מתאמנים יותר – מצטננים פחות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
האם שמתם לב שאנשים סביבכם, כאלה שעוסקים בפעילות ספורטיבית כדרך חיים כמעט אף פעם לא חולים?
מסתבר שהליכה מהירה של 30 עד 45 דקות על בסיס יומי, מקטינה את מספר הפעמים שתצטננו במהלך עונת החורף ומורידה את חומרת המחלה. כך קובע מחקר אחרון שנערך על פני 20 שנים ופורסם בכתב עת British Journal of Sports Medicine.
מתאמנים יותר-חולים פחות
במחקר השתתפו 1,000 בוגרים (עד גיל 85) למשך 12 שבועות בעונות סתיו וחורף של שנת 2008. ממצאי המחקר הראו כי אלה אשר נהגו לבצע פעילות אירובית (הליכה של מעל 20 דקות) 5 פעמים או יותר במהלך השבוע סבלו ב-40% פחות מדלקת של הלוע העליון והאף (צינון) לעומת אלה אשר עסקו בפעילות ספורטיבית בתדירות נמוכה יותר. אולם הדבר היותר מעניין לדבריו של החוקר הראשי ד"ר דוד ניימן מאוניברסיטת אפלצ'י (צפון קרולינה ארה"ב) הוא כי "אלו שנמצאים בכושר גופני טוב ביחס לקבוצת הגיל שלהם" חלו במחלה כמחצית הפעמים לעומת הנבדקים אשר דיווחו על כושר גופני ירוד.
המחקר בדק גורמים נוספים כגון: גיל, מגדר, רמת השכלה, משקל, הרגלי תזונה ומתח נפשי כמנבאים פוטנציאליים של המחלה. נמצא כי מתוך כלל הגורמים תדירות הפעילות הגופנית ורמת הכושר הגופני הם המנבאים החזקים של מספר ימי המחלה במהלך עונת החורף. כלומר ככל שאדם יעסוק בפעילות גופנית כשגרת חיים ויהיה בעל כושר גופני גבוה יותר, כך יחלה פחות ולזמן קצר יותר.
הולכים יותר -בריאים יותר-מצטננים פחות
מחקר זה לא בדק סיבות מטבוליות לתופעה. יחד עם זאת מחקרים קודמים בתחום הראו כי פעילות ספורטיבית (בדגש על פעילות מתונה) יכולה לעלות סירקולציה של תאי הדם הלבנים (לויקוציטים) אשר תפקידם "לפטרל" בגוף וללכוד בקטריות ונגיפים פולשניים. באופן זה ככל שרמת סירקולציה של תאי הדם הלבנים גבוהה בגוף, כך גדלים גם הסיכויים לכך שנגיף פולש יושמד בשלב מוקדם ולפני שהדבר יתפתח לדלקת. בכל מקרה, לטענת ד"ר ניימן: "פעילות ספורטיבית מתונה עם הזמן תגרום לשיפור בתפקוד מערכת החיסון".

מצטננים יותר אחרי תחרויות?

אולם ישנה נקודת המפנה לניצול יתרון התופעה. אם למשל תשאלו רץ מרתון או ספורטאי-על אחר, הוא יגיד לכם שאחרי אירוע שיא (תחרות) או בתום תוכנית אימונים מאוד אינטנסיבית סביר יותר שיצטנן או יחלה בשפעת. הסיבה טמונה בכך שפעילות גופנית אינטנסיבית מאוד יכולה למתוח את מערכת החיסון עד קצה הגבול וכתוצאה מכך להותיר תאים חשופים לזיהום. בנוסף המחקר מדגיש כי תדירות האימונים והתמדה מאוד חשובים להיווצרות תנאי התופעה. כך גם לא נצפה לאפקט חיובי של התופעה אצל אנשים אשר נוטים "לבליינות" בסופי שבוע, המלווה בשתייה מרובה של אלכוהול.

בשורה התחתונה

ניתן לומר, על סמך המחקר, כי ככל שתעסקו בפעילות ספורטיבית בתדירות גבוהה, כך תצטננו בתדירות נמוכה יותר בחודשי החורף הקרים.
אז תלבשו בגדי ספורט וקדימה לאימון!

מאת: זוהר צוק

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.