שומרים על כושר גם כשמתחיל להיות קר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מי מאיתנו לא אוהב ספורט? כולנו עושים ספורט בצורה כזו או אחרת. היום ישנה מודעות מאוד גבוהה לשמירה על משקל ותזונה נכונה בשילוב של פעילות ספורטיבית מגוונת. בין אם אתם נוהגים לשמוע מוזיקה ישראלית בזמן ספורט – ובין אם אתם מאזינים לריהאנה – אנו רוצים להזמין אתכם לגלוש לארכיון של מוזיקה ישראלית, שכל חובב מוסיקה חייב לראות ולהכיר.

ריצה
המודעות בישראל ובעולם לספורט רק ממשיכה לצמוח

ספורט ומוסיקה, שילוב מושלם

אם גם אתם זקוקים למוזיקה כאשר אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית, אתם בטח מזדהים עם התיאור הבא של מכורה לספינינג: "הקצב של השירים עולה ועולה, אני מדוושת כמו משוגעת בחדר המעט חשוך עם עוד עשרים בנות מתלהבות כמוני,  הלב שלי פועם במהירות, המוח מתרוקן מכל הדאגות שטרדו אותי כל השבוע, השיר מתחבר לרגליים, שמתחברות לאופניים, שמתחברות לנשמה, שמתחברת למוסיקה, וחוזר חלילה. זה לא רק לעשות ספורט: זו מסיבת דיסקו שמשאירה אותי בלי נשימה ועם המון שמחת חיים ואנרגיות גבוהות". אין ספק שמוזיקה בזמן ספורט עוזרת לנו להגביר קצב ומכניסה עניין גם כשאנו עושים את התרגיל הסיזיפי המאתיים.

מוזיקה ישראלית – תמצית הילדות שלנו במדינה הזאת

אין ספק שמכל סוגי המוזיקה, ישראלים תמיד ירגישו משהו כשברדיו יתנגן שיר ישראלי ותיק. לא בהכרח שהם יקומו ויקפצו כמו בזמן שיר של ביונסה למשל, אבל הרגשות יהיו שם, ובגדול. מוזיקה ישראלית   מתחברת לנשמה שלנו כי היא מזכירה לנו באופן מאד נוכח רגעים שלנו מהילדות: השיר הזה נוגן בטקס סיום כיתה י"ב, את השיר הזה אני שרתי בטקס ביום האם בכיתה ב' ואמא שלי הזילה דמעה מרוב התרגשות, השירים האלה מזכירים את יום ששי אחרי הצהריים, כשהרחובות מתרוקנים ומשתררת מין נעימות שקטה כזו, מלווה ברעש של ממטרות בקיץ וריחות של בישול ושל ניקיון מהבתים. מוזיקה ישראלית היא חלק מהדי אן איי שלנו כישראלים שגדלו במדינה הזו, וכמה שלא נהיה כיום היפסטרים ציניים ששומעים רק מוזיקה אלקטרונית בשפות אחרות – תמיד הלב שלנו ירעד למשמע שיר של נעמי שמר לדוגמא.

מוזיקה וספורט
ספורט ומוזיקה: השילוב המושלם

להתחקות אחרי שורשי המוסיקה הישראלית

תרגיל מעניין, אם כבר הזכרנו את נעמי שמר: הספרייה הלאומית מציעה ארכיון עשיר של תכנים הקשורים למוזיקה ישראלית: מוזיקה כתובה ומוקלטת, שירים מוכרים המוצגים פה גם בטיוטות וגם בנוסחים הסופיים שאנו מכירים. בנוסף, יש פה פריטי טריוויה מעניינים שכל חובב מוזיקה ישמח למצוא: תכתובת של זמרים ישראלים עם עמיתים ועם מבצעים, הקלטות קונצרטים, מודעות פרסום להופעות, תכניות ששודרו, ביקורות שפורסמו, צילומים ועוד. אם  תבקרו בעמוד של נעמי שמר למשל, תוכלו לגלות עולם שלם שלא הכרתם, על אחת היוצרות המפורסמות ביותר בארצנו, כולל קבצי שירים שלה, שירים בכתב ידה, הרהורים שונים, תחנות בחייה, תווים לשיריה, הסיפור מאחורי השיר ירושלים של זהב ועוד המון קטעי מידע חשובים ומרתקים. בכלל, בארכיון של מוזיקה ישראלית תוכלו לגלות אלפי שירים כפי שהושמעו – לעיתים לראשונה – בתוכניות הטלוויזיה השונות, בתחנות הרדיו ועוד.

מסיבה ישראלית – שירי קצב מעולים לספורט

שירים ישראלים נושנים אינם בהכרח שירי שכול ומלחמה. הארכיון מתפוצץ משירים שמחים וקצביים כמו שירי הורה, שירי להקות צבאיות, שירים של מלחין נפלא כמו משה וילנסקי שבין היתר הלחין את השיר "דודה! הגידי לנו כן! (אנו רוצים להתחתן…)" ושירים נוספים שהועלו במחזות זמר על הבמה, במופעי זמר, בפסטיבלים ועוד ועוד. עשו ניסיון והכינו לעצמכם פלייליסט של שירים עבריים ישנים עבור הפעילות הספורטיבית הבאה שלכם. אלה לא חייבים להיות שירים משנות השלושים של המאה הקודמת – גם בשנות החמישים, השישים והשבעים יצרו פה שירים מדליקים, שירי דיסקו לכל דבר, שאפשר לדווש עליהם בפעילות ספינינג, לרוץ, לעבוד על מכשירים בחדר כושר ועוד. בין כל שירי הקצב המאד "תקניים" היו גם שירים מזרחיים מקפיצים, שעד היום אנחנו שומעים ברדיו ושואגים את המילים שלהם כמו למשל השיר "אשליות" של ניסים סרוסי (שהלחין את השיר לפי מילים של דוד חלפון). דבר אחד בטוח: אם תשירו יחד עם השירים האלה, אף אחד לא יעיר לכם שאתם אומרים מילה לא נכונה או שיש לכם מבטא לא מספיק טוב: כשאתם שרים בשפת אמכם, אתם מכירים כל צליל, כל תו, כל ניואנס, כל ביטוי – ואתם מחוברים לכל מילה בעבותות לבכם.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.