האם אימון בעצימות גבוהה יותר יכול להאריך חיים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

תפקוד מערכות שלד-שריר, לב, כלי דם ונשימה, העצבית, ההורמונאלית ועוד מהווים רק רשימה חלקית של מערכות גופניות שאופן תפקודן משפיע רבות על הגיל הפיזיולוגי. גיל זה שונה במרבית המקרים מהגיל הכרונולוגי והנו מתייחס למצבו הפיזיולוגי של האדם.

להבדיל מהגיל הכרונולוגי, הגיל הפיזיולוגי בר שינוי. באמצעות אימוץ אורח חיים בריא ניתן לגרום לשיפור תפקודן של מערכות הגוף השונות, וחשוב לציין שככל שמתחילים לשמור על הבריאות בגיל מוקדם – ההשפעה  טובה ומשמעותית יותר.

מתאמנים חזק יותר: חיים יותר? צילום: מקס דיגיטל

לפעילות הגופנית השפעה רבה במיוחד על הגיל הפיזיולוגי ומסתבר שההמלצות של ארגוני הבריאות השונים הן אימון על בסיס יומיומי (או לפחות 5 פעמים בשבוע) וביצוע היקף פעילות גופנית ועומס גבוהים על מנת להשפיע באופן ממשי על הבריאות בכלל ועל הגיל הפיזיולוגי – בפרט. חשוב לציין שביצוע פעילות גופנית באופן כללי הנו מועיל לאדם המבצע אך חשוב לבחור בסוג אימון המתאים לשיפור היכולת הגופנית. לדוגמא, ביצוע אימוני יוגה, או פילאטיס, תרגילי גמישות שונים או שחייה לא ממש יספיקו על מנת להשיג התוצאות הרצויות. יש צורך לשלב בין סוגי אימונים שונים כך שנשפר את 4 מרכיבי כושר הגופני הבריאותיים העיקריים: סבולת לב ריאה, כוח, קואורדינציה וגמישות.

בשנים האחרונות נעשו מספר מחקרים על היקף האימון, עצימותו והשפעה על המצב הבריאותי. מסתבר שלא רק היקף הפעילות הגופנית חשוב, אלא גם העצימות בה האימון מתבצע. לדוגמה, שחייה מהווה אחד מסוגי האימונים האירוביים ומומלצת לשיפור מערכות לב, כלי דם ונשימה אך במידה והשוחה לא יבצע את הפעילות (שחייה) בקצב גבוה רב דיו הרי שההשפעה על המצב הבריאותי, סיוע לתהליך ההרזיה ויתרונות נוספים תהיה מינורית. לכן, ביצוע פעילות גופנית אפקטיבית מותנה בהעלאת עצימות האימון לרמה גבוה דיה.

מעניינת העובדה שניתן בעיקרון לבצע אימונים קצרים ועצימים ולהשיג תוצאות טובות יותר של מדדים שונים כמו: שיפור יכולת אירובית, כוח שרירים, הגברת חילוף החומרים, הפרשת אנדורפינים ועוד. לפיכך, לא אחת ניתן לקצר את האימון ולהשיג תועלות רבות יותר מאשר ביצוע אימון ממושך.

לסוגי האימונים המתבצעים, משכם, עצימותם ותדירותם במעגלי החיים השפעה גם על משך החיים. לאחרונה התפרסם מחקר מעניין שנערך בבית החולים של אוניברסיטת ביספביירג, קופנהגן שבדנמרק.

על פי המחקר : החשוב הוא לא משך האימון הגופני אלא העצימות, במונחים של הארכת החיים. החוקרים בדקו רוכבי אופניים מדנמרק ומצאו כי גברים שרכבו בעצימות גבוהה חיו בממוצע 5.3 שנים יותר מגברים שרכבו בעצימות נמוכה. אלו שרכבו בעצימות בינונית חיו בממוצע 2.9 שנים יותר מאלו שרכבו בעצימות נמוכה.

בקרב נשים רוכבות אופניים, אלו שרכבו בעצימות גבוהה חיו בממוצע 3.9 שנים יותר מאלו שרכבו בעצימות נמוכה ואלו שרכבו בעצימות ממוצעת חיו בממוצע 2.2 שנים יותר מאלו שרכבו בעצימות נמוכה.

בשורה התחתונה

ההנחיות הנוכחיות ממליצות למבוגרים להתאמן 30 דקות או יותר בעצימות מתונה, רצוי מדי יום בשבוע. לא נקבע עדיין אילו הם העצימות, משך האימון והתדירות היעילים ביותר. המחקר מציע שחלק ניכר מהאימון מדי יום יהיה בעצימות גבוהה, על פי תחושתו האישית של המתאמן. לא לכל מתאמן מתאים אימון עצים והדבר תלוי רבות במשתנים כמו מצב בריאותי, מטרת האימון, מספר האימונים בשבוע, סוג הפעילות המבוצע ועוד.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.