אימון משקולות ואחר כך ספינינג,להיפך או בימים נפרדים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
אז מה קודם? אירובי? כוח? אולי בכלל בימים נפרדים? זוהי אולי השאלה הכי נפוצה סביב עולם הכושר מאז ומעולם. מסתבר שאין על כך תשובה חד משמעית, ואת זה תוכלו להבין בכתבה הבאה. בעולם רגיל בו הזמן לא מהווה פקטור עבורכם, והייתם רוצים להפיק את המקסימום מכל אחד מהאימונים, יהיה מומלץ יותר שתפרידו בימי האימון של האימון האירובי והאימון האנאירובי או לפחות תבצעו אימון אחד בבוקר ואת השני בערב. אצל מרבית האנשים הפרדת האימונים אינה מתאפשרת בגלל החיים האחרים שיש לנו חוץ מהאימונים (חיי קריירה, משפחה, סידורים, חברים וכו').  עכשיו נשאלת השאלה: אם לרוב האנשים אין גם ככה מספיק זמן להתאמן: האם תיפגע איכותו של האימון השני כאשר השניים יבוצעו יחד באותו אימון? על כל מקרה, מה שיכריע בנושא זה הוא המטרה האישית של המתאמן לאותו אימון או המטרה הכללית בכלל.
אז מה קודם? אירובי או אנאירובי?

האם כדאי לבצע אימון כוח אחרי האימון האירובי?

כאשר אנו מעוניינים לפתח את מסת השריר, ההמלצות עד כה היו "להימנע מביצוע אימון אירובי מתיש לפני אימון הכוח". הסיבות לכך היו כי מאגרי האנרגיה (הגליקוגן) מדלדלים אחרי ביצוע של פעילות אירובית, וישנה עליה בחומצות החלב לצד קושי המפריע להפקת הכוח הנדרש באימון. במחקר אותו הוביל ד"ר פיליפס ופורסם בחודש שעבר בכתב עת מוביל בתחום הפיזיולוגיה נכתב כי אפשר לשלב את האימון האירובי לצד האימון האנאירובי (כוח) ללא כל פגיעה ביכולת המתאמן לעלות במסת השריר ולהגיע להישגיו האישיים.
 
רוצים לעלות מסה? להיכנס או לא להיכנס לאימון מתיש לפני אימון הכוח?

 

ואם אעשה אימון אירובי אחרי הכוח?

 

אימון אירובי אינטנסיבי בסיומו של אימון כוח ידוע כמתיש וזאת מכיוון שבמהלך האימון ישנו דלדול של רמות הגליקוגן, לצד העייפות הכללית של הגוף. לעומת זאת, במחקר נוסף שנעשה על יד חוקרים שוודיים ופורסם במרץ 2012 בירחון הרפואי והמדעי בתחום הספורט והאימונים (Medicine & Science in Sports & Exercise) בדקו את ההשפעה של כל אחד מהאימונים כגורם משפיע (לרעה). ההשפעה נראתה במעט בביומכניקה והגנטיקה של המתאמן אך ללא תוצאות ממשיות בשרירים. במילים אחרות: אפשר לעשות את האימון האירובי לפני הכוח ללא השפעה על האחר. נראה כי שרירי הנחקרים לא הראו הבדלים בהתפתחות כאשר ביצעו אימונים אירוביים ואנאירוביים יחד. לדברי החוקרים, ההשפעה יכולה להיות משמעותית עבור ספורטאי עלית תחרותיים בלבד.
 

הזמן המושלם לאימון: יש דבר כזה?

 

עפ"י מחקרים מסתבר שהגוף נמצא בשיאו בעיקר בשעות הצהריים המאוחרות. אם חפצה נפשכם באימון לילה אינטנסיבי כדאי שתשמרו זאת לזמן טוב יותר. בשעות הערב המאוחרות הפעילות ההורמונלית אינה בשיאה, לקראת הבוקר חוזרת לרמה גבוהה יותר ומגיעה לשיאה בשעות סביב 16-00 אחה"צ. אי אפשר לומר באופן גורף כי זו השעה המתאימה לכולם, אני מכיר אנשים שנמצאים בשיאם גם בשעות הבוקר המוקדמות או הלילה המאוחרות (או כך לפחות הם טוענים), במידה ואתם ספורטאים, מפתחי גוף, או מתאמנים ברמה גבוהה מאוד, לשעת האימון תהיה חשיבות רבה באופן ביצוע האימון. במידה ואתם מתאמנים מן השורה המעוניינים לשפר את הכושר הגופני ולחזק או לעצב את הגוף, הדבר החשוב ביותר עבורכם הוא לבצע את האימון בשעה המתאימה מבחינת לוח הזמנים והיכולת האישית שלכם להגיע לאימון הכושר. כל עוד הצלחתם להגיע ולבצע את האימון, נושא השעה כבר הופך לעניין זניח. במידה וזה גם מתאים ללוח הזמנים שלכם, כך גם תוכלו להתמיד בפעילות לאורך זמן.
 
הזמן המושלם לאימון: הזמן שמתאים ללוח הזמנים שלכם

 

הסוד לשריפת שומנים: פעילות אירובית אחרי אימון כוח?

רוב האנשים המגיעים לחדר הכושר בין אם צריכים או בין לאו, תמיד יטענו ששריפת שומנים נמצאת בראש סדר העדיפויות. אם חיפשתם פעילות שתסייע לכם "בשריפת שומנים" יכול להיות כדאי לכם לבצע את הפעילות האירובית לאחר אימון המשקולות. מחקר אשר בוצע במכון הרפואה והבריאות הבינלאומי העלה כי ביצוע של פעילות אירובית בתום אימון הכוח תוביל לניצול השומן כמקור אנרגיה ותגרום גם לעלייה ברמות הורמוני הסטרס, דבר אשר המסייע גם כן לפרוק השומן.
 

בלבלת אותי: אז אירובי או כוח?

 

אין תשובה חד משמעית לכך. התשובה מאוד אינדיבידואלית ומורכבת בעיקר מיכולת הגוף האישית שלכם. כפי שניתן לראות: ניתן לבצע את השניים באותו היום ללא השפעה ממשית מבחינה שרירית. יחד עם זאת, חשוב להכיר בגבולות הגוף וביכולת שלכם לביצוע אימונים כאלו או אחרים. במידה ותתחילו באימון כוח ייתכן שתחושו בעייפות קלה (כללית של הגוף) ובכך להגביל את היכולת מביצוע פעילות אירובית בהספק מקסימאלי. הדבר יכול להיות גם במקרה ההפוך, ולכן מומלץ להקשיב לרחשי הגוף וליכולת האישית שלכם.

 

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.