אחד על אחד עם אורלי אורן

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

אורלי אורן מתל אביב היא ספורט תראפיסטית בהכשרתה ובעלת סטודיו לפילאטיס בנווה צדק. איך מטפלים בפציעות ספורט?

מה עושים וממה להימנע? אחד על אחד עם אורלי אורן.

אורלי אורן
אחד על אחד עם אורלי אורן

ספרי לנו מתי המקום שלך

"את הסטודיו שלי הקמתי ב-2008, אחרי  ניסיון רב בהקמה של בית ספר להכשרת מדריכים ברשת של דרור רז, ניהול מקצועי של הרשת ושל ביה"ס וטיפול בפציעות ספורט ומחול. אני ממשיכה את אותה המלאכה רק שהפעם זה שלי, עם הרבה יחס אישי, בבוטיקיות אם ניתן לומר".

היכן קיבלת את ההכשרה שלך?

"סיימתי ב-1998 לימודי ספורט תרפיה, במכון "וינגייט" (מקצוע המאבחן ומטפל בפציעות ספורט ומחול), האמת שניגשתי למקצוע כדי שתהיה לי תעודה. בכלל לא תכננתי לעסוק בנושא אבל כמו שאומרים התאהבתי. נסחפתי והנה  אני כאן (-: מיד אחרי הלימודים התקבלתי לקליניקה של דרור רז בסוזן דלל, והמשכתי ללימודי עיסוי אינטגרטיבי כדי שיהיו לי עוד כלים לטפל.
במהלך השנים השתלמתי בקורסים שונים העוסקים בהיבטים שונים של הטיפול, למשל מבית IMT- USA, העוסקים בטכניקות מעולם האוסטיאופתיה."

אורלי אורן
אורלי אורן: הדגש תמיד על יחס אישי.

מה עם כנסים וחשיפה בינלאומית?

"השתתפתי בכנסים, השתלמויות וקורסים ברחבי העולם וביקרתי (ועדיין מבקרת) בסטודיו מקצועיים בארה"ב ואירופה למשל מבית polestasepilates, ו-powerpilates, ארה"ב.

במהלך השנים זכיתי לפגוש, להכיר וללמוד עם הגב' קאתי גרנט- תלמידתו של מר ג'וזף פילאטיס, אשר אף הוסמכה על ידו וזו היתה חוויה. וכן את ממשיכת דרכו האולטימטיבית- רומאנה קריצנובסקה.

ב-2005 הייתי הישראלית היחידה אשר הוסמכה במבחן הבינלאומי הראשון מטעם ה-PILATES METHOD ALLIANCE, בארה"ב ואני GOLD CERTIFIED PILATES TEACHER (בין המאתיים ברחבי העולם כולו).

ואת כל הידע, הניסיון והאהבה הרבה הזו אני מוזגת ומטמיעה לסטודיו שלי שהוא מין מרכז בריאות איכותי וביתי.

אורלי בראיון אישי אחד על אחד בתכנית IMAPCT

למי שלא מכיר: ספרי בכמה מילים על פילאטיס מיטות ורצפה

"אוקיי… מיטות יש בחדר שינה…בסטודיו פילאטיס יש מכשירים, (20 סה"כ) לשמחתי יש לי 18 סוגים סה"כ… למעשה השיטה היא קונספט. היא אינטגרציה ושילוב בין הכל. זה לא רק מזרון או רק "מיטות"… זה השילוב וההתאמה המדוייקת בין תלמיד, צורך ותרגיל. וזאת השיטה. האימונים יכולים להיות workout, כשאתה כבר ברמה מתקדמת, בינונית. והם יכולים להוות תהליך טיפולי שמחנך ומלמד את הגוף תנועות וטווחים שהוא כבר שכח. ואפשר לשלב בין השניים בהתאם לצורך ולתלמיד."

איך מטפלים בפציעות ספורט, מה הכי נפוץ?

"בדרך כלל פציעת ספורט נובעת מעומס יתר, over use, או מרגע קטן של חוסר ריכוז. כשמה שנפגע הוא האיבר החלש יותר באותו הרגע הנתון. ופוגשים הכל: גב, צוואר, כתפיים, בירכיים. לפעמים זה קשור לתחום, למשל טניס- מרפק או לא.

אני מטפלת בדרך שלמדתי מהבת של רומאנה קריצנובסקה כשהיא עזרה לי להתגבר על בעיות הבירכיים שלי ו-15 שנים שזה עובד.

אני מייצרת לתלמיד/ מטופל שלי חוויה של אין כאב. איך..? על ידי אימון וחיזוק נקודות החוזקה שלו גם אם מדובר ב-8 תנועות בלבד. פה היצירתיות שלי נכנסת לפעולה יחד עם הניסיון. אבל בעיקר מה שאני מייצרת זה שעה של רוגע. ואנחנו כבר יודעים שלפעמים השעה הזו של הרוגע שלא קיימת אצל אדם כואב היא מתנה יקרת ערך! זה תהליך שנמשך כחודשיים וחצי שלושה עד שאנחנו פוגשים תלמיד שנכנס לסטודיו בשמחה ומבקש להצטרף לשיעור קבוצתי…אגב, כל התלמידים המתקדמים שלי התחילו ברצון להתגבר על פציעה…"

ספרי לנו על הקורסים שאת מציעה

הקורסים אצלי מיועדים למי שאוהב פילאטיס ואנשים ונמשך כשנה. הקורס מיועד לאנשים שאוהבים להעמיק, להבין, להתבונן ולקלוט את כל העושר. מתחילים ללמד כבר מהרגע הראשון, ביום הראשון של הקורס.

בערך בתום 4 חודשי לימוד פרונטאליים אפשר להתחיל ולהיות מועסק, אך ממש לסיים את כל החובות של הקורס, המפגשים הפרונטאליים וכדומה לוקח כשנה.

כל הקורסים טובים, כל המורים שמלמדים נהדרים. בהיעדר פיקוח הן של הממשלה בארץ והן של רגולציות כאלה ואחרות אין באמת חובה מה ללמוד ומה לתת. ואין אפשרות לתת תעודה שהיא מוכרת ע"י גוף ממשלתי כזה או אחר…אני עושה את מה שאני מבינה לנכון אחרי 20 שנה במקצוע!

אני מלמדת את כל המכשירים, בכל הרמות  אצלי בקורס (וזה גם קצת שונה כי בדר"כ מלמדים 2-3 מכשירים)…

אני מלמדת את הגישה הטיפולית הייחודית שלי בשילוב עם התרגילים המקוריים של השיטה, כך שזה נותן מענה גם לתלמידים שמעוניינים לתת הן שיעורים פרטניים לטיפול בבעיות גב וצוואר וכדומה והן למדריכים המעוניינים לאמן במכונים השונים. אני למעשה מטמיעה את כל הידע והניסיון שלי לתוך הקורס. וזה השוני ממני ומשאר בתי הספר.

ושוב כולם טובים ונהדרים ועם כוונות טובות, אבל כמו שאומרים 20 שנה לא הולכים ברגל…

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.