הקשר בין השמנה, כאבי ברכיים וההשפעה על שנות חיינו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מעלה כי נזקי השמנת היתר ודלקות ניווניות בברך יגזלו בממוצע כ-3.5 שנים מחייכם!  כ-63% מהישראלים סובלים מעודף משקל ולמעלה וכ-20% סובלים מהשמנת יתר או דלקת במפרק הברך.

המשקל העודף אותו סוחבים, הוא גם הגורם לבעיות, לכאבים ולנכויות העלולות להתרחש כתוצאה מכך. לא נעים לחשוב שבמדינת ישראל חיים קרוב ל-4 מיליון אנשים הסובלים מעודף משקל ואפילו בכל שנה אלפי ישראלים מקפחים את חייהם כתוצאה מכך, הרבה יותר ממספר ההרוגים בתאונות הדרכים.

מגיפת ההשמנה: גם בישראל. צילום: cc by Tobyotter

המחקר

במחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת הרווארד נבדקו פרטיהם של אנשים בגילאי 50-84 מארה"ב הסובלים מהשמנת יתר ומדלקות מפרקים ניווניות בברך. מטרת המחקר הייתה לבדוק איך משפיעות השמנת היתר ודלקות המפרקים בברך על איכות חייהם של הסובלים מכך. המחקר העלה את שכיחות המצבים ולפיכך נוצר מודל מתמטי המאפשר לאמוד את שנות החיים, משמע: לא הייתה התייחסות לתוחלת החיים אלא לאיכות החיים אותם מאבדים בגלל מצבים אלו. החוקרים מסבירים כי אדם הסובל מהשמנת יתר או דלקת ניוונית במפרק הברך בו הסחוס בין המפרקים נפגע לא יוכל ללכת לסופר בעצמו, שלא לדבר על קימה לשרותים או ביצוע פעולות פשוטות במהלך היום ללא עזרה.

אז כמה שנים נפסיד מחיינו?


על פי המחקר אנשים הסובלים מהשמנת יתר ובעיה דלקתית בברך צפוי ליהנות מ-3.5 שנים בריאות פחות לעומת אלה שלא סובלים ממצבים אלו. במידה ואתם חלילה סובלים רק מהשמנת יתר ללא בעיות ברכיים כאלו או אחרות, אתם עשויים לאבד רק שנתיים וחצי מהחיים הבריאים שלכם.

 

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.