7 דרכים להגברת המוטיבציה באימונים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מוטיבציה ודרבון עצמי הם כוח עצום שכל אחד מאיתנו צריך שיהיה.  איך ניתן להדליק את נורת המוטיבציה באימונים? מה גורם לאנשים מסוימים לשאוף באופן מתמיד אל עבר הגדול יותר והטוב יותר?

בני האדם שונים לגמרי האחד מהשני. מה שמהווה גורם להשראה ומוטיבציה לאחד, אינו בהכרח משפיע על האחר. אם זאת, למזלנו ישנו מגוון עצום של מקורות השראה שעשויים להניע רבים מאיתנו, כך שניתן למצוא בהם מכנה משותף. הגורמים שמהם ניתן לקבל השראה הם המשפחה שלנו, החברים ומורי הדרך מהם אנו לומדים. רבים מאיתנו מתנהגים כמו מכונית על שלט, טעונה במלואה, שמכוונת להגיע ליעד מסוים שרק מחכה ללחיצה קלה שתיתן את האות להתחיל לפעול.

 

מוטיבציה באימונים. צילום: מקס דיגיטל

 

ההבדל הוא שלאחר ההנעה אנו היחידים המסוגלים להשאיר את עצמנו בתנועה. המהות של המוטיבציה כדרך קבע היא ע"י האמונה המוחלטת בהצלחה שלנו. אם לא נאמין שניתן להשיג את המטרה או להגיע ליעד כלשהו, ככל הנראה שגם לא נגיע לשם לעולם. המחשבה של "להאמין בעצמנו" וליישם זאת בחיי היומיום אינה פשוטה. להגיע למצב המיוחל של אמונה בעצמנו, ובדרך להשיג את אותן מטרות ושאיפות כמו למשל: ירידה במשקל, עיצוב הגוף או שיפור הכושר הגופני, אינה קלה כפי שזה אולי נראה. מצב זה עלול לקחת זמן שכרוך באין ספור כישלונות וגם הצלחות בין השאר. ייתכן וייקח זמן שבסופו גם נכיר את יכולותינו, חולשותינו ומעלותינו, ובהתאם נציב יעדים הגיוניים וכמובן ברי השגה.

 

היעדים הסבירים שנציב הם אלו שיעשו את ההבדל, בין ההגעה למטרה ובין הדריכה במקום. הצבת יעד גדול, מאתגר מידי או חסר כל הגיון, עלול לגרום לצניחת מוטיבציה, איבוד הביטחון העצמי, וכך גם ההתלהבות והתשוקה שתרחיק מהמטרה.

 

 

לא פשוט "להדליק ולהצית" בנו מוטיבציה, שלא לדבר על כך שתישאר  איתנו לאורך זמן. אך ברגע שהוחדרה בנו המוטיבציה, היא גם תוכל להוות עבורנו גורם מניע וממריץ לאותם יעדים ואבני דרך שאנו מציבים לעצמנו, בתקופות טובות יותר וטובות פחות בחיינו. בתור חדורי מוטיבציה תמידיים, נוכל למצוא עצמנו ולא פעם מהווים מקור השראה לאחרים הזקוקים לכך.

 

 

 

אז מאיפה מתחילים? מאיפה שואבים מוטיבציה? קבלו 7 טיפים להעלאת המוטיבציה באימונים ובחיים:

 

 

1. הציבו יעדים לטווח הקצר

 

ראיית האור בקצה המנהרה, משאירה את רוב האנשים עם היכולת להתמקד טוב במטרה. כאשר מדובר על מטרה שבאופן הגיוני תיקח חודשים ואף שנים, יעדים לטווח הקצר הם אלו שיתנו את אבני הדרך הנחוצים כדי להישאר חדים וחדורי מוטיבציה לאורך כל התהליך.

 

2. אל תשוו עצמכם לאחרים

 

בזמן שהתחרות אחד עם השני עשויה להוות תמריץ חיובי למדיי, חוסר הגעה ליעד עלול לכבות את ההתלהבות והמוטיבציה. ההתקדמות וההישגים שלכם בתהליך הם אישיים לחלוטין. תפעלו כמיטב יכולתכם ולעולם אל תרגישו שנכשלתם ולא משנה מיקומכם ביחס ליעד שהוצב (גם אם הטוב ביותר של אחר היה טוב משלכם). בסופו של דבר,  ההתמקדות בשיפור העצמי היא שתגרום לכם להתרכז ולהתעמק בתהליך.

 

3. אבני דרך

הצבת יעדים לפעמים גם עלולה להטעות. יעד קל מידי יגרום לאיבוד החשק, הדחף, ולעומת זאת יעד קשה מידי עשוי לגרום לתחושת כישלון חרוץ.

לכן, הכפילו את היעדים. כאשר המחשבה המובילה היא: "אתלהב מאוד אם.. אשמח אם.. או אהיה מרוצה אם…" ידוע כשזה נוגע לעצמם, רוב האנשים קשים ושיפוטיים. לכן, לעולם אין להסתכל על המאמצים הרבים בתהליך ככישלון במידה והיעד לא הושג, אלא כאבני דרך למטרה שבכל מקרה תושג בהמשך.

 

4. הדגישו תמיד את החיובי

 

זכרו, התחלתם את התהליך כדי שמחר תהיו שונים ומרוצים יותר ממה שאתם היום. שינויים אלו כרוכים בזמן, השקעה, התמדה ועקביות. לכן אין צורך להתייאש עקב שבוע חופשה שעלול לגרום להזנחת התהליך.  הביטו בתוצאות שהשגתם עד עכשיו, והישארו ממוקדים ומחויבים לתהליך ולהתקדמות.

 

 

5. הצטרפו לפעילות עם קבוצה

 

"המוטיבציה העצמית", עשויה להתרומם פלאים גם בעזרת אחרים. פעילות משותפת עם מעט "לחץ חברתי חיובי" של הקבוצה, בין אם הליכה, ריצה, רכיבה או אימון בחדר כושר יוצרת ציפיות האחד מהשני ותלות חיובית אחד בשני (במקרים רבים אלו מהווים דחיפה רצינית בדרך להצלחה). רובנו הגדול אם לא כולנו, שמים דגש ומושפעים מדעות של אחרים. הפעילות בקבוצה תומכת תמנף את המוטיבציה גם בימים של ספקות לגבי התהליך.

6. דוגמא ראויה לאחרים

 

בעוד שמועדונים וקבוצות הם דרך טובה להגיע ולבצע את המוטל עלינו, גם אנחנו יכולים להפוך לסוג של מורי דרך לאחרים, וזה גם לא רק ישרת את המטרה של הצד האחר אלא גם את שלנו. להוות דוגמא זוהי דרך נפלאה לעזור לאחרים וגם לעצמנו. אם הובלתם אנשים אחרים והקמתם אותם מהטלויזיה היישר לתוך פעילות ספורטיבית כמו הליכה, ריצה, רכיבה או שחייה, הרי שגם הקמתם את עצמכם, וזה לכשעצמו מהווה זריקת מרץ עבורכם להמשיך בתהליך.

 

7. תגמלו את עצמכם

 

אחד המניעים הטובים והיעילים מכל הוא התגמול (השוחד החיובי). החל מחולצה נעליים, שעון, פינוק בספא או כל מוצר אחר שעולה על רוחכם ושאתם חפצים בו. מקמו את רכישת המוצר הנחשק כאבן דרך בתהליך. רשמו לעצמכם את היעד והציבו לעצמכם זמן הגעה. הכניסו למעטפה יחד עם התגמול או האמצעי לרכישה (הכסף) ודחפו במגירה. הגעתם אל היעד, התגמול מחכה, ועכשיו תיהנו.

 

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.