האמת מאחורי דיאטת HCG

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מעוניינים לרדת במשקל? מה דעתכם על דיאטה של 500 קלוריות ביום שבמהלכה לא תחושו ברעב? דיאטה שבאמצעותה ייתכן ותשילו ממשקלכם כחצי קילו ביום ובתוך תקופה של כמה שבועות תראו רזים מתמיד… דיאטת בזק כמו שאומרים! נשמע כמו תרופת פלא מדהימה, אם בכלל קיים דבר כזה!! בריא או לא בריא? כל מה שרציתם על דיאטת HCG.

500 קלוריות! האם זה באמת יעיל?     CC by hcgtammy
500 קלוריות! האם זה באמת יעיל? CC by hcgtammy

קבלו את דיאטת ה – HCG, שמבטיחה למשתמשיה ירידה בזמן קצר במיוחד ובמינימום מאמץ. למרות שבשנים האחרונות אנו שומעים עליה רבות, דיאטה זו החלה את צעדיה הראשונים כבר בשנות ה – 50 וזכתה ואף זכתה להצלחה ב – 20 השנים שלאחר מכן. אך יחד עם כל הפרסום והשימוש הרב, דיאטה זו נחשבת בקרב מומחים רבים, אז וכיום, למאוד שנויה במחלוקת, מה שגרם למשרד הבריאות לפרסם אזהרה חמורה לגבי השימוש. השאלה היא מדוע?

 

תחילה מהו ה – HCG?

ה – HCG  הוא הורמון המיוצר ע"י השליה במהלך החודשים הראשונים של תקופת ההריון ופשוט מופרש בשתן של אותן נשים.

 

כיצד ההורמון משפיע על תהליך ההרזיה?

ההסבר הוא שתפקיד מרכזי של ההורמון בזמן הריון הוא לוודא שבחודשי ההתפתחות הראשונים שלו, העובר יקבל את כמות האנרגיה הנחוצה ואת מרכיבי התזונה הרלוונטיים, במטרה לגדול מצריכת הקלוריות היומית של האם.

 

ומהיכן מגיעה האספקה הקלורית לעובר?

האספקה מגיעה ממקורות השומן בירכיים, בישבן ובבטן האם, שם מצויה רמה של ההורמון. השומן משתחרר מאזורים ספציפיים אלה ישירות אל העובר. כך גם במקרה והאֵם אינה צורכת מספיק קלוריות, רזרבות השומן שלה יספיקו לעובר.

 

כיצד פותחה הדיאטה?

הרופא הבריטי, ד"ר אלברט סימונס, העלה השערה שטיפול בזריקות יומיות של הורמון ה-HCG עשוי לעזור בהפחתת משקל, לכן החליט לנסות את הטיפול באנשים בריאים בעלי עודף. לאחר הניסויים דיווח שהיקף הירכיים והמותניים של המטופלים הצטמצם יחד עם תיאבון שפחת משמעותית.

האמת מאחורי ה - HCG
כל האמת מאחורי דיאטת HCG.

מה הייתה המסקנה מהממצאים?

המסקנה הייתה שמתן הורמון ה-HCG בזריקות לאנשים בעלי עודף משקל מדכא את התיאבון, בדומה למה שקורה אצל נשים בתחילת ההיריון. כמו כן ההורמון מפרק את השומן הממוקם בירכיים, בבטן ובישבן של גברים ונשים כאחד, וגורם לכך שהגוף יכול להשתמש בו בתור לאנרגיה וכמעט שאיננו זקוק לקלוריות המגיעות מהמזון. כמו כן גורם להפצה מחדש של השומן בגוף והפעם בדרך פרופורציונלית יותר.

 

על מה הדיאטה מתבססת?

שילוב של זריקות יומיות ותפריט תזונה מוגבל! ד"ר סימונס פיתח תוכנית דיאטה המשלבת את הזריקות היומיות של ההורמון יחד עם תפריט מוגבל. התוכנית התבססה על סבב אחד או יותר של טיפול. ישנם 2 אפשרויות: או שכל סבב נמשך לכל היותר 40 יום או שהמטופל ירד 15 קילוגרם ממשקלו, מה שבא קודם. בין הסבב הראשון לבא אחריו הופסקה הדיאטה לתקופה של 6 שבועות. למה היא הופסקה? לטענת ד"ר סימונס, נדרשה הפסקה מאחר והם פיתחו עמידות להורמון לאחר 40 וחייבים לפתח מחדש רגישות אליו.

 

HCG: המומחים טוענים – סכנה לבריאות

טענת המומחים הייתה שהגבלת הקלוריות הקיצונית של הדיאטה עלולה לסכן בצורה ממשית את בריאותם של המשתמשים. הביקורת נגד הדיאטה גרמה לכך שב – 1975 מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) הורה לגופים המשווקים לפרסם הצהרה שבה נאמר שה –  HCG לא הוכח כטיפול עזר יעיל להשמנה ואין שום עדויות מקיפות המצביעות על כך שהוא מגביר הפחתת משקל מעבר למה שנובע מן ההגבלה הקלורית.

מספר זריקות יומיות עם שילוב של תפריט תזונה מוגבל.  CC  by Svadilfari
הדיאטה כוללת מספר זריקות יומיות עם שילוב של תפריט תזונה מוגבל. CC by Svadilfari

דיאטת ה – HCG עושה שמות גם בישראל

למרות שהיה נראה כי לאחר הפרסומים השליליים, הדיאטה תרד מהמדפים (מה שבאמת התרחש, אך לתקופה מוגבלת בלבד), היא הגיעה גם לישראל. אז נכון שבמהלך השנים פחת משמעותית השימוש בדיאטה וכן ההד הגדול שהיה סביבה מצד הציבור, אך בשנת 2007 החלו לגלות התעניינות מחודשת בדיאטה השנויה במחלוקת. הדבר שהעלה משמעותית את רמת ההתעניינות בדיאטה היה ספר שנכתב ע"י מחבר תכני מידע שיווקיים, שטען כי כבר לפני עשרות שנים גילו את הטיפול בהשמנה, אך היו גורמים שבשום אופן לא רצו לחשוף את המידע החשוב, כדי שחברות התרופות יוכלו להמשיך להרוויח ממכירת התרופות וכן מהטיפולים והניתוחים הרבים.

לאחר שנהפך הספר לרב מכר, האשימה הוועדה הפדראלית למסחר בארה"ב את המחבר על הטעיית הציבור. לטענתם התוכנית הייתה מורכבת ודרשה דיאטה חמורה וזריקות יומיות של תרופת מרשם שאותן לא התאפשר להשיג בקלות. כמו כן דובר גם על הגבלות בתזונה למשך כל החיים.

 

משרד הבריאות נגד דיאטת ה – HCG

לפני קצת פחות משנה פרסם משרד הבריאות חוזר לגבי הסכנות הכרוכות בדיאטות הדלות באנרגיה. בחוזר נכתב שתפריטי הדיאטה מלווים בתוסף תזונה המתיימר לגרום לירידה בתיאבון וכמובן במשקל. נכתב גם שדיאטה זו מסוכנת לבריאות ויש להזהיר את המטופלים שלא לעשותה. כמו כן בהתאם להמלצות משרד הבריאות, הדרך הסבירה והבריאה לירידה במשקל כוללת תפריט מאוזן, ביצוע פעילות גופנית והצבת יעדים ריאליים בתהליך הירידה במשקל. לעומת זאת, "דיאטות בזק" דלות קלוריות, עם או בלי שימוש בתוספי תזונה למיניהם, כוללות המלצות שעלולות להיות מסוכנות לציבור. עוד נכתב שמשרד הבריאות יחד עם ה- FDA האמריקאי, מייעצים לאנשי המקצוע העוסקים בתחום להנחות את מטופליהם שלא להשתמש בדיאטה זו, שהינה מוגבלת מאוד באנרגיה, כאמצעי לירידה במשקל.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.