נזקי השמש: כך תגנו ותנהגו חכם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

כמאמנת כושר אישית, רוב עבודתי מתקיימת בעצם בחוץ. חשיפתי לשמש הינה גבוהה, וכמוני יש עוד אלפים אחרים שמקור עבודתם הוא לא בבית או במשרד ועל כן יש להיזהר מחשיפה מוגזמת לשמש. כמישהי שמאמינה ומתנהלת על פי אורח חיים בריא, החשיפה לשמש היא חלק בלתי נפרד מכך, שמירה על עור צעיר ומניעת נזקים עתידיים מבחינה קוסמטית, אסתטית והן מבחינת מחלות עור ואף סרטן.

נוהגים חכם בשמש. צילום: cc by Jennifer Gaillard

חשיפה לשמש מתרחשת בים ובבריכה, במגרשי המשחקים, בטיולים ואף בחצרות הגן ובית-הספר. אין ספק כי חשיפה יתרה לשמש בילדות ובנערות היא אחד הגורמים העיקריים להופעת סרטן העור הממאיר – המלנומה. גם אין ספק שהצטברות של קרינה על פני העור גורמת למחלות סרטן העור האחרות. החשיפה העיקרית לשמש אצל רובנו היא כשאנו צעירים: כ- 80% מהחשיפה בכל החיים מתרחשת עד גיל 18. כוויות שמש בילדות, בשל חשיפה לא מבוקרת לשמש, הן הגורם הראשון להתפתחות סרטן העור.

השעות המסוכנות והנזקים האפשריים

היום כבר עברנו לשעון קיץ, עונת הרחצה התחילה ויחד איתה החשיפה הבלתי מבוקרת לשמש, במיוחד בין השעות 16:00 – 08:00, הנחשבות כשעות מסוכנות לשהייה בחוץ – עלולה לגרום להתפתחות סרטן העור, בגלל רמת הקרינה האולטרה-סגול הגבוהה בהן. הקרינה עלולה לפגוע במיוחד באוכלוסיות עם רגישות גופנית גבוהה. 'רגישות גבוהה' כוללת לפחות אחת מהתכונות הבאות: עור בהיר, שיער בהיר, עיניים בצבע כחול/אפור/ירוק, נמשים ונטיית העור להיצרב ולהאדים בחשיפה הראשונה לשמש (בקיץ, וכבר לאחר שעה).

חשיפה ממושכת לקרינת השמש גורמת גם לסימפטומים קצרי טווח, כמו כאב בעיניים, מצמוץ מוגזם ודמעות. בדרך כלל נמשכים הסימפטומים האלה מספר שעות, וחולפים כעבור יומיים, לכל היותר. לטווח ארוך – חשיפה ממושכת לשמש גורמת, מלבד סרטן העור, גם להזדקנות מוקדמת של העור, פגיעות קבועות בעיניים, לרבות נזק לקרנית או היווצרות של קטרקט.

מגנים על העור

זה בהחלט נכון שחשיפה לשמש מועילה ואף יש בה ויטמין D ,למי שלא יודע, ייחודו של ויטמין D הוא שלא כמו ויטמינים אחרים הנקלטים לגופנו דרך המזון, קרינת השמש היא המקור הכמעט יחידי לייצורו בגופנו. אין אפשרות מעשית להגיע לרמות סבירות של הויטמין ללא חשיפה מספקת לשמש ו/או צריכתו כתוסף מזון. במדינת ישראל, קרינת השמש הינה גבוהה מאוד, כתוצאה מהחשיפה לשמש ישנה קרינה UVA  הגורמת להזדקנות של העור וקרינה UVB  הגורמת למוטציות בעור. לא הכל נראה על פני השטח! על כן מומלץ להקפיד להשתמש בתכשירים מקדמי הגנה ל-UVA  ול-UVB  גבוהים במיוחד ולכל עונות השנה עם חשיפתנו לשמש.

כיוון שאני ועוד רבים אחרים כמוני שמקור עבודתם הוא בחוץ, עבודה עם רמת חשיפה גבוהה לשמש, אני ממליצה על שימוש במקדמי הגנה וכמו כן ממליצה בחום על אנתליוס, מבית לה רוש פוזה, הינה סדרה חדשה בעלת הגנה לשני סוגי הקרינות UVA  ו- UVB  ובנוסף הינה מופחתת פילטרים כימקליים. הסדרה הנ"ל מונה 6 מוצרים, כאשר 4 מיועדים למבוגרים ו-2 מיועדים לילדים. בשלבי ההתפתחות של הילדים, העור רגיש וחשוף יותר ולכן זה חשוב. כמו כן סדרה זו מתאימה לכל סוגי העור ובפרט לעור רגיש (ניתן להשיג בבתי מרקחת פרטיים בלבד ברחבי הארץ).
מקדם הגנה צריך להיות ספוג כמו ראי ומטרתו לפזר את קרינת השמש. כאשר נחשפים לקרינת שמש עודפת ישנן סכנות להזדקנות העור וגידולים סרטניים.

כמו בכל נושא בחיים, יש לנהוג בחוכמה גם בעניין החשיפה לשמש. יש ללמוד ולהתרגל לחיים נכונים ובריאים מגיל הינקות והילדות. אין כל ספק היום, שהגבלת החשיפה לשמש מגיל צעיר מונעת חלק ניכר מהנזקים, החל מקמטים, מנזקים אסתטיים ומסרטן העור.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.