גם לרוץ בחורף צריך לדעת: 5 כללי זהב

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

אודה כי בעונת החורף האחרונה עברתי משבר קור וגשם רציני ביותר. לא בגלל שהיה קר או גשום במיוחד, אלא בגלל שפשוט לא הייתי ערוך לה כראוי. במהלך הקיץ הים תיכוני והלוהט עסקתי בתכנון הדרך בה אעבור את החורף הבא מבלי לחוות את החוויות הלא נעימות שקור וגשם עלולים לגרום אם לא מתכוננים אליו בצורה יעילה.

אז כדי שנהיה ערוכים לרוץ בעונת החורף המלווה בגשם שוטף, ברוחות שנושבות בחוזקה ובקור עז, קבלו 5 טיפים שנקנו במאמץ רב והפיקו מהם את הטוב ביותר.

התמכרות לריצה. צילום: CC BY kharied
מתכוננים לריצה רטובה. צילום: CC BY kharied

1. רוצו עם הלך מחשבה – State of Mind

לרוץ בחורף זה כיף ובגשם זה כיף עוד יותר, בתנאי שהתנאים אינם קיצוניים מדי (נתון אישי שמשתנה מאדם לאדם).

חשוב לזכור שמזג אוויר אינו צריך להיות פקטור עיקרי בהחלטה אם לצאת לריצה או לא. תארו לכם שבאקלים שלנו נוותר על ריצות בימים הקרים והגשומים בחורף, הימים החמים בקיץ ונמצא את עצמינו בפגרה במשך למעלה מחצי שנה בכל שנה….לכן הכלל הראשון הוא השלמה עם היציאה לריצה.

2. הקפידו על לבוש מותאם

נושא הלבוש מורכב! ראשית עלינו לזכור שגם בימים הכי קרים בחורף איננו זקוקים לציוד ריצה שמתאים לתנאים קיצוניים. באחד מנסיעותיי לאירופה רכשתי חולצת ריצה טכנית לחורף. נכון להיום רצתי איתה בארץ פעמיים, פעם ראשונה ואחרונה! המוכר החביב שמכר לי את החולצה אמר לי שהחולצה מתאימה לימים קרירים…. לאחר שבריצה ההיא גופי התבשל והגיע לטמפרטורת בלתי אנושיות, בדקתי באינטרנט את הנתונים הטכניים של החולצה וגיליתי שטווח הטמפרטורות שלה נע בין 2 ל -10 מעלות צלזיוס (בקירוב, לאחר המרה מפרנהייט). הלקח הוא שטמפ׳ קרירה זה עניין של גיאוגרפיה. מיותר לציין שהחולצה הזאת אינה משמשת אותי הרבה, אם בכלל.

אז איך להתלבש? ובכן, זה פשוט! בשכבות! כלל האצבע שלפיה אני נוהג זה שבכל טמפרטורה מתחת ל-15 מעלות, אני לובש חולצה מנדפת ארוכה ומכנסי טייטס ארוכים.

בימים של טמפרטורה גבולית אני לובש חולצה קצרה מתחת לחולצה ארוכה אותה אני מקלף כשנהיה חם מדי.

כשגשום אני מסיר מעיל גשם שמולבש מעל שניהם….

כשקר אני חובש Buff שעוטף את הראש והאוזניים וכשקר עוד יותר אני חובש כובע צמר נוח. הכפפות גם הן מרכיב חיוני בקוד הלבוש. לרוב אפשר להסתפק בכפפות מנדפות, אולם בימים הקרים במיוחד ניתן להשתמש בכפפות צמר ייעודיות.

בימי החורף איני יוצא לריצה ארוכה בלי מעיל גשם דק וקל משקל במיוחד!

3. רוצו עם כובע

כובע קסקט מנדף זיעה הוא מרכיב חובה בכל ריצה בגשם! הכובע מגן ומונע מטיפות מעצבנות להיכנס ולדקור את העיניים. בעבר רצתי עם משקפי ריצה המצוידות בעדשות שקופות, אולם לצערי היצרן לא אבזר אותם במגבים….  אני עדיין נוהג להשתמש במשקפיים הללו כשיש רוחות נגדיות.

4. שמירה על ציוד יקר

אוקיי, אז מי בכלל יוצא לרוץ עם ציוד יקר? מסתבר שרובנו!

לשמחתי הרבה יצרני מחשבי הריצה דאגו לכך שהם יהיו אטומים למים. אולם לא כל יצרני מפתחות  הרכבים, הטלפונים המשוכללים ונגני המוזיקה היו מתחשבים ולא לקחו את אוכלוסיית הרצים בגשם בחשבון. למדתי על האייפון שלי, שאפל לא ממש לקחה בחשבון שיום אחד יתפוס אותי גשם באמצע הריצה… לשמחתי, זה נגמר בהשבתה של מספר שעות בלבד.

היום אני רץ בשקט, שכל הציוד היקר מוכנס לחגורת ריצה מוגנת מים (וזיעה….).

5. הגנה משפשפות ושאר חיכוכים

מה לעשות, כשקר ורטוב הסכנה הנובעת מחיכוך בכל מיני מקומות אסטרטגיים בגוף הולך ומתעצם… ולמרות שזה נשמע טריוויאלי, זה יכול להרוס לנו את הריצה.

הפתרון למגוון השפשפות: פשוט צריך להימרח בתכשירים מונעי חיכוך. מניסיון של שנים הגעתי למנוחה ברגע שהתחלתי להשתמש בבייבי פסטה הנהדר!  כמובן שאסור להתעצל לפני היציאה לריצה ולחסוך חלילה במריחה. לטובת רגישי הפטמות מומלץ להשתמש בסטיק ייעודי, Glide שיוצר שכבת הפרדה. כשרוצים להיות לגמרי בטוחים ולצמצם את הסכנה למינימום האפשרי אפשר להשתמש במסירי איפור המודבקים באמצעות רצועות דביקות רפואיות ארוכות.

הכינו את עצמכם מבעוד מועד וצאו לרוץ בכל מזג אויר!!!! להתראות בשבילים.

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.