנשים רבים כיום עוסקים בספורט והתופעה רק הולכת וגדלה, אך השאלה עד איזה גיל אדם יוכל לעשות סקי, לרוץ למרחקים, לנסוע על רולרבליידס ועוד…. ישנם אנשים שמצליחים להתמיד בענפי ספורט אלא עד גיל מאוד מבוגר, אך רוב האנשים יתחילו להרגיש בשלב כלשהו לחץ במפרקים, בברכיים, כאבי גב, צוואר ועוד. שילוב של שחייה עם ענף ספורט אחר, יכול לעזור לנו להתמיד באותו תחום שאנו כה אוהבים לעסוק בו, ללא פציעות וללא כאבים מיותרים. לשחייה ופעילות ספורטיבית במים יש יתרונות רבים, שלהם השפעה רבה על גופינו:

שחייה: פחות פציעות ולחצים. צילום: cc by SignalPAD

אורך השריר- אומרים שלשחיינים יש גוף יפה. ובכן, זה לא מיתוס. רוב העבודה בשחייה היא על אורך שריר מקסימאלי. ובכך טמונים מעלותיה הרבות של השחייה : שריר ארוך פגיע פחות, נתפס לאט יותר, אם בכלל, ומאפשר לנו להעמיס על הגוף יותר, עד שהוא מתכווץ ומתקצר.

 

אלסטיות- חיי היומיום מלאי הפתעות, לחצים, חששות, פחדים ומתחים. בשל כל הסטרס שמצטבר בגופינו, חשובה מאד הגמישות והאלסטיות של הגוף – בעת שאנו הולכים, רצים, יושבים ועוסקים בפעילות גופנית מכל סוג שהוא, האלסטיות של הגוף עוזרת לנו למנוע זעזועים בגוף ומסייעת לנו לשמור על המפרקים בצורה טובה יותר, עד שהם הופכים לאט- לאט לסוג של בולמי זעזועים טובים יותר.

 

כוח הכבידה- המים זה המקום היחיד שבו אנו יכולים לחזק את השרירים בלי זעזוע כנגד כביש, רצפה, חול ים, נעל לא נוחה, ועוד. שחייה היא הפעילות הגופנית היחידה המאפשרת לנו לדחוף מים, ולעבוד תוך כדי התנגדות המים לתנועה, כשכל תרגיל במים מחזק את מערך השרירים הכולל שלנו.

לעבוד תוך כדי התנגדות המים. צילום: cc by sirwiseowl

 

לחץ הידרו סטטי- הלחץ של המים על השרירים המפרקים והגוף בכלל, מסייע מאוד להרפיה, לרגיעה ולהארכה, ויכול, גם ללא תנועה, לסייע בהפחתת כאבים, הפחתת דלקות ועוד. הודות ללחץ המים, באימוני שחייה עובדים בכ- 60% יותר על הריאות, וההתקדמות המהירה במים אף מפעילה יותר לחץ על הריאות, דבר שעוזר לשיפור הנשימה, הכנסת יותר חמצן בכל שאיפת אוויר ובכוח לעזור לשרירים להתחמצן בטווח ארוך יותר. שחייה בריאה על פי טכניקה נכונה הינה סוג של ג'וקר, היות והיא יכולה לעזור לסייע בפעילות גופנית בענפי ספורט אחרים. כמו כן, באמצעות שחייה נכונה ניתן לטפל במגוון בעיות גופניות: כאבי גב, כאבי צוואר, היפראקטיביות, כתף קפואה, היפוטונייה ועוד.

מאת: אורי סלע

לאתר של עולם המים

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.