מרתון ניו-יורק עם הכורה מצ'ילה שחולץ

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
צל"ש לאדיסון פנה הכורה מצ'ילה שחולץ והצליח לשמור על כושר גם במשך חודשיים וחצי בהם שהה מתחת לאדמה, אמש השלים את 42 הקילומטרים במרתון ניו יורק כשאר הרצים מן המניין. אילן גולדמן שלנו צפה אמש במרתון והביא אליכם את הסיפורים המעניינים, התמונות וכמובן את ההפתעה.
צילום: cc by Ed Gaillard
בוקר קר ויבש (4 מעלות), כמו שרק ניו-יורק יודעת לתת, חיכה לאלפי רצי המרתון שעמדו על קו הזינוק למרגלות גשר וראזאנו המפריד בין סטטן איילנד לברוקלין. מזג האוויר הקר לא מנע גם השנה מאלפי הרצים להגיע מכל קצוות תבל ולהשתתף בהפקה האדירה הזו שנקראת מרתון ניו-יורק.
זוהי ההצגה הטובה ביותר בעיר, כשהרצים חוצים את כל חמשת הרבעים המפורסמים של ניו-יורק. סטטן איילנד, ברוקלין, קווינס, ברונקס ולבסוף מנהטן.
צילום: cc by -Martineric
את ההצגה טרם הארוע גנבו שני אנשים שהתייצבו למרוץ בפעם הראשונה בחייהם. הראשון, אדיסון פנה, הכורה הצ'ליאני שהיה לכוד מתחת לאדמה במשך חודשיים וטוען שנהג לרוץ 10 ק"מ כל יום בעודו לכוד, והשני, היילה גברסילאסי, האריה הזקן ושיאן העולם בריצת מרתון שטען לפני המרוץ כי הדרך לגדולה עוברת בניו-יורק.
צילום: cc by Ed Gaillard2
זו הייתה הפעם הראשונה בה היילה גברסילאסי האתיופי בן ה37 מתייצב למרתון היוקרתי מכולם והציפיות היו בשמיים.יום לפני המרוץ גברסילאסי עוד עמד בראש רשימת המועמדים לניצחון אך ידיעה על הצטברות של נוזלים בברכו טרפה את הקלפים והשאירה את הרצים המובילים והפרשנים בחוסר וודאות לגבי המועמד לניצחון.
צילום: cc by Pabo76
גברסילאסי הבטיח שיזנק למרוץ אך הזהיר שישנו סיכוי שאת המרתון הזה הוא לא הולך לסיים.
גבריסאלסי זינק למרוץ כפי שהבטיח ואפילו נראה קליל מתמיד בתחילתו. האתיופי המנוסה ישב בבטחה בקדמת הקבוצה והשגיח על הנעשה עד שבגשר קווינסבורו התקפה אימתנית של הקנייתי עמנואל מוטאי בן ה-26 (מקום שני בלונדון השנה) פירקה את ברכו וחיסלה את התקוות לזכייה היסטורית במרוץ היוקרתי מכולם.
צילום: cc by Ed Gaillard
בין המתפרקים בהתקפה של מוטאי היה גם המנצח של שנה שעברה האמריקאי מב קאפליזגי. מוטאי המשיך להתקיף ללא הרף ופורר את הדבוקה לגורמים. היחידים שיכלו לעמוד בפיצוצים האימתניים של הקנייתי היו האתיופי גברה-גברהמאריאם אלוף העולם בריצת קרוס-קאונטרי, שרץ את המרתון הראשון בחייו ומוזס קיפקוסגאי הקנייתי, מנצח מרתון ניירובי.
צילום: cc by Ed Gaillard
בק"מ ה-38 גברמאריאם ומוטאי נותרו לבדם והיה ברור שזיקוקים עומדים לעוף באוויר. שניהם נראו טריים וקלילים.
לפתע, גברמריאם, הסיר את כפפות החימום והכובע בצעד ראוותני וסמלי משהו, השליכם על הארץ ויצא להתקפה אכזרית כשהוא פותח צעדי ענק בקלילות יוצאת דופן. האתיופי בחר לעשות זאת באחת מהגבעות הכה ידועות לשמצה של הפארק (התחריתי שם ותאמינו לי שהן רצחניות) ללא שום התרעה מוקדמת כשהוא נעזר ברגליו הארוכות. מוטאי המנוסה לא יכל לו. סגנונו של גברמריאם הגבוה מבין הרצים המובילים (1.76 ס"מ על 56 ק"ג) היה כה חלק ויעיל שעם כל צעד הפער בינו לבין מוטאי רק הלך וגדל. האתיופי פשוט היה בליגה משל עצמו ונראה  כי 40 ק"מ של ריצה לא הזיזו לו במאומה. היה ברור שאת הבחור הזה אף רץ בעולם כבר לא יתפוס.
וכך, בגיל 25 הוא סיים את המרתון הראשון בחייו במקום הראשון, כשהוא מניף את ידיו גבוה באוויר, בזמן של 2:08:13 כשהוא מקדים את מוטאי כמעט בדקה.
חשוב לציין שמרתון ניו-יורק אינו נחשב למרתון מהיר שבו ניתן לשבור שיאים אך לגברמריאם שהיה אלוף העולם לנוער בריצת 10,000 זה בכלל לא משנה כעת שעתידו בעולם ריצות המרתון נראה מובטח מתמיד.

מאת: אילן גולדמן

אלוף ישראל לשעבר באופני כביש אשר כיום מנסה את צעדיו הראשונים בעולם הריצה התחרותי.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.