אופי בריצה: 10 סוגים של רצים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

יש רץ שלא מפספס אף מרוץ בישראל, יש רץ מאובזר שהכל מתחבר לו לאייפון וזה שמשמיע קולות בלי הפסקה על המסלול בחדר הכושר. קבלו את כל סוגי הרצים שאפשר לפגוש. בטוח תזהו אחד או שניים שרצים סביבכם – ומי אתם?

1. "המרוצניקים": רצי המרוצים

אתם תראו אותם בכל מרוץ שנערך. גשם, קיץ, צפון או דרום. הם תמיד יהיו שם. הם בדיוק כמו אוהד הכדורגל המושבע שמופיע באצטדיון משבת לשבת, כך גם עם משתתפי המרוצים המושבעים. בשבילם זו חווית אדרנלין מטריפה שמציפה אותם כל פעם מחדש. אפשר לראות אותם בכל המרתונים הגדולים, מרוצי הערים השונות (מהצפון עד הדרום), מרוצי התרמה ואפילו במרוצים הנערכים בישובים הקטנים והנידחים בישראל.

המרוצניקים: מגיעים לכל מקום. צילום: CC BY Jon Rieley-Goddard aka baldyblogger

2. אלו שרצים בפנים: על מסילת חדר הכושר

זה בדיוק אלו שתראו רצים על המסילה בכל פעם שתגיעו למכון הכושר. לא משנה אם תגיעו בבוקר, בצהריים או בערב, נדמה תמיד שהם תמיד יהיו שם, ויש תחושה שזה הדבר היחידי שהם עושים. בתוך קבוצת "רצי המסילות" יש גם את קבוצת "המחזיקים". מדובר באותם רצים שתופסים את ההליכון (שלא יברח) במשך שעה שלמה! בסיומה של הריצה אפילו הידיות מודות לאלוהים שהסיוט נגמר…

3. אלו שלא נהנים: הרצים הסובלים

נכון. לא פעם ולא פעמיים גם לי הייתה תחושת קושי ממשית בזמן הריצה, אבל לא סבלתי ממנה לפחות. המוטו שלי באימונים הוא פשוט: עשה משהו ממנו אתם נהנים ולא תרגישו אפילו איך הזמן חולף. לא פעם יוצא לי להיתקל באנשים העוסקים בריצה רק כי "דחפו" אותם לעברה, כי ריצה זה דבר 'מרזה' ולא כי ממש בחרו בה. הדבר ניכר על פניהם בצורה מאוד ברורה שרק גורמת נזק תדמיתי מסוים לעולמם של הרצים. אדם שרץ 5 , 10 או 20 קילומטר ונראה על פניו את הסבל הממשי ואת תחושת ה ״לא כיף לי״ פשוט צריף להפסיק לסבול. אפשר למצוא הנאה גם בטניס!

4. אלו שנהנים: הרצים המחייכים

להבדיל אלפי הבדלות מהרץ הסובל, הם באמת נהנים מריצה! לא משנה אם הם יהיו באמצע עלייה, ירידה או ב-200 המטרים האחרונים של ריצת המרתון: תמיד תראו אותם עם חיוך מרוח על פניהם. בדרך כלל מדובר באנשים אופטימיים מטבעם שפשוט נהנים מחוויית ריצה ו…גם נהנים לחייך.

5. אלו שמשמיעים קול: הרצים הקולניים

אפשר לראות אותם בדרך כלל על מסלולי הריצה בחדר הכושר ולחוש יחד איתם את העינוי סיני שהם עוברים. בדומה לרצים הסובלים, גם הם לא ממש נהנים מריצה, אבל מבחינתם לא מכובד רק לעשות פרצוף סובל – צריך גם להשמיע קול!

המחייכים: יודעים ליהנות בכל צעד. צילום: cc by United States Marine Corps Official Page

6. אלו שיש להם הכל: הרצים המאובזרים

אפשר גם לקרוא להם: רצי המילה האחרונה. הם לבושים מכף רגל ועד ראש בציוד החדיש והמתוחכם ביותר. לא תתפסו אותם לא מוכנים לקראת כל אתגר שעשוי לבוא. הם תמיד ידאגו לנעלי הריצה המשוננות והחדישות ביותר, לנעלי שטח כשעולים לצפון, נעלי כביש בריצות הפארק, נעלי תחרות למרוצים, גרבי לחץ, מכנסי לחץ, שעון gps שמתחבר לפייסבוק ולטלפון הנייד, פנס ראש, Body Glide, שלוקר ואפילו ציוד לריצה בשלג נמצא עבורם בהישג יד!

מוכנים אפילו לריצה בשלג. צילום: CC BY Alfred Hermida

7. אלו שלא צריכים כלום: הרצים הפשוטים

יש לי מקום של כבוד והערכה רבה לסוג של רצים אלו. נדמה תמיד שכל מה שהם צריכים זה זוג נעליים לרגליהם ואת הקרקע. הקרקע עליה ירוצו. הם בדיוק ההפך הגמור מהרצים המאובזרים. מבחינתם הם יכולים לצאת עם מכנס קצר וחולצה של סוף מסלול עוד משירותם הצבאי או אפילו ללא חולצה והם עדיין ירגישו עם זה נהדר.  אין להם שעון gps והם מדויקים להפליא במרחקים, הם לא רצים עם חולצה מנדפת זיעה והם עדיין ייהנו מכל קילומטר במסלול.

אפשר גם בלי חולצה.צילום: CC BY Chris Hunkeler

8. אלו שאוהבים להתחכם: הרצים המתחכמים

יש 2 סוגים עיקריים של רצים מתחכמים:

1. הרץ היחף – מדובר באדם שקרא זה עתה כתבה אודות יתרונותיה של הריצה היחפה, ובלי הכנה וכל התראה מראש הוא ישליך את נעליו וייצא להרפתקה. הרפתקה ממנה ייתכן וגם יחזור פצוע או חבול רק כי שמע שלרוץ יחף ״זה בריא יותר״ אך לא ממש ידע מה ואיך עושים, ולכן גם עשוי לגרום יותר נזק מאשר תועלת. שלא תטעו, לריצה יחפה יש יתרונות רבים אך יש לקחת בחשבון שלא עושים אותה בכל מחיר וגם היא לא מתאימה לכולם.

2. הרץ המתחכם השני שלי זה זה אותו רץ שלא מאמין בתוספי תזונה בכלל וג׳לים בפרט. מבחינתו תעשיית תוספי התזונה מגלגלת מיליארדים על גבו והוא לא מוכן לתת יד לדבר. בדיוק מסיבה עקרונית זו תראו אותו מתכונן למרתון על מים בלבד!

תן לרוץ יחף. צילום: CC BY San Diego Shooter

9. אלו שרצים ביחד: הרצים הקבוצתיים / חברותיים

הם אוהבים רעש. המולה. הרבה חברים. זו הדרך היחידה לגרום להם ליהנות ולצאת בכלל לריצה. סך הכל מדובר באנשים חברתיים שלעולם לא תתפסו אותם בריצת סולו.

צילום: cc by sebastien.b-WOMEN-RUNNING2
צילום: cc by sebastien.b-WOMEN-RUNNING2

10. אלו שרצים ורצים ורצים: רצי האולטרה

רצי האולטרה הם אנשים מאוד ייחודיים. בדרך כלל הם כאלה שהולכים מעבר למקובל, שואפים גבוה ומשיגים ביצועים גבוהים, וכל זאת כתוצאה מיכולת רוחנית נרחבת. בזמן שכולם ישנים בלילה הם בדיוק האנשים שיחמקו ממיטתם עם טייץ' שחור, כפפות, בנדנה ופנס ראש, כל זאת כדי לרוץ מסלול שטח של מינימום 30-40 ק"מ. בדרך כלל גם מדובר ברצים שגומעים יותר קילומטרים בשבוע בריצה מאשר בנסיעה ברכבם. ריצת מרתון עבורם (42.2 ק"מ) היא רק ריצת הכנה, והשחרור שלהם נמשך כמו זמן האימון של רץ ממוצע.

*המאמר נכתב בהומור, באהבה ובכבוד רב לקהילת הרצים בישראל (אליה גם אני משתייך) וכמובן שאינו מתכוון לפגוע באף אדם באשר הוא. תנו חיוך – הכל לטובה!

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.