הספורט: ריטלין מסוג חדש?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
"הילד בן 30 יש לו חום גבוה" מהיום הראשון בכיתה א' זכורה לי ההרגשה שאני לא מתאימה. בכיתה ו' כבר הייתי משוכנעת. הורי היו נואשים. מה עובר על בתם? מדוע היא כל כך לא מאורגנת ובעייתית? עשיתי להם את המוות כבר בגיל 6. בלאגן לא נורמאלי. המון אנרגיה עצורה. חיפשתי דרכים לפוצץ אותה החוצה. בגיל 14 חיברו לי את המוח למכשירים. גילו "פגם ייצור" – מפלצת ושמה ADHD. בעיות קשב וריכוז ולקינוח היפראקטיביות. לעיסת הפגמים השתרבבה דיסלקציה של מספרים (דיסקלקוליה בג'רגון המקצועי). למפלצת שם ושיקוי פלא, ריטלין. מצוידים בפתק מהרופא, דהרו הורי לבית המרקחת המקומי כדי לרכוש הקסם ולרפא בתם.
תמר ברניס

מה חושבים הרופאים ?

הרופאים מגדירים (ADHD -Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder) כליקויים ביכולת הקשב והריכוז, הגורמים לאי שקט. מוסחות דעת מוגזמת ואימפולסיביות. התופעה היא גנטית ועלולה לעבור מדור לדור. מכלול הסיבות הגורמות לתופעה אינן מובנות דיו, אך רופאים בפרוש מבחינים בשינויים פיזיים במוחו של אדם עם ADHD . הרופאים אף יכולים לעקוב אחר שינויים מטבוליים בחומרים מסוימים, באזורים שונים של המוח.
הפרעת קשב והיפראקטיביות, היא תופעה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה הכללית.‏‏ ניתן למצוא אותה בכל שכבות החברה, הגילאים ורמות האינטליגנציה. הסטטיסטיקה מראה שלאדם עם ADHD יש סיכוי רב יותר לסבול מתופעות כגון דיסלקציה, דיכאון ועוד. ילדים הלוקים בתסמונת, נוטים להיות דחויים חברתית, אגרסיבים, עקשנים ומרדנים. למרות זאת, חשוב להיות מודעים, כי ADHD אינו מהווה בהכרח גורם שלילי, בכל הקשור לכישורים בספורט או תחומים אחרים בחיים. להפך, מחקרים אודות- ADHD הראו, כי דווקא אנשים הסובלים מהתופעה, נחשבים יצירתיים מאוד, הרפתקניים, בעלי ראייה כוללת וזווית ניתוח מעניינת על הסובב אותם. והכי חשוב – בעלי אנרגיות בלתי מתכלות.

תרופת הפלא-ריטלין

אז מהי בעצם תרופת הפלא שהייתה אמורה לרפא אותי?
ריטלין, היא תרופה השייכת לקבוצת הפנתילאמינים (לדוגמת אמפטמין), הפועלת על מערכת העצבים המרכזית. למרות שהתרופה נמצאת בשימוש משנות ה-50 של המאה ה-21, דווקא כטיפול ממריץ, רק בשנות ה-80 גילו את הפוטנציאל שלה כטיפול מרגיע, לאלו הסובלים מהפרעות קשב וריכוז (ADHD).

ספורט או ריטלין

מחקרים שנערכו בארה"ב, גילו כבר לפני יובלות כי, לספורט ישנה השפעה מרגיעה על ילדים עם ADHD. למרות זאת,  90% מהילדים בארה"ב, הלוקים בתסמונת, בולעים ריטלין ואינם מופנים לספורט. הסיבה יכולה להיות כי ילדים עם ADHD נוטים לפחד מספורט קבוצתי, עקב כישורים חברתיים יחסית נמוכים. אך אולי זה בכלל נובע מהסיבה כי ספורט כפיתרון אינו מייצר רווח כלכלי. תעשיית הרוקחות השקיעה 58.8 מיליארד דולר במחקר ופיתוח תרופות ל-ADHD.
ריטלין: אפשר גם בלי. צילום cc by ADHD CENTER
אולי זה אומר משהו. הורי לא חשבו לכוון אותי אל עבר ספורט תחרותי כמפלט לאנרגיות. הצלחה בלימודים, ריטלין, שאיפות אקדמיות ועוד ריטלין נתפסו כגלגל הצלה של בת סוררת. אולי בכדי להוכיח לכולם (ולעצמם ולי בדרך) שבתם אינה טיפשה. התנגדתי נמרצות לקחת את הריטלין. וויתרתי לאחר שכמעט "דחפו" לי אותו לפה בכוח.  התרופה לא עשתה טוב. היא עשתה אותי עצבנית, דיכאונית וחיסלה תאבון בריא. הורי קיבלו ילדה שקטה וכנועה עם ציונים טובים. שנים חלפו להן ביעף. בינתיים כבר סיימתי תואר ראשון בארכיאולוגיה ושני תארים בתת תחומים. תחושת הגאווה והסיפוק מההצלחה בלימודים הייתה עצומה, אך משהו חסר.

אופניים והפרעות קשב וריכוז

בגיל 22 גיליתי את הספורט. ספינינג כהתמכרות. מסתבר שיש קשר ישר בין ADHD להתמכרויות. האנרגיות האצורות התחילו להשתחרר. רק התחילו. השיעורים היו קצרים מידי.אין מנוס, צריך שעות כדי להתיש אותי אז יוצאים לכביש.לקחתי מאמן והתחלתי לספור מחזירי אור על הכביש הישן. מצאתי את עצמי משפרת יכולות מוטוריות (עבודה על סיבובים בקריטריום "קצר" ורכיבה בקבוצה) ופותרת בעיות זיכרון וחישוב. הרי צריך לזכור איך חוזרים הביתה וכמה ק"מ עוד נשארו. רכיבת הכביש הפכה עבורי תרפיה. עד היום אני חוזרת מרכיבה עם תחושת רוגע ויכולות ריכוז המזכירות לי את אפקט הריטלין, רק ללא תופעות הלוואי.
רכיבת אופניים:מסייע בתחושת רוגע ויכולת ריכוז. באדיבות road rush

מדוע רכיבת הכביש השפיעה עלי טוב יותר לעומת הענפים האחרים אותם ניסיתי?

התשובה לכך נעוצה במספר גורמים. ראשית, רכיבת הכביש, עוזרת להתמודד עם עבודה בקבוצה. שנית, ישנן פעילויות ספורטיביות מסוימות המתפקדות כממריצות מוח. רכיבה נחשבת לאחת המשפיעות ביותר על פעילות המוח. דויד קונאן-מורוויל, פסיכיאטר מאורגון המתמחה ב-ADHD  בקרב נוער מתבגר הסיק ממחקר שערך, כי ענף ספורט המושתת על מאמץ פיזי מוגבר המצריך שימוש בכישורים טכניים אשר מאתגרים את פעילויות המוח (כגון איזון, תזמון, תיקון טעויות, לקיחת החלטות ופוקוס), ישפיע משמעותית על שיפור הריכוז בקרב הסובלים מ- ADHD.
רכיבת אופניים היא מושלמת לסובלים מהפרעות קשב וריכוז. אלמנט הסכנה עושה את שלו. תנסו לתת לריכוזכם לנדוד לרגע אל מחוזות רחוקים והקרקע תהפוך לחברתכם החדשה. נדידת ריכוז ולו לרגע אחד, עלולה לגרום להתרסקות.

ספורטאים הסובלים מ-ADHD

ספורטאים מוכרים רבים מתמודדים עם ADHD. הספורט הוא מפלטם. למעשה, מעריכים כיום כי, 8-10 אחוזים מהאתלטים המקצוענים סובלים מ- ADHD, וזה בניגוד לבין 4 ל-5 אחוזים מכלל אוכלוסיית המבוגרים. ד"ר אריק מורס, יו"ר המועצה הבינלאומית לפסיכיאטריית הספורט, טוען כי רבים מהאתלטים המקצוענים מסתירים את הנושא מהציבור, מכיוון שהם מפחדים מנזק תדמיתי. אף אחד לא רוצה להתוודות על חולשותיו.
למרות הכל, ישנם ספורטאים ידוענים אשר חושפים לציבור הרחב את העובדה שהם מתמודדים עם ADHD. מג'יק ג'ונסון לדוגמא, הוא שחקן כדורסל שעשה קסמים לאורך כל קריירת המשחק שלו, וידוע כ"סובל" מ-ADHD (הפרעות קשב וריכוז ללא היפראקטיביות) ודיסלקציה. מג'יק מספר כי הלימודים בבית הספר היו קשים ביותר ושסבל מלעג מצד חבריו ללימודים. המפלט שלו בכדורסל נבע מהצורך להראות לכולם שהוא יכול להיות יותר טוב מהם, ובאותו זמן גם להילחם בקשיים וללמוד לקרוא.
מייקל פלפס, השחיין מארה"ב אשר שבר את השיא האולימפי באולימפיאדה האחרונה בביג'ינג (זכה ב-8 מדליות זהב), מתראיין רבות בפומבי ומספר על חייו כספורטאי, בצל קשיי התסמונת. דמותו, כמו דמותיהם של ספורטאים מפורסמים אחרים, עוזרת להעביר מסר חשוב לילדים ומתבגרים עם ADHD, שהם אולי שונים, אך אינם חולים. יש רשימה אין סופית של אנשים משכילים כגון סופרים, ממציאים, מנתחי מוח ועוד, שידוע שהיה או שעדיין מלווים ב- ADHD. הדוגמא של פלפס והידוענים הנוספים מוכיחה כי ההתמודדות עם התסמונת אינה מובילה בהכרח לתוצאות שליליות כגון אי סיום תיכון ועבריינות, כפי שחוקרים מסוימים נוטים להזהיר. למרות זאת יש חשיבות עצומה להכוונה נכונה של הילד בהתבגרותו כדי להביא לידי ביטוי את כישוריו וכישרונותיו.
כיום אני תוהה כמה ספורטאים מוכשרים היו מתגלים אילולא היו דוחפים לילדים ריטלין כמו סוכריות כדי לטפל ב-ADHD? אין לדעת.

מאת: תמר ברניס ואילן גולדמן

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.