השמנה וסוכרת: זה בידיים שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
כשהילדים בישראל נמצאים במקום הראשון בעולם בצפייה בטלוויזיה, ובעשור האחרון מספר הילדים הסובלים מהשמנה בבתי הספר היסודיים עלה ב-200% – כדאי שנתחיל להזיז עניינים – כי זה בידיים שלנו. גיא גיאור בטור אישי מסביר איך יוצאים למלחמה במגיפה ולמה זה חשוב.
השמנה בקרב ילדים גורמת לסוכרת. עד לפני שני עשורים זאת הייתה מחלה נדירה למדי בקרב ילדים ובני נוער ואילו היום אחד מכל שלושה ילדים שנולד בישראל יפתח סוכרת במהלך חייו.
מאת: גיא גיאור
ישראל משמינה. בקרוב תשמעו את צמד המילים הזה מכל עבר, בכל מקום. זו לא סיסמה – הפעם מדובר בדבר החשוב לנו ביותר – עתידנו ועתיד ילדינו. השמנה היא לא תסמונת, היא כבר מזמן לא תופעה חריגה, היא מגיפה. כן, מגיפה. האם ידעתם שכל ילד שלישי מועד לחלות בסוכרת סוג 2? בעוד 20 שנה תשלם ישראל מחיר כבד על מגיפת ההשמנה שפוקדת אותה היום. זה מתחיל כבר בינקות –  150 אלף תינוקות נולדים בישראל לחברת שפע שצורכת את עצמה לדעת. חמישית מהתינוקות עד גיל שנתיים שותים משקאות מוגזים ממותקים ובקרב שליש מילדי הגן עלתה צריכת הקלוריות הממוצעת בעשרים השנים האחרונות ב- 150 קלוריות ליום.
המלחמה בסוכרת
לכאורה 150 קלוריות אינן הרבה. אבל הן מצטברות ומתורגמות בכל שנה לחמישה קילוגרמים עודפים ובחישוב פשוט – לחמישים קילוגרמים של עודף משקל בתוך עשר שנים. במקום לשרוף את הקלוריות העודפות בפעילות גופנית, ילדינו ממעטים לזוז. הילדים הישראלים הם במקום הראשון בעולם בצפייה בטלוויזיה ובמשחק במחשב. כשהם  מגיעים לכיתה א' הם כבר חלק ממגמה מדאיגה של השמנה. שיעור הילדים הסובלים מהשמנה בבית הספר היסודי עלה ב-200% בעשור האחרון! אף שההשלכות של השמנה חמורות – במערכת החינוך אין חינוך פורמאלי לבריאות ולמניעת השמנה! השמנה בקרב ילדים גורמת למחלות כרוניות קשות, בהן יתר לחץ דם, מחלות לב, נשימה, בעיות אורתופדיות וסוכרת סוג 2. סוכרת סוג 2 היא מחלה הנובעת מאורח החיים שלנו, ונחשבת כאמור למגיפה של המאה ה- 21. עד לפני שני עשורים זאת הייתה מחלה נדירה למדי בקרב ילדים ובני נוער, ואילו היום? שליש מחולי הסוכרת בקרב ילדים ובני נוער לוקים בסוכרת סוג 2. המועצה הלאומית לסוכרת מעריכה שאחד מכל שלושה ילדים שנולד בישראל יפתח סוכרת במהלך חייו.
גם צה"ל משמין. שיעור המתגייסים השמנים גדל בתוך 15 שנה פי שלושה כמעט. חיילים שמנים אינם כשירים לתפקידי שדה. ובמטכ"ל הדאגה גוברת. ההשמנה  נעשתה לנטל כבד על מערכת הביטחון, וגם על מערכת הבריאות ועל הכלכלה. הנזק המצטבר למשק עקב מחלות, היעדרות מעבודה ותמותה מוקדמת נאמד ב-10 מיליארד שקלים בשנה, שהם כ-2 אחוזים  מן התוצר הלאומי הגולמי שלנו. רבע מן האוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלים מהשמנת יתר. סקר של מכון המחקר Market Watch עבור המועצה הלאומית לסוכרת מלמד שבמקום להתמודד, הציבור בישראל טומן את ראשו בחול. כ- 70% מהישראלים חושבים שהם אינם סובלים מהשמנה, רק כ 28% הודו שהם סובלים מעודף משקל. בזמן שלפי נתוני משרד הבריאות 63% מהציבור סובלים ממשקל עודף. יותר משליש מהאוכלוסייה (37%) הודו שאינם  עושים כל פעילות ספורטיבית. כרבע (25%) הצהירו על עצמם כמעשנים, וכחמישית מהאוכלוסייה (20%) מעשנים בקביעות.
ההשמנה ומחלת הסוכרת  סוג 2 הן תופעות של אורח חיים, של הכחשה, של חוסר מעש ועצימת עיניים. רוב הציבור אינו מודע לקשר שבין אורח חיים של אכילת יתר והעדר פעילות גופנית ובין השמנה ועודף משקל, ובין השמנה לשכיחות של מחלת הסוכרת סוג 2. כמו במקרים אחרים, הרוב סבורים שלהם זה לא יקרה. ושאם הם יחלו "זה לא סוף העולם". הם חיים בהכחשה! מחלת הסוכרת היא גורם המוות העיקרי בישראל ובעולם כולו – "הרוצח השקט" של המאה ה-21. האו"ם הכריז על ההשמנה ועל מחלת הסוכרת כעל מגיפה עולמית. מדינות רבות הזדעקו, גייסו משאבים והפעילו תוכניות לאומיות לעודד אורח חיים בריא. בפינלנד למשל, בחרו לעצור את ההידרדרות בתוכנית של 10 שנים, שגרמה לשינויים בהרגלי החיים ולהפחתה דרמטית של כ-% 60 בשכיחות סוכרת סוג 2. גם בישראל זה בידיים שלנו! חייבים לעבור מיוזמות מקומיות לתוכנית לאומית מקיפה, עם שילוב כוחות של מנהיגים, יזמים, מובילי דעת קהל ואנשי חינוך. על מנת לפעול לשלב את הכוחות הללו תערוך המועצה הלאומית לסוכרת ביום שני 22 בנובמבר 2010 בגני התערוכה בתל אביב, אירוע ייחודי תחת הכותרת "סוכרת המגפה של המאה ה-21 – ניתן לעצור את זה" בשיתוף האגודה הישראלית לסוכרת והאגודה לסוכרת. לאירוע הוזמנו שרים, חברי כנסת, קובעי מדיניות וראשי ערים מכל רחבי הארץ מתוך ראייה כי מדינת ישראל חייבת להצטרף למגמה העולמית על מנת ליצור שינוי ממשי בהתפשטות מגיפת הסוכרת. הגיע הזמן לקבל אחריות ו"לקחת את העתיד בידיים", על מנת לקיים כאן חברה בריאה, יוצרת, עם כלכלה עצמאית וצומחת. אחרי הכול, זה באמת בידיים שלנו.
מאת: גיא גיאור

גיא גיאור. צילום:גיא קרן

בעל השכלה רפואית בנטורופתיה, הדוגלת במניעת מחלות על ידי תזונה בריאה. מכהן כמנהל פרויקטים בחברת הייעוץ ת.א.ר.א המובילה את האסטרטגיה של הפרויקט "סוכרת – המגפה של המאה ה-21 – אפשר לעצור את זה" עבור המועצה הלאומית לסוכרת. המאמר מבוסס על סרט קצר בנושא השמנה כגורם סיכון לסוכרת, בהנחיית גיא גיאור, אשר הופק בחברת התוכן והקריאייטיב מגדלור מדיה, ויוקרן באירוע שיערך ב – 22 בנובמבר 2010 בגני התערוכה בתל אביב.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.