למה אנחנו לא עולים יותר במדרגות?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מדרגות לולייניות המאופיינות בצורה מעוגלת כלפי מעלה כספירלה, מדרגות טרפזיות המאופיינות בצורה טרפזית ונחשבות אסתטיות וייחודיות, מדרגות חוץ  המאופיינות בכך שאינן מקורות בתקרה וגובלות עם צדו החיצוני של קיר המבנה (מהוות בדרך כלל כמדרגות כניסה למבנה ולעיתים כמדרגות חירום), מדרגות חירום שייעודן לשמש מוצא בטוח מבניין בשעת שריפה וכדומה, כל אלה מהווים רק רשימה חלקית של מדרגות השכיחות בבנייני מגורים, בתי עסק שונים ועוד.

למה אנו ממתינים למעלית דקות ממושכות בשביל קומה אחת בלבד?

מעניינת העובדה שהשימוש במדרגות בשנים האחרונות פחת במיוחד ומרבית האנשים עושים שימוש רב במעליות גם אם מדובר על עלייה של 2-1 קומות בלבד. המשמעות מכך הנה הוצאה קלורית מופחתת מדי יום ביומו על ידי האדם 'מן השורה' שבוחר בשימוש רב במעלית ולמעשה מאמץ אורח חיים סדנטרי (יושבני). נקודה מעניינת הנה שלעיתים ניתן להבחין בקבוצת אנשים הממתינה למעלית דקות ארוכות על מנת לעלות קומה אחת בלבד. הדבר שכיח בבתי מלון (בעיקר בסופי שבוע – בשל הפעלת מעלית שבת שעוצרת באופן אוטומטי בכל קומה) ובמקרים רבים נוספים.

מעדיפים מעליות על פני מדרגות?

בחלק מבנייני המגורים ובתי מלון, חדר המדרגות מוסתר היטב ולאתרו עשויה להיות משימה לא פשוטה כלל ועיקר. הדבר קיצוני עוד יותר כשבחלק מבתי המלון אף ישנה דלת שמסתירה את חדר המדרגות ומהווה הסוואה מושלמת. בנוסף, נציין שחלק ניכר מחדרי המדרגות לא 'מזמין' טיפוס בהן. מדרגות לולייניות, צרות, אסתטיקה ירודה ואי נוחות מהווים בהחלט סיבות מספקות לכך שאנשים מעדיפים לעשות שימוש על בסיס קבוע במעלית.

מעדיפים מעליות? שורפים פחות קלוריות!

מבחינת הוצאה קלורית, חשוב לציין שעלייה במדרגות כרוכה בהוצאה קלורית מהותית שבמקרים רבים הנה כפולה (ויותר) מאשר הליכה או ריצה קלה. עם זאת, בשנים האחרונות, כאמור, השימוש במעליות גובר ומדובר בתופעה של ממש בקרב סוגי אוכלוסייה רבים. הבעייתיות הגדולה הנה אצל אנשים הסובלים מעודף משקל. אזי, ההוצאה הקלורית נמוכה במיוחד. נביא לדוגמה את מספר הצעדים המבוצעים מדי יום ביומו שהנו נמוך משמעותית מההמלצות של ארגוני הבריאות העולמיים שמציינים שיש לאמץ אורח חיים פעיל בו הולכים מדי יום לפחות 10,000 צעדים וכשמדובר בילדים ומתבגרים 14,000-12,000 צעדים).

עלייה במדרגות על בסיס קבוע עשויה גם לגרום לזירוז חילוף החומרים בטווח הארוך. וזאת משום שמדובר בפעילות, יחסית, ובמיוחד אם היא נעשית באופן ספורטיבי (לדוגמה: אימון ריצה במדרגות וכדומה) ובתדירות שבועית מתאימה (לפחות 3 פעמים בשבוע). אזי, יש לכך השפעה חיובית על שימוש בקלוריות הן בזמן המאמץ והן לאחריו.

עלייה במדרגות וההשפעה על מערכות שלד-שריר

טיפוס במדרגות כרוך, כאמור, במאמץ ניכר יחסית להליכה או אף לריצה קלה ויש לכך השפעות גם מבחינת העומס המופעל על מערכות שלד-שריר. העלייה במדרגות הנה בעיקרה פעילות אנאירובית ומאופיינת במעורבות רבה של סיבי השריר הלבנים בשרירי השלד. הדבר חשוב בכל גיל ובפרט – בגילאים המבוגרים בשל הירידה ביכולות הגופניות ובד בבד בשל אובדן סיבי שריר לבנים. לפיכך, שימוש במדרגות על בסיס קבוע יפעיל את סיבי השריר האנאירוביים ויתרום לשמירה טובה על היכולות הגופנית האנאירוביות של הגפיים התחתונות (תלוי, כמובן, בהיקף הפעילות הגופנית המבוצע, מספר המדרגות שמטפסים ועוד).

עולים במדרגות ומחזקים את שרירי הישבן

מבחינת השרירים הפועלים, נציין שטיפוס במדרגות מפעיל רבות את שרירי פושטי הירך (Gluteus Maximus, Hamstrings) באופן משמעותי, יחסית, להליכה או ריצה. הסיבה לכך הנה שבעת העלייה במדרגות השרירים הללו הנם במצב מתוח יותר ויפעלו בהתאמה יותר. בנוסף, עלייה במדרגות על בסיס קבוע עשויה גם לתרום לשיפור האסתטיקה של העכוז בשל המעורבות הרבה של השרירים בפעולה זו. למותר לציין, שעלייה של 2 מדרגות בכל פסיעה (ולא מדרגה מדרגה כמקובל) תביא למעורבות גדולה יותר של פושטי הירך ואף לעלייה רבה יותר של קצב הלב.

הגורמים המשפיעים על השימוש במדרגות

נציין מחקר מעניין שנערך במחלקה למדעי הארכיטקטורה, אוניברסיטת ריירסון, טורונטו, אנטוריו  קנדה ( Department of Architectural Science, Ryerson University, Toronto, Ontario, Canada, )  בו נבדקו מדידות מרחביות בהקשר לשימוש במדרגות.

על פי המחקר למרות ששימוש במדרגות במקומות עבודה יכול לשלב פעילות גופנית מסויימת בשגרת יום העבדה, יש מעט מידע לגבי השפעת תכנון המבנים על השימוש במדרגות. המחקר הנוכחי ניסה לענות על שאלה זו. עבור המחקר נבדקו עשרה מבנים אקדמיים בני שלוש או ארבע קומות בשתי אוניברסיטאות שונות. הבניינים הכילו סה"כ 12 מעליות ו- 38 מדרגות. השימוש במדרגות נמדד על פי מוניטורים. בנוסף, נלקחו בחשבון 18 גורמים סביבתיים שהשפיעו על השימוש במדרגות מבחינת נוחות, בטיחות, משיכה ולגיטימיות. נמצאו מספר גורמים המשפיעים על השימוש במדרגות: מרחק ההליכה מהמדרגות ומהמעלית לכניסה הקרובה ביותר לקומה, שטח המדרגה ונוחות הטיפוס עליה, מספר הפניות הנדרשות על מנת להגיע מהמדרגות לכניסה לקומה ועד כמה ניתן לראות מהמדרגות את נקודת סיום הטיפוס.

על פי המחקר, התכונות המרחביות שממקסמות את השימוש במדרגות והופכות את נוחות הטיפוס במדרגות לאופטימאלית הן המשפיעות ביותר על ההחלטה להשתמש במדרגות ולא במעלית.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.