אימון עם הקטלבלס' – על המשקולת הפופולארית בעולם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

קטלבלס'. זה בכלל נראה כמו משקולת מימי הביניים, אבל מדובר אולי במשקולת הפופולארית בעולם שעלתה לתודעה בזכות סלבריטאים רבים שהעידו כי הם מכורים. את המשקולת ואת שיטת האימון שהתפתחה סביבה ניתן לראות אצל יותר ויותר מועדונים המכניסים את המשקולת למתחם האימונים האישיים, הפונקציונאליים ובין שיעורי הסטודיו.

אז על מה כל הסיפור? מי הסלבריטאים שלא יכולים בלעדי המשקולת? כמה באמת שורפים באימון? ומאיפה הגיעה התופעה?

עשיתי לכם סדר בכתבה הבאה. 

ליאור סוירי

ההיסטוריה מאחורי הקטלבלס'

הכל  התחיל ב- 1704 שפטר הגדול, איש הצבא הרוסי דאג שחייליו יתאמנו בצורה מאורגנת ויעילה. הוא לקח את המשקולת העתיקה והתאים מערך תרגילים לחיילים כדי לחזקם לפני הלחימה. האימונים עם המשקולת המאולתרת חיזקה את החיילים, ואלו נהפכו לחסונים יותר לעומת אויביהם. השם הרוסי דאז היה "גירי" ולימים הפך לקטלבלס'. בשנת 98 הגיע מאמן כושר רוסי בשם פבל טסטוליין וגם הביא איתו את הגירי…סליחה…קטלבלס'….ומשם הכל כבר היסטוריה. שיטות אימון רבות התפתחו, תחרויות, מערכי אימון, שיעורים ותורה שלמה נבנתה סביב גוש הברזל.

 

מה כל כך מיוחד במשקולת?

היתרון הוא במבנה המיוחד של המשקולת שמאפשר אחיזה בכל מיני מנחים שעובדים בצורה מגוונת על כל קבוצות השרירים בגוף. אימון ההתנגדות הבליסטי מאתגר את כל שרירי היציבה והליבה (CORE), מאפשר לעבוד על מרבית מרכיבי הכושר הגופני (כוח מירבי, כוח מתפרץ, סיבולת). אני רואה בהכשרות מדריכים שאני מעביר ובאימונים עם מתאמנים איך המשקולת מאפשרת לי לבנות אימון התורם לחיזוק השרירים ועדיין שומר על דופק גבוה לאורך האימון, דבר שמסייע לשריפת קלוריות רבה לצד שיפור הסיבולת האירובית.

 

ליאור סוירי

הסלבס' שמתאמנים עם המשקולת

תמיד ידענו: מה שטוב לאמריקאיים טוב גם לנו, בטח ובטח כאשר כוכבי הוליווד (גברים ונשים כאחד) כמו מתיו מקונוהי, ג'ניפר לופז, ג'סיקה בייל, ג'ניפר אניסטון ולאנס ארמסטרונג כבר מתרגלים את השיטה כחלק מאימון הכושר היומי שלהם. קשה להאמין שהמשקולת שנראית כמו קומקום עתיק היא לא אחר משקולת אחיזה ששימשה את עובדי הנמל ברוסיה במאה ה-18. מי האמין שאותה משקולת תהפוך יום אחד לכלי עזר לאימונים גופניים וסביבה תתפתח תורה שלמה שהותאמה לעולם הכושר.

 

ליאור סוירי

אז על מה באמת עובדים באימון?

מסתבר שבאימון אחד ניתן להפעיל לא מעט ממרכיבי הכושר הגופני, כמו למשל:  כוח, סיבולת, גמישות, שיווי משקל ומהירות. המשקולת מאמנת את הגוף ויוצרות תנועה אחידה המתחילה בעיקר בהנפה. הרעיון בבסיס אימון הקטלבלס' הוא הידית שמרחיקה את המשקל מהגוף להבדיל ממשקולת רגילה ובכך ההנפה היא זו שמעיפה את הגוף למטה, דבר הגורם למתאמן לנסות לאזן את הגוף תוך כדי גיוס כל השרירים באותו התרגיל. האימון עם הקטלבלס אולי נשמע פשוט אבל לא כמו שחשבתם. בשביל להצליח באימון הגופני עם המשקולת המוזרה תצטרכו הרבה יותר מרק להביא את המשקולת אליכם הביתה. חשובה המשמעת העצמית, הקפדה על מנחי גוף נכונים והדרכה של מאמן מוסמך. כן, שמעתם נכון….כדאי לקבל הדרכה מוסמכת כדי שהאימון יביא תועלת ולא יגרור לפציעות מיותרות או לאימונים לא נכונים.היתרון של המשקולת על פני המשקולת הרגילה נעוצה בהנפה כלפי מעלה, המאתגרת ועובדת בהחלט על מרבית שרירי הגוף: שרירי הרגליים, הגב, הידיים וכמובן הבטן.

 

ליאור סוירי

 

ומה מאחורי המחקרים?

לפי מחקר שנערך באוניברסיטת טרומן, האימון עם הקטלבלס' יכול להשפיע על חילוף החומרים בצורה משמעותית וזאת בשל שינויי קצב הלב והוצאת רמות החמצן. במחקר הומלץ למאמנים להשתמש במשקולת ככלי אימון שימושי לשיפור סיבולת  הלב ריאה אצל ספורטאים.  ג'ונתן רוס, דובר המועצה האמריקנית לפעילות גופנית, מאמין שעיצוב הגוף מתרחש בצורה טובה יותר באימון עם הקטלבלס' ובאתגר שונה וגדול יותר ממה שרוב המשקולות החופשיות יכולות לספק. על פי מחקר נוסף שנערך במועצה האמריקנית לפעילות גופנית (American Council on Exercise) ביחס לאימון הרמת משקולות סטנדרטי, הקטלבלס מספק כפול תוצאות בחצי מן הזמן. ומי לא רוצה בכך?

במחקר נוסף שפורסם בשנת 2010 ב-  "Journal of Strength and Conditioning Research" מצא כי גבר במשקל ממוצע של 80 ק"ג יכול שורף כ-160 קלוריות ב-12 דקות של הנפת המשקולת בשתי ידיים (kettlebell swings ), כפי שפורסם עוד שגבר ממוצע זה ישרוף על הליכון (מסלול ריצה חשמלי) כ-155 קלוריות בריצה של קצב 9-10 קמ"ש למשך 12 דקות גם כן.

במחר נוסף שנערך ב- American Council on Exercise נמצא כי בתרגיל ה-kettlebell snatches (הנפת המשקולת והרמתה מעל הראש) ניתן לשרוף כ-272 קלוריות ב-20 דקות, או אם תרצו, כ-20.2 קלוריות לדקה! תרגיל הסנאץ' שורף יותר קלוריות מתרגיל הסויינג בגלל הדרישה בתרגיל להרים את המשקולת עם יד אחת ומעל הראש, דבר המערב מספר גדול יותר של קבוצות שרירים.

 

לא משוכנעים? קבלו 8 סיבות מרכזיות להתחיל ולהניף

לאימון עם הקטלבלס' יש אינספור יתרונות אבל בכל זאת, קבלו 8

1.    האימון מסייע בשיפור הכוח, הגמישות, התנועתיות ובתפקוד המפרקים.

2.    האימון שורף יותר קלוריות, וזאת מסיבה מאוד פשוטה: הוא מפעיל מספר גדול של שרירים בו זמנית.

3.    האימון משפר את התנועתיות הפונקציונאלית היומית ומלמד את הגוף לתפקד כיחידה אחת.

4.    האימון מסייע בשיקום

5.    האימון משפר את צפיפות העצם

6. משלב בין הפעילות האירובית (סיבולת)  לאנאירובית (כוח) באימון אחד

7. חיזוק שרירי הגוף – בעיקר את שרירי האגן והירכיים

8. אימון מגוון – אודות לצורת המשקולת וידית האחיזה ניתן לשלב אינספור ווריאציות וסוגי אימונים.

 

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.