חדש בישראל: שגעון הקרוספיט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

באיזה אימון דמיינתם את עצמכם מגלגלים צמיגים, קופצים בחבל, רצים, זורקים כדורי כוח ואפילו מבצעים עמידת ידיים? אימוני קרוספיט הם הדבר הבא, הם כבר כאן ואפילו יש מועדון רשמי שנפתח בישראל. כל מה שרציתם לדעת על קרוספיט ולא ידעתם את מי לשאול.

עמרי פלד בהדגמה של ביצוע תרגילים

מה זה בכלל קרוספיט?

קרוספיט הוא אימון פונקציונאלי, מגוון ואינטנסיבי שבו משולבים כל מרכיבי הכושר-הגופני, עבודה על כל המנגנונים המטבוליים בכל צורה אפשרית. הכושר הגופני נמדד על ידי כך שאתם מסוגלים להתמודד טוב עם כמה שיותר מהאלמנטים הללו. הרעיון הכללי הוא להמנע מספציפיות באימונים השוטפים תוך מתן תשומת לב לנקודות חולשה בעייתיות אצל כל מתאמן, יצירת ספורטאי שמסוגל להתמודד עם הכל. באימונים עושים שימוש בציוד ותרגילים מעולם הרמת המשקולות, התעמלות קרקע/מכשירים ואימוני אינטרוואלים שונים. כל שיטת אימון או ציוד העונים להגדרה "פונקציונאלי, מגוון ואינטנסיבי" עשויים להיות מגוייסים לאימון, אם זה שווה משהו – אנחנו עושים את זה!

על קו הזינוק: מתחילים בחימום

איך זה התחיל?

הסיפור של קרוספיט מתחיל עם מייסד השיטה גרג גלסמן (מתעמל לשעבר) ואשתו-לורן גלסמן. ב-1995 הם פתחו את מועדון הקרוספיט הראשון בעיר סנטה קרוז שבקליפורניה –ארה"ב , מה שלרבות הימים הפך ל"מכה" של חסידי השיטה. גרג עבד ונזרק כמעט מכל מועדון כושר בסנטה קרוז בשל גישתו היצירתית לאימונים, עד שהחליט להפוך לעצמאי ולשנות אחת ולתמיד את תפיסת הכושר הגופני כמו שרובינו מכירים אותה.

 

 

קרוספיט הרצליה: גם על הידיים תלכו. צילום: שלי לוי

עמרי פלד בעלים של מועדון קרוספיט בהרצליה אומר: "קרוספיט איננו רק אימון אלא דרך חיים. כמתאמן אתה לומד לזהות את נקודות החולשה שלך וכאדם או ספורטאי לדעת גם לצאת להילחם בהן, במילים אחרות: לצמצם למינימום את "איזור הנוחות". התוכנית מציעה אימון כושר גופני אשר בהגדרתו נועד להקנות למתאמן יכולות גופניות נרחבות ככל האפשר. הכוונה היא שלא תמצאו את עצמכם בלי אוויר בריצה במעלה מדרגות אחרי שנתיים בהם עשיתם ספינינג או שיעור עיצוב 5 פעמים בשבוע… תוכנית האימון של קרוספיט מתוכננת עם אופצייה מובנית להדרגתיות ובכך מתאימה לכל אדם אשר נחוש להצליח, ללא צורך בנסיון קודם". פלד מוסיף: "השתמשנו באותו בסיס רעיוני באימון אוכלוסייה מבוגרת עם מחלות לב ובאימון לוחמי זירה. מה שאנחנו משנים הוא משקלים ועצימות (אינטנסיביות) אך הגישה זהה."

מה לגבי התזונה?

עמרי פלד מדגים אחת מטכניקות האימון

תזונת המתאמנים בשיטה מבוססת ברובה על דיאטת zone" " ו-"paleo" אשר נותנות חשיבות עליונה לסוג המזון שנכנס אלינו לגוף ולא רק לכמות הקלוריות. יותר מבכל מקום אחר, איכות ה"דלק" שנכנס אלינו לגוף משפיעה באופן ישיר על הביצועים ועל קצב ההתקדמות שלנו.

לא עוד אימון סטודיו


מה עושים באימון?

נפגשים לאימון קבוצתי של שעה, הכולל: חימום, עבודה על טכניקה, אימון קצר ואינטנסיבי, שחרור והביתה. אנו לומדים להתמודד בהדרגה עם מגוון של משימות במקביל, מבלי להזניח את הדברים שלא נוח לנו איתם. באימונים תוכלו למצוא את עצמכם מרימים משקולות, זורקים כדורי כוח, רצים, מבצעים עליות מתח, מניפים משקולות קטלבלס', מגלגלים צמיגים, קופצים בחבל ואפילו הולכים על הידיים! האימון כולו במסגרת קבוצתית תומכת ובליווי מדריך שמטרתו להקפיד על ביצוע נכון של התרגילים והחדרת המוטיבציה. בכל אימון ישנה ספירת חזרות, רישום משקלים וזמנים. לא פעם מתייחסים לקרוספיט כ-sport of fitness והכוונה היא לתחרותיות שקיימת בין המתאמנים בשעת האימון.

כל אימון שונה מקודמו

עמרי פלד מדגיש כי קרוספיט בגרסתו המלאה אינו אימון סטודיו, העבודה נעשית לעיתים בעזרת הציוד הקיים בחדר הכושר או בסטודיו אך אינה מוגבלת למקום או ציוד כלשהו. בעולם בו חזות חיצונית היא בעלת חשיבות עליונה, רוב אימוני הכושר עוסקים בעיצוב הגוף ולא בשיפור יכולות גופניות. מדהים לראות בכל פעם מחדש, שאפילו שרירנים שהיו בטוחים שהם בכושר מצוין, מוצאים עצמם זרוקים על הרצפה בסוף האימון ונאבקים על אוויר.

 

קהילת קרוספיט

קרוספיט היא קהילה פתוחה, בה כל אחד מוזמן להשתמש בידע המצטבר ולהוסיף מהידע שלו. למעלה מ-1,700 מועדונים פועלים כיום ברחבי העולם ועוד אלפי מתאמנים מקפידים להתעדכן בכל יום באימון היומי המפורסם באתר הראשי.

תחרותיות באימון בין מתאמנים

אצלנו בארץ


"קרוספיט-הרצליה" הינו מועדון הקרוספיט הרישמי הראשון והיחיד בארץ שהוקם בתחילת 2010 ע"י עמרי פלד. האימונים במועדון זהים באופיים לכל מועדון קרוספיט ברחבי העולם וגם כאן כבר יש קהילה חיה ונושמת, קבוצה הולכת וגדלה של אנשים עם צורת חשיבה דומה, אשר לא מוכנים להסתפק בפחות מהטוב ביותר בתחום הכושר הגופני והבריאות ולא מפחדים לעבוד קשה בשביל זה. האימונים מתקיימים באולם גדול ובו כל הציוד הרלוונטי ובחצר צמודה ענקית בה ממשיכים להתאמן ולזוז תוך כדי הנאה.

גם שחרור ומתיחות זה חלק בלתי נפרד מהאימון

חשוב לדעת כדי שלא יעבדו עליכם

מועדונים רבים ברחבי העולם וגם כאן אצלנו בארץ מנסים לרכב על גל ההצלחה של השם המסחרי "קרוספיט" ולמעשה מספקים לנו משהו בגרסה אחרת לגמרי, לכן חשוב שלמועדון בו אתם מתאמנים תהיה הרשאה מתאם "קרוספיט" העולמי, והוא יופיע ברשימה אותה תוכלו לבדוק כאן.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.