זומבה: המקצב האירובי בעולם הכושר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
כמו לא מעט סגנונות אימון שנכנסות מידי שנה, מקצב הזומבה כאן איתנו. בשיעור זומבה תוכלו לנוע בקצב מסחרר, תשרפו הרבה קלוריות (500-800 בשעה) ותרגישו לרגע שאתם אי שם בדרום אמריקה. הכירו את הזומבה: הכיוון החדש במקצב האירובי. השיטה שהגיעה אלינו אי שם מדרום אמריקה. בשנת 99 לאחר שהשיטה כבר נחלה הצלחה בקולומביה, היא היגרה לארה"ב וחדרה ללבם של מיליוני אמריקאים עם המקצב האירובי – לטיני המקפיץ. אט אט תפסה השיטה תאוצה ברחבי ארה"ב ובמרבית מכוני הכושר, ובהמשך גם מילאה את שיעורי הסטודיו עד אפס מקום. היום אחרי שהשיטה נטעה כבר שורשים במדינתנו, ועם אינספור שעורים ברחבי הארץ יצאתי לשאול 7 מדריכות זומבה מנוסות אודות השיטה וקיבלתי שטף של תשובות מלאות אנרגיה ורצון עז להתחיל לזוז.
מאת: שי אלנקרי

ריקי בלמס

מדריכת זומבה ומנהלת בית הספר למחול והיפ הופ "ריקיקוד" שפועל מזה כ- 10 שנים בצפון הארץ.

מה הזומבה חוללה לסטודיו שלך מאז פתיחת השעורים?
מאז ששיגעון הזומבה הגיע גם אלינו, שיעורי הזומבה מלאים בנשים שרוצות לחגוג ולהשיל בין 500-800 קלוריות באימון, באמצעות ריקוד ושמחה, בלי לשים דגש על התנועות ובלי ידע מוקדם וקואורדינציה מפותחת. כיף לראות כל כך הרבה נשים אשר מגיעות ומתמידות (דבר שלא קורה הרבה בשאר המגמות).

בתור אחת שמגיעה מעולם הריקוד: מהי זומבה בשבילך?
בתור אחת שמגיעה מעולם הריקוד, אני מייחסת חשיבות מרובה לתנועות שלי, על אף שזומבה זאת מסיבה, עדיין חשוב לי להבליט ולפרק את התנועות על מנת שכל משתתפת תרגיש שהיא ממש רוקדת. אני מרגישה שהעובדה שרקדתי כל חיי מגוון רחב של סגנונות בכלל ובשנים האחרונות היפ הופ בפרט, משדרגת את השיעורים שלי בכמה רמות ונותנת לי האפשרות גם בזמן ה"המסיבה" לדבר באופן מקצועי ולייחס שם לכל תנועה, לסיכום חשוב לי לציין שכשאישה מגיעה אליי בסוף השיעור ואומרת לי שהצלתי את חייה, ובזכות הזומבה היא מרגישה שחזרה לחוות שמחה ואהבה…אין סיפוק גדול מזה!

יעל פרידבוואר

מדריכת זומבה ובעלים של סטודיו זזים

מהי זומבה בשבילך?
זומבה בשבילי היא דרך לתרום ולשמח אנשים. זומבה למעשה היא שיעור אירובי אנרגטי שהוא מסע בדרום אמריקה. כל 3 דקות אנו עוברים ממדינה למדינה בחוויה שהיא ממכרת גם ללא צורך בניסיון קודם בריקוד. בשבילי זומבה היא חוויה שפותחת את הדלת לעולמות קסומים. זומבה מכניסה שמחה ויש אומרים שהיא כמו טיפול פסיכולוגי. אני רואה שחלק מהיעוד שלי הוא להביא שמחה וזה מה שגורם שיעור הזומבה. גם אם אני כמדריכה מרגישה שעובר עלי יום לא כל כך מוצלח, באמצעות הזומבה אני מצליחה להתרומם. מבחינתי יש פה נתינה מעבר לכסף.

בחזון שלך: איך את רואה את הזומבה בעוד כמה שנים מהיום?
החזון שלי : אני מסתכלת על הזומבה מנקודת ראות חוקרת. לזומבה יש added value  נפלא לעולם הכושר ובכלל. מעבר לגימיק או לטרנד, זומבה היא דרך חיים. כשמסתכלים על זומבה היום בישראל ניתן לחלק אותו לשני רבדים: אירועי ספורט ואירועי פנאי. מחד הזומבה נמצא בחדרי כושר וסטודיו או באירועי "זומבטון". מאידך הזומבה נמצא במועדונים שזה למעשה אירועי פנאי. ברובד של הספורט הזומבה היום נמצא בהרבה חדרי כושר ובלא מעט מהם יותר מפעם בשבוע, במיוחד באיזור השרון. כבעלים של הסטודיו הראשון לזומבה בישראל שהופך להיות בן שנה אוטוטו, אני רואה כי הזומבה הביא להרבה נשים את ההרגשה של "להתאמן בלי לסבול" כמעט כל יום בשבוע וזה קונספט שעושה חמימות לעולם הכושר.
גם אם אני אישית אוהבת ספורט, הרבה נשים לא מתחברות לספורט אלא אם הוא כיף. בעוד כמה שנים אני רואה את הזומבה מוכרת ושגורה בפי כל אחת שביקרה בחדר כושר. מלבד כך זומבה בחזון שלי מתחברת מעבר לשיעורי ספורט גם לאירועי פנאי המוניים ואני מאמינה כי יפתחו עוד מועדונים כדוגמת ה"זומבה קלאב" בתל אביב.

מהו הטיפ הכי חשוב מבחינתך בזומבה?
הטיפ הכי חשוב בזומבה הוא לבוא בכיף לשיעורים, להנות מהמוסיקה ולהנות מהשירים המדהימים. תעשו את זה ורק אחר כך תתחילו לנוע בכיף. למעשה זה הפירוש של המילה זומבה בסלנג לטיני: "לנוע מהר ובכיף". (לנוע מהר – לרקוד, ובכיף – להנות מהמוסיקה).

טליה גיאת

 

מדריכת זומבה מצוות "ספייסי גירלז"
כיצד הזומבה השפיעה על חייך?
לזומבה היתה השפעה גדולה על חיי, תמיד היה לי חלום לעסוק במשהו שאני אוהבת, תמיד אהבתי לרקוד ויש לי חלום לפתוח סטודיו משלי, הכרתי את הזומבה לפני חצי שנה והתאהבתי, ומשם הדברים רק הלכו והתפתחו, עד לא מזמן עבדתי במשרד עורכי דין מאד מפורסם כמנהלת משרד ובזכות הזומבה עשיתי הסבת מקצוע, והיום אני עוסקת אך ורק בזומבה ונהנית מכל רגע. הזומבה נתן לי את האפשרות לשמח אנשים, להנות, לעסוק במשהו שמגיע מהלב והנשמה, לשמור על הבריאות, ולשמר את האנרגיה המדהימה.
האם לדעתך בשנים הקרובות הזומבה תחליף את שעורי העיצוב והחיטוב?
אני מאמינה שהזומבה לא תחליף את שיעורי העיצוב והחיטוב אלא תתווסף ותשתלב במכוני הכושר, הסטודיו, גני ילדים, בתי אבות ותהווה תוספת מעניינת ומאתגרת לאורך השנים הבאות.

נעמה בומגרטן

מדריכת זומבה, דיאטנית קלינית B.Sc ובעלת קבוצות פרטיות באזור השרון

כיצד הזומבה השפיעה על חיי האנשים אותם את מלמדת?
בשביל המתאמנים שלי זומבה היא הרבה יותר מ-60 דקות של אימון. בשבילם זוהי דרך התבטאות, שילוב של ריקוד, כושר, סיבולת אירובית, התמדה וכל אלה מתאספים יחד לפעילות שמאפשרת להם לבטא צד מאד ייחודי וססגוני שקיים בכל אחד מהם. זה מתחיל במוסיקה ובריקוד, ממשיך באינטראקציה מיוחדת ביני לבין המתאמנים ובתוך הקבוצה עצמה. הכי בולט לעין זה האדרנלין הבלתי ניתן לעצירה ששוטף את כל הסטודיו ולוקח אותנו לעולם אחר – עולם הזומבה! הזומבה למעשה שינתה להם את כל הגישה לאימונים. לראשונה, הם מגיעים לשיעור בסטודיו לא כי "הם חייבים", אלא מכיוון שפשוט כיף להם, וכל אחד מהם מוציא בשיעור את האני הכי אמיתי ושמח שלו.
אילו סגנונות נוספים יש לזומבה?

®Zumba – שיעור אירובי דינמי המשלב מקצבים לטיניים וצעדי ריקוד לטיניים ובינלאומיים כגון סלסה, מרנגה, סמבה, צ'ה צ'ה, ריקודי בטן, טנגו, היפ הופ ועוד. שיעור לשיפור כוח סיבולת, שריפת שומן, חיזוק ועיצוב המלווה במוזיקה מלהיבה.
Zumba® Gold – שיעור זומבה המותאם במיוחד לאוכלוסיה המבוגרת הפעילה, למתאמנים מתחילים, ולאוכלוסיות מיוחדות אחרות כגון: אנשים בעלי עודף משקל, נשים בהריון, אנשים הסובלים מבעיות גב, ברכיים ועוד. שיעור זה תורם רבות לאוכלוסיות אלה כגון: שימור התנועות הנדרשות לפעילות יומיומית, שיפור הבריאות הפיזית והמנטלית, מספק סביבה חברתית מהנה ועוד.
Zumba® Toning – שיעור המשלב תנועות וצעדי זומבה יחד עם תרגילי חיזוק ועיצוב דינאמיים, תוך שימוש במשקולות קלות, לצלילי מקצבי מוסיקה שונים ומלהיבים. התוצאה היא חיזוק השרירים, שיפור היציבה ושיווי המשקל, שיפור את קצב חילוף החומרים, היכולת האירובית, צפיפות העצם, את טווח התנועה של המפרקים, יציבה וקואורדינציה וכל זאת באווירה של מסיבה.
Aqua Zumba® – אימון זומבה מאתגר בבריכה המשלב תנועות במים לצלילי מוסיקה לטינית סוחפת. התנועה במים יוצרת התנגדות, ובאימון אחד משפרים את הסיבולת האירובית, חיזוק השרירים, גמישות ותנועתיות המפרקים. שיעור זה מתאים לאוכלוסיות שונות: אנשים בריאים, אנשים מבוגרים יותר, בעלי עודף משקל ועוד.
Zumbatomic® – שיעור זומבה שעוצב במיוחד לילדים בגילאי 4-12. הוא משלב לימוד וחזרה על צעדי בסיס במקצבים לטיניים ובינלאומיים שונים, לימוד כוריאוגרפיה, משחקי תנועה ועוד. כל זאת על מנת לעודד את הילדים לאורח חיים בריא ופעיל, לפתח קואורדינציה, שיווי משקל, זיכרון ויצירתיות, ולהעניק ערכים של כבוד, מנהיגות, עבודת צוות, ביטחון עצמי ואחריות.

ליאת סלמון

מדריכת זומבה ומפעילת קבוצות באזור ראשון לציון

כיצד הזומבה השפיעה על חיי האנשים אותם את מלמדת?
קודם כל הזומבה זאת חוויה ספורטיבית, כאשר לכל שיר יש מקצב משלו (קומביה, סלסה, מירנגה וכדומה…) הצעדים הם צעדים פשוטים כך שגם אותן בנות שחשבו שהן ללא קורדינציה מצאו עצמן מפזזות, נהנות ומזיעות. אני תמיד דואגת להסביר להן שזה לא רק ללמוד ריקוד אלא גם להזיע ולשרוף קלוריות. אחת הבנות שרצות איתי בשעורים היא יעל בת 36 מראשל"צ – היא והבנות שלה הגיעו לכל שיעור שלי, היא רזתה 6 ק"ג, התחברה ואהבה את הזומבה. היום, אחרי תקופה היא גם מדריכה בעצמה לאחר שעשתה את הקורס האחרון, כך הצטרפה לנו מדריכה חדשה לצוות.
יש עוד בחור מבוגר בשם מייק ולו מקום קבוע בשיעור, בשורה הראשונה תמיד. מעבר לזה שהוא לא מפספס אף שיעור זומבה בקאנטרי, הוא ועוד מתאמנת מצטרפים אלי אפילו ל-3 שיעורים ברצף וגם באים לכל ארועי הזומבה שעשינו בארץ. המתאמנים מרגישים שזה גורם להם לבוא ולהזיז את עצמם מאחר והם נהנים מהחוויה הלטינית ומכך שהם באמת רואים תוצאות.
מתוך ניסיוני בתחום – מדריכת קיקבוקס, חיטוב ועיצוב ופיטבול אני יכולה לומר לך שהשארתי את הכל מאחורי וחוץ מזומבה אני לא מוכנה להעביר שיעורים אחרים – באמת שאין מה להשוות מבחינת האנרגיות והחוויה שבשיעור.

האם יש דרישה לרמת כושר גופני מסוימת כדי להשתתף בשיעור?
לזומבה יש כמה ענפים הפונים לקהל יעד רחב ולכן, גם אנשים ללא קורדינאציה יוכלו למצוא את עצמם בקלות משתלבים לקצב הזומבה.
הרעיון הוא שכל אחד מגיל 5- עד 80 יוכל לעסוק בכך. הצעדים הם צעדים בסיסיים שכל אחד יכול לעקוב – ללא צורך בבני זוג.
במידה ויש צורך לבצע התאמה אישית של אדם עם מגבלה כזו או אחרת אני דואגת להדריך איזו תנועה כדאי ואיזו לא.

לילך יעקב

מדריכת זומבה
כיצד הזומבה השפיעה על חייך?
הזומבה השפיעה על חיי מאוד מכיוון שאני באה מהעולם הלטיני אני רוקדת סלסה כבר 7 שנים ואני מאוד אוהבת ריקוד. אני עוסקת בספורט מאז ומתמיד, למדתי והדרכתי עוד הרבה לפני שהזומבה הגיעה לארץ שעורי אירובי, והיום אני מעבירה רק שיעורי זומבה, שזה בעצם השילוב בין הריקוד והמקצב הלטיני לבין פיטנס וספורט.
האם הזומבה יכולה להיות תחליף טוב לאנשים שרוצים לשפר את הכושר הגופני הכללי?

זומבה בהחלט יכולה להיות תחליף טוב לאנשים שרוצים לשפר את הכושר הגופני כי זה פשוט כיף! ההבדל המהותי בזומבה לעומת שיטת אימון אחרת זה בהרגשה. מכיוון ששיעור הזומבה הוא כמו מסיבה, לא מרגישים את האימון, נהנים ואפשר להמשיך גם שעות.

טל קדנר

מדריכת זומבה

מתי גילית את הזומבה ומה זה עשה לחייך?
גיליתי את הזומבה לפני 8 חודשים. כמתעמלת עשיתי הרבה אירובי לפני שהכרתי את הזומבה. ברגע הראשון שפגשתי את הזומבה הרגשתי אחרת, הרגשתי שמצאתי וממש התמכרתי. הזומבה הכניסה הרבה שמחה ויכולת להתאמן בלי להתבונן בשעון במהלך הפעילות, פשוט שעה של הנאה. אחרי שהפכתי להיות מדריכה הבנתי שאני יכולה לתת בחזרה את מה שכבר קיבלתי, וזו הרגשה מדהימה של נתינה.

האם אדם ללא רקע של ריקוד יכול להתחיל ולהשתתף בזומבה?
זו שאלה מצויינת. אני היום מדריכת זומבה ואין לי רקע של ריקוד. הזובמה אינה מצריכה ניסיון קודם והיא מתאימה לכל מי שרוצה ליהנות מחוויה החל מגיל 8 עד 80. השיטה גאונית, פשוטה, סוחפת, עם מקצבים מרתקים ואווירה מחשמלת שמשכיחה את העובדה שלמעשה מבצעים פעילות גופנית.
אני באופן אישית ירדתי במשקל הרבה דרך הזומבה וכעת אני גם מצליחה לגרום לנשים אחרות לרדת בזכות השיטה.
מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.