השמנה – כי זה בידיים שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
בישראל חיים יותר מ-62% אנשים הסובלים מהשמנה – ישראל היא אחת מ-10 המדינות השמנות בעולם – הילדים בישראל נמצאים במקום הראשון בעולם בצפייה בטלוויזיה – מספר האנשים שמתים בכל שנה כתוצאה מהשמנה גדול בהרבה מאלו שנהרגים בתאונות דרכים. הפחדתי אתכם? לא התכוונתי – זו האמת! אפשר לעצור יחד את המגפה שמתפשטת בישראל- חשוב לזכור: כי זה הכל בידיים שלנו!
כי זה בידיים שלנו: צילום: cc by Tobyotter

חוסר מודעות או הכחשה?

אם עד עכשיו חשבנו שהציבור בישראל רק סובל ממודעות נמוכה יותר לכל נושא ההשמנה, מסתבר שלא כך הדבר.
רק לא מזמן נערך מחקר בישראל באמצעות מכון המחקר Market Watch (מרקט ווטש) ממנו עולה כי הציבור בישראל  חי בהכחשה. כשנשאלו המשתתפים האם לדעתם הם סובלים מהשמנה הסתבר כי קרוב ל-70% מהישראלים סבורים כי אינם סובלים מהשמנה, ורק קרוב ל-30% הודו שהם סובלים מעודף משקל. בפועל, המציאות הייתה הפוכה, שכן מעל ל-60% מהציבור בישראל כן סובל מהשמנה , כך שעניין המודעות הוא חשוב מאוד אך יחד עם זאת עניין ההכחשה חזק אצלנו.

פחות הרוגים בתאונות דרכים

לא נעים לחשוב שבמדינת ישראל חיים קרוב ל-4 מיליון אנשים הסובלים מעודף משקל ובכל שנה אלפי ישראלים מקפחים את חייהם כתוצאה מכך, הרבה יותר ממספר ההרוגים בתאונות הדרכים! אמש נכחתי באירוע של המועצה הלאומית לסוכרת והבנתי עד כמה הציבור הישראלי בכלל לא מודע למימדי המחלה. אנשים מאמינים כי מוות כתוצאה מסוכרת או השמנה יכול לפגוע רק אם זה כבר "הכה בעבר" במשפחה. אנשים לא מאמינים שאפשר לפתח זאת בלי שום קשר למקרה משפחתי כזה או אחר. מודעות או הכחשה: מה זה משנה? אין לנו מודעות ונהיה חייבים להעלותה בכל בית בישראל. בהמשך לאותו מחקר נשאל הציבור מה לדעתו הוא גורם התמותה מספר אחד, מסתבר ששליש מהישראלים בטוחים שתאונות הדרכים הם גורם התמותה העיקרי בישראל אבל בפועל המצב שונה ממה שחושבים – 2500 ישראלים מקפחים את חייהם בכל שנה מסוכרת, כלומר: 7 אנשים בכל יום – יותר מכל גורם תמותה אחר!

הנשיא פרס מדבר על ההשמנה

אפילו כבוד הנשיא פרס דאג לציין אמש כי השמנה היא ללא ספק המגיפה של המאה ה-21 ובמילותיו: "הוציאו יותר – הכניסו פחות". ממילותיו הבנתי כי הוא רוצה שנעבוד יותר ונאכל פחות, מבחינתי אין שום בעיה כל עוד לא נצטרך לטפל במחלות המתפתחות כתוצאה מכך.

השמנה: אלפי ישראלים מקפחים את חייהם בכל שנה. צילום: cc by Tobyotter

השמנה: לא רק מטרד אסתטי אלא מטרד בריאותי קשה ביותר

68% מהאוכלוסיה האמריקאית המבוגרת הם בעלי משקל עודף או שמנים. ההשמנה שהתפשטה בעולם המערבי הובילה לעליה בסוכרת ובלחץ הדם. הגבוה ההמלצות הקריטיות הם להפחית כ- 5-10% מהמשקל כדי לשפר מצב בריאות הציבור.בישראל חיים היום כחצי מיליון חולי סוכרת ועוד כחצי מיליון ישראלים נמצאים במצב של "סוכרת סמויה". בכל שנה מתגלים כ-30 אלף חולים חדשים במחלה וקצב הגילוי יגדל בשיעור של 5% בכל שנה.

הטיפול הזול והנגיש שיש

אז אחרי שהבנו שהשמנה היא לא רק מטרד אסתטי אלא מטרד בריאותי כלל עולמי רציני ביותר, הגיע הזמן להתחיל לטפל. בעוד שהרפואה רק מתפתחת וממציאה שלל תרופות יקרות ומתוחכמות לטיפול במחלותינו, להשמנה יש טיפול זול ובריא הרבה יותר. התרופות הטובות ביותר כיום לטיפול בהשמנה הם זמינות לכל והם בחינם. פעילות גופנית ותזונה. פעילות גופנית זמינה לנו בכל עת, כל מה שתצטרכו זה זוג נעלי ספורט ומשמעת עצמית. לא לכולם יש משמעת עצמית ולא כולם נולדים איתה, אפשר גם לפתח אותה. חשוב לזכור כי טיפול בעודף משקל הוא לא מותרות אלא דבר מתבקש אצל כל אחד מאיתנו.

להעביר את המסר כבר מגיל צעיר

נתונים מדאיגים גם על מצב ההשמנה גם אצל בני הנוער: כ- 8 אחוז מתלמידי בית הספר היסודי והחטיבה סובלים מעודף משקל, ויותר מ-40% שותים משקה ממותק לפחות פעם ביום! אצל הילדים וגם אצלנו המבוגרים זה מתחיל מחשיפה לפרסומות טלוויזיה המציגות בפנינו עולם שלם של אוכל שמן ועתיר סוכר הגורם לאושר פנימי וחיצוני כאחד. יש משפט שאומר "דקה על השפתיים – שנה על הירכיים", אני מאמין כי ההנאה לאוכל מזיק היא הנאה רגעית בלבד, הנאה שגורמת לנו לסחוב מטען חורג, לעתים גם למשך שנים רבות.
השמנה: סוחבים מטען חורג כתוצאה מאכילה לא מבוקרת

יוצאים לתכנית לאומית

פרופ' איתמר רז יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת אשר הרשים אותי אמש בדבריו, הראה עד כמה הנושא קרוב לליבו והמצב בישראל לא מזהיר. בדיוק מסיבה זו ישנה תכנית חדשה אשר נמצאת כבר על שולחנו של מנכ"ל משרד הבריאות, אני מקווה שהתכנית תצא לפועל בהקדם ותקדם אורח חיים בריא ואקטיבי יותר. התכנית כוללת קווים מנחים לטיפול במגיפה עפ"י קריטריונים הקובעים את מצב המטופל ובהתאם לכך תכנית טיפול מתאימה הכוללת אימוני כושר ותזונה מאוזנת. יחד עם זאת גם גופים גדולים כמו המשטרה והצבא התחילו להיערך בהתאם, עם שינויים בתפריטי חדר האוכל, סדנאות לטבחים ואימוני כושר. האם זוהי תחילתה של לחימה משולבת?

פעילות גופנית גם במקום העבודה

פעילות גופנית: גם במקום העבודה
המשאב החשוב ביותר כיום לבעל עסק הוא העובדים שלו. שמירה על בריאות העובדים תניב פירות לטווח ארוך. פעילות גופנית אפילו על חשבון שעות העבודה תייעל את פרודקטיביות העובד (אפילו אם יעבוד שעה אחת פחות עדיין יהיה יעיל יותר), תשפר את מצב בריאותו של העובד (פחות היעדרויות ממקום העבודה), תגביר את רמות האנרגיה (פחות עייפות) ותגרום לקשרים חברתיים טובים יותר בין העובדים (תקשורת טובה יותר גם במהלך יום העבודה). בשורה התחתונה: עובדים פעילים יותר – בריאים יותר – רזים יותר – חולים פחות!

מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.