סקר יום ללא עישון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

סקר חדש שנערך ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה חושף נתונים מרתקים על המודעות הגבוהה לנזקי העישון בקרב הציבור הישראלי. הסקר שנערך לפני ימים אחדים בקרב 500 גברים ונשים, המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישובים היהודיים במדינת ישראל, מצביע על כך שהישראלים מאוד מוטרדים מהנזק הבריאותי הנגרם כתוצאה מעישון.

במסגרת הסקר שנערך לקראת היום הבינלאומי ללא עישון שיצוין בישראל ובעולם ב–31 במאי 2010, נשאלו המשתתפים על עמדתם לגבי הסכנה הטמונה בעישון של סיגריות בודדות וכן מהן הסיבות שהעישון מפריע להם בקרב החברים ובני המשפחה.

רוב הציבור יודע שגם סיגריה אחת מסוכנת
מהסקר עלה כי כשלושה רבעים, כלומר 74% מהציבור מסכים שגם עישון סיגריה אחת או שתיים ביום מסוכן לבריאות. שיעור זה גבוה באופן מובהק בהשוואה למי שחושבים כי הדבר אינו מסוכן לבריאות (22% מכלל הציבור). שיעור מי שחושבים שעישון סיגריה אחת או שתיים ביום מסוכן לבריאות גבוה יחסית בקרב נשים. 78% מגילאי הביניים (35-54) חושבים כי גם עישון סיגריות בודדות במהלך היום מסוכן. זאת לעומת שיעורים נמוכים יותר (73% בקרב צעירים – גילאי 18-34 ו-72% בקרב מבוגרים – גילאי 55 ומעלה) בשכבות הגיל האחרות. עוד עולה כי 79% מתושבי תל אביב והסביבה מסכימים כי קיימת סכנה בעישון סיגריה אחת ביום, זאת לעומת 64% מתושבי אזור הדרום. 77% מתושבי חיפה והצפון, 74% מתושבי ירושלים ו – 70% מתושבי השרון גם כן מסכימים כי קיימת סכנה בעישון סיגריה אחת או שתיים ביום.

* באיזו מידה לפי דעתך עישון סיגריה אחת או שתיים ביום מסוכן או שאינו מסוכן לבריאות?

מאוד מסוכן 49.6%
די מסוכן 24.5%
לא כל כך מסוכן 12.2%
כלל לא מסוכן 9.5%
לא יודע 4.2%
100%


לרוב הישראלים מפריע שהחברים הורסים לעצמם את הבריאות
באשר לשאלה מה מפריע להם יותר בעישון של חבר או בן משפחה, הסתבר בסקר של
האגודה למלחמה בסרטן, כי ל- 76% מהמשיבים יש חבר או בן משפחה שמעשנים, %55 ציינו כי יותר מפריע להם שהם הורסים לעצמם את הבריאות שלהם. לכ-18% הפריע יותר הסירחון מהסיגריות. שיעור מי שמפריע להם יותר נושא הבריאות בהתייחס לעישון סיגריות, נמוך יחסית בקרב מבוגרים (גילאי 55 ומעלה). עבור 61% מתושבי חיפה והצפון אשר יש להם חבר או בן משפחה מעשן הנושא הבריאותי יותר מפריע, זאת לעומת 52% מתושבי השרון ו-52% מתושבי ירושלים והסביבה שיש להם חבר או בן משפחה שמעשן. עוד עולה כי שיעור מי שמפריע להם שהחבר או בן המשפחה מסריח מסיגריות גבוה יחסית בקרב צעירים (18-34).

* האם יש לך חבר או בן משפחה שמעשן? אם כן, מהו הדבר שיותר מפריע לך בכך שהוא מעשן?

שהוא מסריח מסיגריות 17.6%
שהוא הורס לעצמו את הבריאות 55.2%
אין לי חבר או בן משפחה שמעשן 27.2%

מאת: נאוה עינבר
מ"מ דוברת
האגודה למלחמה בסרטן

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.