אחד על אחד:לא למזוכיסטים בלבד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
יום שישי שבע בבוקר, רובנו עוד מתהפכים במיטה, מיישרים את השמיכה, פוקחים עין תורנית ונזכרים שהיום יום שישי. מירוצי סוף השבוע והמרוצים בכלל, נחשבים לענף ספורט תחרותי שתופס תאוצה בשנים האחרונות. כל עיר מקימה מירוץ “דגל” אליו נוהרים רצים מכל הארץ. במירוצים אלו, מרבית המשתתפים רצים 10 ק”מ אולם המקצוענים שבהם רצים אפילו מרתון שלם (42 ק”מ) או "חצי מרתון” (21 ק”מ). בנוסף קיימים גם מקצים קלים יותר של 2-5 ק”מ ולעיתים אף מקצה לנכים באמצעות אופני יד.
מרוצים:תופסים תאוצה. צילום:cc by fensterbme
חשיבותם של מירוצים אלו, בפרט בעידן בו מרבית האנשים כמעט ו"לא קמים מהכיסא", הינה העלאת המודעות לפעילות גופנית ותזונה נכונה. עודף המשקל כבר הוכרז כ"מגפה לאומית" והתקפי לב בגיל צעיר הם עניין שבשיגרה.
זה גם סיפורו של רונן, אחד ממשכימי הקום אותו ראיינתי : “אני לא מזוכיסט, להיפך" הוא מדגיש "זה כיף אמיתי וזה גם הציל אותי!”. בגיל 47 מצא עצמו רונן שוכב על שולחן הניתוחים ומחכה לצינתור "עודף משקל, תזונה לקוייה ועבודה במקום הראשון היה המתכון שלי להתקף לב, כשהתעוררתי מהניתוח הבטחתי לעצמי שאם אני יוצא מפה אני עושה מהפך בחיי”.

איך מתחילים?

"התחלתי בהליכה של 5 דקות על המסילה בחדר הכושר ועם ליווי צמוד של מדריך. אני לא אשכח את זה בחיים. הייתי 50 קילו יותר מעכשיו, ההליכה הייתה משימה מאוד לא פשוטה אך אחרי שירדו 10 הקילוגרם הראשונים, הרגשתי שאני כבר יכול ללכת אפילו חצי שעה רצופה עם שילוב של דקה ריצה וכך בהדרגה המשכתי. כמובן שהכל היה משולב בתזונה נכונה של דיאטנית, בהנחיית רופא הלב שלי".
מתחילים בהליכה ובהדרגתיות עוברים לריצה: אילוסטרציה

מתי התחלת לרוץ למרחקים?

"דקת הריצה הפכה לחמש דקות, עם הזמן הן הפכו לעשר דקות ותוך 8 חודשים מצאתי עצמי רץ 10 ק"מ”.

מה גרם לך להתמיד?

"מחליטים שזה הדבר הכי חשוב באותו רגע. יש גם משפחה שצריך לחזור אליה ובגילי אני לא מוכן לקחת בחשבון את האפשרות שאהיה נטל על אישתי וילדי הקטנים”.

מתי התחלת להשתתף במירוצים?

"יום אחד ישבתי עם חבר טוב שלי בשישי אחר הצהריים, הוא סיפר לי על מירוץ קרוב שנרשם אליו והציע שאשתתף בו, אני חייב לציין שהתגובה הראשונית שלי הייתה "לא" אך חשבתי על זה קצת והגעתי למסקנה שזו תהיה עוד פיסגה ששווה לכבוש”.

מה המסר שהיית רוצה להעביר למתאמנים מתחילים או אנשים שלא עושים ספורט?

"אין שלב שאי אפשר להתחיל בו ואין שום תירוץ בעולם שבשבילו שווה להזניח את הבריאות. אל תחכו למפגש עם המוות ואל תחכו שלא תהיה ברירה. זה  בריא, חשוב, כיף ואפילו ממכר!”.
בשנים האחרונות, המירוצים הפכו לאופנתיים ובתקופות מסויימות מתקיימים מירוצים בערים השונות כמעט מידי שבוע. רונן השתתף לראשונה במירוץ "הספארי" אשר מתחיל בפארק הלאומי, ממשיך בכבישי רמת-חן ועובר בחלקו בתוך הספארי, כאשר אפילו הקופים מסתכלים על הרצים במבט עייף וחוזרים לישון. מירוץ “ספארי ר”ג" האחרון כלל רק חלק מהמקצים – 10 ק”מ "תחרותי” ו – 2 ק”מ “עממי”.
מאת: נעמה זיו -אב

שתפו עם חברים
את הכתבה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

עקבו אחרינו

כתבות נוספות

הצטרפות לקבוצה הסגורה שלנו בפייסבוק

מאמנים ומתאמנים, שואלים, מתייעצים, מדברים ולומדים. הצטרפו ליותר מ-17,000 חברים.