ה-WII FIT: משחק מהנה או אימון כושר מאתגר?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

האם בנוסף להיותו משחק אטרקטיבי, ה- WII  FIT מהווה פעילות גופנית מאומצת?  בשורות טובות לעצלנים! מחקר חדש מוכיח שמשחקי הוידאו מבית נינטנדו עשויים לשמש כפעילות גופנית התורמת לשיפור הכושר והבריאות לא רק לילדים, עכשיו גם בקרב אנשים בוגרים כאחד.

מתאים גם לבוגרים יותר. צילום: cc by bradjward

אז מה הוא בכלל משחק ה- WII FIT?

ה – WII FIT הנו משחק וידאו מבית חברת נינטנדו המשתייך לסדרת משחקי ה WII. יוצר קטגוריית ה WII FIT הוא היפני הירושי מטסונגה. המשחק מציע חווית פעילות המתרחשת באמצעות לוח שיווי המשקל (wii balance board). אופציות האימון המוצעות כוללות יוגה, אימוני כוח, אירובי ועבודה על שיווי המשקל. לטענת יוצר המשחק, הויי פיט עשוי לגרום למשפחות שלמות להתאחד יחדיו באמצעות פעילויות המשחק. מכוני פיזיותרפיה ומכוני בריאות בכל העולם כבר החלו לנצל את יתרונותיו לתועלתם. המשחק הובא לידי שימוש בבתי אבות לצורך שיפור היציבה בקרב המבוגרים. הנתונים מראים כי סדרת משחקי ה-wii היא השלישית הנמכרת ביותר בכל הזמנים.

לוח שיווי המשקל. צילום: cc by -HAMACHI

משחקי וידאו – עכשיו גם למבוגרים:

אנשים רבים ברחבי העולם מוצאים במשחקי וידאו מתכון מנצח לבילוי והנאה בזמנם הפנוי. מחקר קבע והראה כי כ- 45 אחוזים מכלל המבוגרים בארה"ב אשר שיחקו יותר במשחקי הוידאו ונהנו יותר בזמנם הפנוי, סבלו פחות מבעיות בריאותיות (פיזיות ומנטליות). לאחרונה, יצאו לאור מספר משחקי וידאו המשלבים פעילות גופנית שוטפת. בהתאם לכך נעשות מספר מחקרים כמטרתם העיקרית של הייתה להעריך את יעילות המשחקים הבאה לידי ביטוי בעליית רמת הכושר והבריאות של המשתתפים.

על מה התבסס המחקר?

המחקר התבסס על הפעילות הגופנית של נשים צעירות ובריאות. החוקרים בדקו את ההוצאה האנרגטית, צריכת החמצן ותגובות פיזיולוגיות נוספות, בהתאם לרמות המשחק השונות.  הנשים שיחקו במשחקי הכושר שהמכשיר מציע: "הולה" המהווה סימולציה לריקוד ה"הולה הופ" (חישוק) ו"סטפ" המתבסס על הפעילות האירובית בה משתמשים עם מדרגה. אם כך, האם המכשיר ענה על המצופה? ברמות של מתחילים, משחקי הוידאו אינם גרמו לצריכת חמצן גבוהה בקרב הנשים ובהתאם לכך עוצמת הפעילות הייתה נמוכה. לעומת זאת, ככל שהנשים התקדמו לרמות הקושי הבינוניות, האינטנסיביות גדלה וכך גם העלייה בנתונים השונים. לפי רמות משחק אלו, ההוצאה האנרגטית נמצאה שוות ערך להליכה מהירה ומאומצת בקצב של 5.5 קמ"ש. מבין שני המשחקים, ה"הולה" תרם להוצאה אנרגטית וצריכת חמצן גבוהות יותר. ייתכן והגורם לכך הוא שהמשחק מערב בתוכו שימוש בקבוצות שרירים רבות יותר מאשר "אירובי מדרגה". לפי דברי עורך המחקר, סך ההוצאה האנרגטית שהסתכמה במשחק ה"ההולה הופ" (חישוק) עמד על 5 קלוריות בלבד לדקה.

לא רק לילדים. צילום: cc by bradjward

בשורה התחתונה

בהתבסס על תוצאות המחקר נראה כי משחקי הווי פיט שנבדקו, ובעיקר למשחק החישוק, מספקים אימון גופני ראוי ואף משמעותי. ההמלצה היא להשתמש במכשיר זה בתור אימון גופני התורם לשיפור היכולת הפיזית ולבריאותם של אוכלוסיית הנשים המבוגרות. אנשי המחקר מציינים: "כדי שהמשתשמים יפעילו את השרירים ואת מערכת לב הריאה בצורה מספקת, ישנו צורך לשחק ברמה בינונית עד גבוהה. רק בדרך זו יושגו השיפורים המיוחלים.

מאת: ליאור סוירי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.