6 טעויות שעושים בחדר הכושר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

בוא נעשה את זה פשוט וקל. גם אם לא תמיד ברור מה מדריך הכושר רוצה מכם, דבר אחד בטוח: הוא יודע בדיוק על אילו טעויות כדאי לכם לדלג, ולכן מומלץ שגם אתם תדעו. 6 טעויות שמכשילות אתכם באימונים, איך מתקנים אותם ומתקדמים לשלב הבא.

טעויות של מתחילים

אימוני כושר. מסתבר שיש להם כללים קצת יותר ברורים מסתם להרים משקולות. שנכנסים ממש אל תוך עולם האימונים מתחילים לגלות כמה טעות קטנה יכולה להיות השינוי הגדול.

1. אתם לא מתחממים וגם לא משתחררים

קחו 5 דקות לפני האימון כדי להתחמם ולהכניס את הגוף למצב נוח יותר של עבודה, בנוסף הקדישו כ-5 דקות נוספות בסוף האימון לשחרור, התאוששות והורדת הדפקים. חימום ושחרור עשויים למנוע מכם להיפצע ולהועיל גם ללבכם. אמצו הרגל זה כאילו היה חלק בלתי נפרד מהשיעור.

2. אתם מגיעים לאימון על בטן ריקה

בדיוק כמו שהמכונית שלכם לא תיסע בלי דלק, אז אתם יכולים לתפקד גופנית ללא אנרגיה? לא ממש. כ- 90-30 דקות לפני שאתם מגיעים לחדר הכושר, דאגו לצרוך מאכל לא קשה לעיכול, עשיר בפחמימות, דל בשומנים ובסיבים תזונתיים. פרוסת לחם עם גבינה, יוגורט ופרי או אפילו חטיף אנרגיה יכולים לעשות עבורכם את העבודה.

3. אתם מבצעים את אותו אימון אירובי בכל אימון

כולם יודעים שהליכון חשמלי הוא כלי נהדר נהדר להעלאת קצב הלב ולשריפת קלוריות, אבל חשוב מאוד שגם העבודה עליו תהיה מגוונת, כך שלא תבצעו את אותו האימון פעם אחר פעם. לא רק שזה משעמם, זה גם לא מאתגר את הגוף והשרירים. במצב של מונוטוניות מוחלטת באימון, הגוף יכנס למצב של קיבעון אשר לא יתרום לשיפור היכולת הגופנית שלכם ואף יאט את התוצאות. לכן, מומלץ לגוון לעיתים תכופות יותר בין מכשירי האירובי, שיעורי הסטודיו ואפילו לשנות את סגנון השחייה בבריכה.

4. אתם לא משנים את תכנית אימוני הכוח

מכירים את ההרגשה להגיע לחדר הכושר ופשוט לרצות לסמן "וי" על האימון? זוהי ההרגשה לאחר שכבר מיציתם את תכנית האימון הנוכחית ואתם מתאמנים איתה כבר תקופה ארוכה. בדיוק כמו שנאמר על האימון האירובי כך גם זה תקף לאימון המשקולות (האנאירובי).מומלץ שתשנו את תכנית האימון מידי 6-8 שבועות, לצרכי גיוון, הפגת השיעמום ולאתגור מחדש של השרירים. לבצע תכנית אימונים זהה למשך תקופה ארוכה לא רק שלא תקדם אתכם אלא ישנו סיכוי סביר שתעדיפו לפרוש ממנה די מהר. דאגו לשינוי בתרגילים, ב-סדר התרגילים, במשקלים, במספר החזרות, הסטים וחלוקה שונה של קבוצות השרירים.

5. המשקל שאתם מרימים קל מידי

כשמבצעים אימון משקולות אתם רוצים להביא את השריר להתשה כבר אחרי 8, 10 או 15 חזרות. לבצע 20 חזרות או יותר לאו דווקא מוסיף לתוצאות או "מחטב יותר"  כפי שרבים סבורים, וזאת מאחר שביצוע מספר חזרות רב במיוחד (לדוגמה מעל 20 חזרות) ישפר את המרכיבים האירוביים בשרירים ופחות יעבוד על המרכיבים האנאירוביים של השריר. בשביל לעבוד על המרכיבים האנאירוביים עליכם לעבוד בטווחי חזרות נמוכות (בין 8 ל-15). אל תפחדו להרים משקל (כן גם אתן נשים), אם ברצונכם לעלות את מסת השריר, לרדת במשקל, "לחטב ולעצב את הגוף" תהיו חייבים לספק התנגדות גדולה יותר בטווחי חזרות קטנים יותר (8-15), כאשר הקושי מורגש בחזרה או בשתיים האחרונות.

אתם לא נמתחים

מתיחות בתחילת, במהלך או בסוף האימון אמנם לא ישרפו כל כך הרבה קלוריות כמו באימון משקולות או בפעילות אירובית אבל חלק זה עדיין בעל חשיבות עליונה. מתיחות ישמרו על השרירים גמישים יותר, יגנו מפני כאבים, יגנו מפני פציעות וישפרו לכם את היציבה. שרירים קרים לא נמתחים היטב ובקלות, לכן יהיה מומלץ יותר עבורכם לבצע את המתיחות מיד בתום החימום או האימון האירובי.

מאת: שי אלנקרי

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.