סביב עמוד: אחד על אחד עם אליסה פלסקובה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

אחרי מספר שנים בהם הטרנד נמצא בארה"ב ובבריטניה, בשנה האחרונה הוא גם תופס תאוצה בישראל. ריקוד על עמוד, קונספט ריקודי המעודד את חיזוק שרירי הגוף בצורה אלגנטית ואסתטית באמצעות ריקוד סביב מוט.  לכאורה הוא ריקוד סקסי ואסתטי על מוט עם תנועות אופייניות ממועדוני הלילה אבל זוהי ללא כל ספק פעילות גופנית מאומצת המפעילה את מרבית שרירי הגוף. אליסה פלסקובה מחלוצות השיטה בישראל בראיון אישי אחד על אחד מספרת על השיטה, על היתרונות הגופניים ועל החלומות להמשך הדרך.

ריקוד סביב עמוד. צילום: max digital

ספרי למי שלא מכיר: מה זה ריקוד על עמוד בכלל?

שיטת Pole Dance נועדה לתרגולי חיזוק (הגוף-השרירים), גמישות, אלגנטיות ואסתטיקה. הבסיס של ה- Pole Dance הוא ריקוד סביב מוט יחד עם אלמנטים אקרובטיים באוויר. אמנות ה- Pole Dance מורכבת ממספר רמות קושי, אולם התרגילים נעשים מורכבים יותר עם העלייה ברמת הקושי. בניגוד לתפיסה המקובלת ריקוד על עמוד מקצועי אינו גס ולא כולל פשיטת בגדים בשום שלב.

Pole Dance הינו ריקוד מאוד נשי על מוט שמשלב אלמנטים של תרגילי כוח, גמישות ואקרובטיקה. העלייה הפתאומית בעיסוק ה- Pole Dance בעולם, והעלייה במספר התחרויות בקרב העוסקים בתחום, הביאו לפיתוח מואץ ומשמעותי בתנועות האמנותיות והאקרובטיות של הריקוד.

שילוב אלמנטים של תרגילי כוח, גמישות ואקרובטיקה. צילום: MAX DIGITAL

לצערי, המושג "Pole Dance" או "מחול מוט" אינו חד משמעי ונתון לעתים לשימוש בלתי הולם. יחד עם זאת, מי שראה פעם רקדנית Pole Dance מקצועית, כבר לא נשאר עם אותן סטיגמות.

קיימות שתי שיטות ריקוד (המאובחנות על ידי סוג המוט) ושתיהן מיושמות בארצות השונות: ריקוד עם מוט יציב וריקוד עם מוט מסתובב. אף כי התנועות הבסיסיות של הריקוד הינן זהות – השילובים המגוונים משתנים בהתאם לסוג המוט. קיים הבדל משמעותי בטכניקות הנדרשות לריקודים עם הסוגים השונים של המוטות ולכן, שליטה בריקוד עם סוג אחד של מוט אינה מבטיחה את השליטה בריקוד עם המוט האחר.

בתחרויות נהוג להשתמש בשני הסוגים בשביל שהמשתתפות יוכלו להציג את כל היכולות.

שיטת האימון יכולה להתאים גם לנשים שאף פעם לא עסקו בספורט וגם לאתלטיות חזקות. כמו כן, קיימים מערכי שיעור לרמות קושי משתנות. השיעור באופיו יכול להיות יותר ריקודי, יותר אקרובטי, או יותר סקסי (הכל בהתאם לרצונות והמטרות של המתאמנות). כמו שאמרתי, זה יכול להתחיל כחוג ריקוד ואימון חד שבועי בשביל להחזיק את הגוף בכושר ולהרגיש קצת סקסיות בשילוב האהבה לאקרובטיקה מתחת לתקרה.

חוג ספורטיבי לכל דבר. צילום: MAX DIGITAL

מאיזה גיל את עוסקת בתחום ואיך הגעת לזה?

התחלתי את הפעילות עם עמוד בגיל 21, קיבלתי הצעת עבודה לבניית כוריאוגרפיות במועדוני לילה עם עמודים. תוך זמן קצר גיליתי שלריקוד עם עמוד יכול להיות משהו מאוד מאתגר. כיוון שאני מדריכה במגוון תחומים של כושר, להפתעתי גיליתי את היתרונות של העמוד כמכשיר כושר. ראיתי איך אני מתחזקת בידיים ובחגורת הכתפיים יחד עם פעילות מדהימה של שרירי הליבה. כך הבנתי שזה יותר אפקטיבי מכל פעילויות כושר שניסיתי אי פעם! התחלתי ללמד בנות גם מחוץ למועדון. אחרי שנתיים התמזל מזלי ויכולתי לעשות הכשרה מקצועית ברמה גבוהה  בגרמניה. התאהבתי לגמרי בשיטה ועכשיו אני גם מאמינה גדולה כי השיטה יכולה להיות חוג כיפי וגם כסגנון חדש בספורט שעתידו להכנס למשחקים האולימפיים. לפני כמעט שנתיים ייסדתי את האקדמיה לריקוד על עמוד בשביל שכל המעוניינים יוכלו ללמוד את הדבר בצורה מקצועית ומסודרת. האקדמיה שהקמתי זכתה להקרה בינלאומית על ידי הקהילה הבינלאומית לריקוד על עמוד וגופים נוספים המקדמים את התחום כאמנות וכספורט בעולם.

השתתפת ממש עכשיו בתחרות בחו"ל וזכית במקום הראשון: תוכלי לספר קצת על החוויות של התחרות ועל ההרגשה שלך?

זו בעצם התחרות השנייה הבינלאומית שזכיתי להשתתף. באליפות עולם בשנת 2010 בציריך עליתי לחצי הגמר, ובתחרות Pole Sport 2011 בסנט פטרסבורג זכיתי במקום ראשון.

אני חייבת לציין שברמת התחרויות אין הבדל משמעותי בין ריקוד על עמוד להתעמלות או כל ענף ספורט אחר מלבד הגילאים של המשתתפות.יצא כך שריקוד על עמוד הוא ספורט חדש יחסית ולכן רוב המשתתפות מבוגרות יחסית. בחורות בגילאי 19-39. יחד עם זאת רואים גם משנה לשנה שגיל המשתתפות הולך ויורד. אני חושבת שבעוד כמה שנים יהיו גם נערות.
בתחרות עצמה יש פחד והתרגשות, לאחר שעות של אימונים ועם לב דופק כשרואים את המתחרות האחרות. זה מעניין לדבר סוף סוף עם אנשים כמוני שעשו מהתעמלות על עמוד סיפור חיים וממש מאמנות. רובן אמהות לילדים כבר, ולא פעם זה עורר בי השראה גדולה והבנה שכל דבר שווה בחיים שווה את ההשקעה.

כל דבר שווה בחיים שווה את ההשקעה. צילום: MAX DIGITAL

מה עם תחרויות בישראל? יש רעיונות לתחרות "תוצרת הארץ"?

אכן כן. אני רואה שהבנות המתאמנות בישראל הגיעו כבר להישגים די משמעותיים. כך שמגיע להן אירוע תחרות חגיגי ומקצועי כאן בארץ. כאן יהיו כל הפרטים לתחרות.

אנו מתכננים את התחרות סוף הקיץ. נשתדל לשמור על רמה מקצועית של האירוע כדי שהציבור בישראל יכיר את הדבר האמיתי- ולא הסטריאוטיפים!

מקווה שבשנה הבאה יותר בנות מישראל יוכלו לנסוע ולהתחרות גם בארץ וגם על במות העולם.

מה החזון שלך בתחום לשנים הבאות?

לתחום פוטנציאל אדיר גם לכיוון האומנות וה"שואו", גם בכיוון של חוג לנשים וגם כספורט מקצועי. אני חושבת שאסור להתפשר ולוותר אפילו על פאן אחד שבריקוד. אי אפשיר בלי אתלטיות וכוח כי זה הכי מאתגר, אי אפשיר בלי אורך וקווים של הריקוד- כי זה כל היופי. כמובן שאני לא מסכימה לוותר גם על הסקסיות שבריקוד הזה. זה לא חייב להיות יותר מדי, אך זה כל היחודיות שלו! אני רוצה שתבינו על מה אני מדברת: לא סקסיות ברוטלית של מה שרואים בטלוויזיה בלי סוף, אלא הסקסיות בטעם טוב שנמצאת באופן טבעי בכל גוף נשי בתנועה… אחרת ענף זה יהפוך לעוד ענף ספורט "אפור" (תסלחו לי) בו גברים ונשים נראים אותו הדבר…אין לי שום דבר נגד, אך אני מאוהבת בהבדלים.

אני אומרת שעתיד הספורט הזה להכנס למשחקים האולימפיים. זה לא יקרה עוד שנתיים – שלוש. הדרך עוד ארוכה ואנו ממש בימים האלה בונים היסטוריה של התחום. הכיוון של עצמי הוא ללא ספק בכיוון של העמודים. אני מרגישה שיש בי עוד כוח לנסוע לתחרויות בחו"ל ויש בי את הרצון להרים את הבנות לרמה גבוהה.

חוץ מזה יש לי עוד המון תכניות. כי אחרי הכל, מצאתי את אהבת חיי.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.