יורדים במשקל: כשעולים הכל בחזרה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אופרה ווינפרי וקירסטי אלי הם רק חלק מרשימה ארוכה של סלבריטאים שהצליחו לרדת במשקל ולעלות הכל בחזרה. זה גורם לנו לתהות: אם הם עשירים, מפורסמים, עם שפים צמודים ומאמני כושר אישיים, האם ישנו בכלל סיכוי לנצח את המלחמה במשקל? אז למה יורדים במשקל ולבסוף עולים הכל חזרה?
מי שכבר ניסה להוריד במשקל יודע בטח על מי אני מדברת, המאמץ והוויתור על אוכל אהוב יכול להתבטא בתנודה קלה על המאזניים. תנודה שכזו עלולה למוטט את התהליך ולהוביל גם לירידה במוטיבציה. אלו שכבר הצליחו לראות תנודה גדולה יותר על המאזניים יודעים שכל שטות שתיכנס לפה עלולה להרוס את התהליך. אז למה התהליך הזה יכול להיות כל כך מתסכל?

קירסטי אלי : לפני ואחרי

זה לא עוזר לנו כל כך שהסטטיסטיקה "לא משהו" בלשון המעטה, יותר מ-80% מהאנשים היורדים במשקל יעלו הכל בחזרה ויותר, וזה אפילו קורה כבר אחרי שנתיים. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בדקו את הנושא לעומק עם אנשים שביצעו 31 דיאטות שונות ארוכות טווח, ומצאו כי אחוז גבוה מהאנשים חוזרים למשקלם ההתחלתי אחרי שכבר הצליחו לרדת. החוקרים סבורים כי מרבית האנשים tnbo מודעים לעובדות, אך ידיעה זו אינה עוזרת כל כך לסטטיסטיקה. אנשים מגיעים למשקל היעד, בו מרגישים הכי טוב שרק אפשר, עוצרים, נשברים, מותשים ואיכשהו מצליחים לעלות חזרה.

אופרה ווינפרי לפני ואחרי

יחד עם הצד הרגשי ישנו גם צד פיזיולוגי לנושא: במחקרים רבים העלייה והירידה במשקל הנקראת גם דיאטת יו-יו, בה רבים מהאנשים נמצאים או מבצעים, מובילה לאיום ממשי על מצב הגוף עם עלייה בלחץ הדם, עלייה של הכולסטרול, מעלה את רמות הסוכר, מעלה את הסיכון ללקות במחלות לב, דיכאון וסרטן.
להבין את המשוואה המטבולית

בזמן שתנודות קלות במשקל (קילו לכאן או לכאן) הן נורמליות, דיאטת יו יו (עלייה וירידה קיצונית במשקל של 5 ק"ג או יותר) מסוכנת בהחלט.
מומחים רבים מרחבי העולם טוענים כי התבנית הזו של העלייה והירידה במשקל נובעת מדיאטות מוגבלות וקיצוניות מידי, וכפי שכבר פורסם: אנשים שנמצאים בדיאטות קיצוניות המוגבלות במספר קלוריות יומיות נמוך, סופו של דבר ימצאו עצמם עם משקלם הישן מהר מאוד בחזרה.
ד"ר ג'ודית בק, מחברת הספר: "פתרון הדיאטה של בק" (באנגלית: "The Beck Diet Solution") אומרת: לרדת במשקל עם פחות מ-1200 קלוריות זה נהדר, אבל ברגע שתעלו את סה"כ הקלוריות ל-1300 אתם כבר בבעיה". בשביל לרדת במשקל אפשר לקצץ מהתפריט היומי רק 100 קלוריות והנה לכם 4-5 ק"ג בשנה. כן, ידוע שאנשים רוצים לעשות זאת מהר יותר, אנשים רוצים הכל כאן ועכשיו, אבל כפי שכבר נכתב חשוב להבין כי ירידה מהירה במשקל תוביל אתכם לאותה נקודה פעם אחר פעם.
מאת: מלי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.